Redakcja Polska

Boris Johnson: będziemy stać ramię w ramę z Polską w kryzysie migracyjnym

26.11.2021 17:20
Boris Johnson zapewnił premiera Mateusza Morawieckiego, że Wielka Brytania będzie stać "ramię w ramię" z Polską przeciwko tym, którzy "próbowaliby sprowokować kryzys migracyjny" na jej granicach - przekazały w piątek brytyjskie media po spotkaniu obu premierów.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki zapewnia w Londynie o sojuszniczej solidarności i wsparciu ze strony Zjednoczonego Królestwa. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Mateusz Morawiecki i Boris Johnson
Mateusz Morawiecki i Boris JohnsonPAP/EPA/Hollie Adams / POOL

- Myślę, że jest to ważna okazja - i jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni panu za wizytę, za przybycie do Numeru 10 (Downing Street - siedziby brytyjskiego premiera - przyp.red.), do Londynu, ponieważ jest to moment, w którym możemy potwierdzić nasze zaangażowanie w relacje, ale też w stanięcie ramię w ramię z Polską przeciwko tym, którzy próbowaliby sprowokować kryzys migracyjny, na przykład, na polskich granicach - mówił Johnson podczas spotkania z premierem Morawieckim.

Johnson powiedział, że dla Wielkiej Brytanii Polska jest zapewne "najbliższym europejskim sojusznika w NATO" w sprawach bezpieczeństwa i obrony. - To jest okazja dla nas, aby potwierdzić nasze zobowiązanie wobec was jako, jak sądzę, prawdopodobnie naszego najbliższego europejskiego sojusznika w NATO w naszym myśleniu i naszym zaangażowaniu w nasze długoterminowe relacje w zakresie bezpieczeństwa i obrony..., nie mówiąc już o naszych relacjach gospodarczych - mówił brytyjski premier.

Rozmowy w Londynie

Szef polskiego rządu w ramach spotkań z europejskimi przywódcami odwiedził w piątek Londyn, gdzie spotykał się z premierem Wielkiej Brytanii. Głównym tematem rozmów polityków była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, będącej jednocześnie granicą UE. 

Morawiecki podczas późniejszej konferencji prasowej ocenił, że z Wielkiej Brytanii bardzo dobrze widać europejską i globalną perspektywę. Zwrócił przy tym uwagę, że wokół Polski i UE zbiera się kilka ryzyk, które "bardzo często wiodą w jednym kierunku, jeśli chodzi o głównego reżysera". - Te ryzyka wiążą się zarówno z naszą sytuacją na granicy białoruskiej i kryzysem migracyjnym, sztucznie wywołanym, ale także z wielkim kryzysem energetycznym, którego doświadczamy w całej Europie - wskazał wymieniając wzrost cen gazu i wzrost cen uprawnień do emisji CO2 jako powiązane ze sobą zjawiska. 

Sytuacja na Ukrainie

Mówił także o sytuacji na Ukrainie, wzroście zagrożenia militarnego, nacisku propagandy rosyjskiej, burzeniu jedności i spokoju. - To wszystko są zjawiska, które mają wspólny mianownik - tym mianownikiem jest właśnie działanie reżimu (Alaksandra) Łukaszenki i jego sponsora, jego właściwego mocodawcy, czyli Kremla - mówił premier.

Poinformował, że z premierem Wielkiej Brytanii omówił różne mechanizmy wyjścia z obecnego kryzysu. - I oczywiście, niestety, jednym z nich jest bardzo precyzyjnie określony zestaw sankcji wobec Białorusi, a także - jeśli trzeba będzie - wobec Rosji, żeby nie doszło do eskalacji tych ryzyk, eskalacji tych konfliktów - oświadczył Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział, że z Johnsonem mają dobre zrozumienie i że bardzo szybko uzgodnili szereg skomplikowanych kwestii związanych z "relacjami nie tylko polsko-brytyjskimi, ale także wewnątrzeuropejskimi, ze szczególnym uwzględnieniem tych ryzyk politycznych, geopolitycznych, z którymi mamy do czynienia na wschodniej flance NATO, wschodniej flance Unii Europejskiej".

Morawiecki: dbamy o tę jedność świata zachodniego

- Polska i Wielka Brytania to dwa państwa, które jak mało które inne państwa chcą dbać o jedność transatlantycką, o jedność świata zachodniego. I dbamy o tę jedność świata zachodniego, staramy się minimalizować różnego rodzaju kłótnie, animozje, problemy, a maksymalizować korzyści ze współpracy wolnego świata. Po to, aby ten globalny porządek, któremu rękawicę rzucił władca Kremla, mógł dalej trwać i stać na straży dobrobytu, pokoju i stabilności - zapewnił premier. 

W trakcie konferencji Morawiecki był pytany o kwestię Ukrainy i informacje, że szef Rady Bezpieczeństwa tego kraju Ołeksij Daniłow powiedział, iż sprawa wojny z Rosja jest kwestią otwartą i że Ukraina przygotowuje się na takie działania. Dopytywano go o to, czy "o tym wariancie militarnym na wschodzie" również rozmawiał z Johnsonem przy okazji tematu NATO.

Rosja koncentruje siły

Szef polskiego rządu powiedział, że dopływające z różnych stron informacje wskazują na to, że wokół Ukrainy budowane są duże zasoby militarne po stronie Federacji Rosyjskiej. - Jeśli taka jest opinia bardzo ważnych osób państwa ukraińskiego, to ja tę opinię oczywiście respektuję. Rzecz jasna dyskutowaliśmy o tym zagrożeniu również z Borisem Johnsonem i w bardzo podobny sposób skomentowaliśmy te ryzyka. Zadeklarowaliśmy również nasze pełne polityczne wsparcie dla Ukrainy, dla jej integralności, jednocześnie mając na uwadze konieczność wspólnego wypracowania mechanizmów deeskalacyjnych - powiedział Morawiecki.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy powiedział w czwartek wieczorem w telewizji 1+1, że pytanie, czy dojdzie do pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę, pozostaje otwarte. - Czy Ukraina jest gotowa? Tak. Czy będzie wojna? Na dziś to pytanie pozostaje otwarte i powinniśmy być do tego przygotowani, i przygotowywaliśmy się dosyć długo. Nie było to dla nas nieoczekiwane - powiedział Daniłow, a jego wypowiedź przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.

Piątkowa wizyta premiera Morawieckiego w Londynie wpisuje się w zapoczątkowaną w niedzielę serię spotkań z europejskimi liderami, by rozmawiać o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.


IAR/PAP/dad

Rosyjska armia gromadzi siły przy granicy z Ukrainą. Umacnia się też na Białorusi

25.11.2021 09:33
Rosja utrzymuje w rejonie granicy z Ukrainą około 90 tysięcy żołnierzy, a od niedawna zacieśnia współpracę z Białorusią i zwiększa tam obecność wojskową. Zarazem, zdaniem ekspertów, poważne siły regularne są gotowe do działania w dowolnej chwili.130 taktycznych grup batalionowych (każda liczy ok. 800 żołnierzy) jest w stałej gotowości.

Stowarzyszenie "Memoriał" do likwidacji? Jest oświadczenie czterech prezydentów

25.11.2021 11:44
"My, Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wyrażamy zaniepokojenie dokonującym się w Rosji rewizjonizmem historycznym, a w szczególności możliwością zamknięcia Stowarzyszenia Memoriał" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. 

Polscy europosłowie o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę: trudno ją wykluczyć

25.11.2021 13:48
- Trudno jest wykluczyć inwazję Rosji na Ukrainę - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga, członkini Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim.