Redakcja Polska

Współpraca w dziedzinie energetyki głównym tematem wizyty Andrzeja Dudy w Katarze

04.12.2021 14:00
Najważniejszym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Katar jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w dziedzinie LNG - mówi szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Audio
  • Bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Katarze. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i dyrektor Generalny Wybrzeża i Ochrony Granic Nasser Jabor R. Al-Naimi biorą udział w spotkaniu w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru w Ad-Dauha w Katarze.
Prezydent Andrzej Duda i dyrektor Generalny Wybrzeża i Ochrony Granic Nasser Jabor R. Al-Naimi biorą udział w spotkaniu w bazie Straży Ochrony Wybrzeża Kataru w Ad-Dauha w Katarze. PAP/Leszek Szymański

Pierwszego dnia wizyty w Katarze prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w terminalu LNG Ras Laffan, a także odwiedził bazę Straży Ochrony Wybrzeża Kataru; część kadetów z tej jednostki szkoliła się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. -To było wzruszające, bo widać, jak duży wkład ma Polska w budowę bezpieczeństwa państw Zatoki Perskiej. Również jesteśmy w przyszłości zainteresowani współpracą w szkoleniu sił wojskowych Kataru - podkreślił Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zapowiedział, że w niedzielę - drugim dniu prezydenckiej wizyty - odbędą się spotkania oficjalne, w tym rozmowa w cztery oczy polskiego prezydenta z emirem Kataru. - Dotyczyć będzie ona spraw ważnych: perspektyw współpracy w dziedzinie energetyki, która jest kluczowa nie tylko dla naszego kraju, ale dla całego regionu, ponieważ region ten podlegał szantażowi ze strony jednego z dużych dostawców gazu, a Polska robi wszystko, by ten szantaż uniemożliwiać i wprowadzać na rynki europejskie jak najwięcej gazu kupowanego na zasadach komercyjnych, bez żadnych nacisków politycznych - zaznaczył.

Kumoch podkreślił, że Polska sprzeciwia się używaniu surowców jako narzędzia nacisku na państwa europejskie. - Uważamy, że surowce to zwykły towar, który powinien podlegać zasadom rynku, a nie zasadom nacisków politycznych, które Rosja - niestety - stosowała i stosuje - mówił minister, podając przykład Mołdawii.

- Katar jest największym producentem gazu LNG na świecie i jest z naszego punktu widzenia przyszłościowo jednym z najważniejszych partnerów w tej dziedzinie - mówił Kumoch. - Im więcej gazu komercyjnego spoza Rosji trafi do Europy, tym większą rolę będą odgrywały zasady wolnego rynku, gdzie jest czysta konkurencja - dodał.

Kumoch oświadczył, że najważniejszym celem wizyty jest ustalenie długoterminowych zasad współpracy w dziedzinie energetyki. Zwracał też uwagę na deficyt w bilansie handlowym z Katarem. - Zastanawiamy się, w jaki sposób można ten deficyt zniwelować, np. poprzez udział polskich przedsiębiorstw w przetargach, poprzez wspólne prace nad innymi źródłami pozyskiwania energii  powiedział.

- Bardzo ciekawym tematem jest temat rolnictwa. Katar w znacznej części sprowadza swoje towary rolne, jest tym zainteresowany. Polska ma tutaj sporo do zaoferowania. Jutro na ten temat będą bardzo poważne rozmowy - podkreślił szef BPM.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Katar Andrzej Duda

Sojusz Północnoatlantycki ostrzega Rosję przed eskalacją napięcia na Ukrainie

04.12.2021 12:00
Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oraz amerykański sekretarz Antony Blinken stanu oświadczyli, że jakakolwiek rosyjska agresja na Ukrainie będzie mieć dla Moskwy poważne konsekwencje. Sprawa jest jednym z głównych tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Rydze.

Sondaż: więcej zwolenników niż przeciwników obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19

04.12.2021 11:37
43,5 proc. respondentów uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe. Przeciwnego zdania jest 40,8 proc. badanych - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu SW Research dla portalu rp.pl.

Litewski rząd poparł wniosek o przedłużeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

04.12.2021 12:29
W związku z nasilającymi się próbami przemytu migrantów przez granicę litewsko-polską rząd w piątek poparł wniosek MSW Litwy o zaostrzenie stanu wyjątkowego na granicy z Polską i przedłużenie takiego stanu o kolejny miesiąc na granicy z Białorusią.