Redakcja Polska

Piotr Wawrzyk: Polska należy do krajów, które od 2015 r. nadają ton w Unii Europejskiej

15.12.2021 15:15
Polska należy do krajów, które od 2015 r. nadają ton działalności UE. Nie stosujemy polityki płynięcia w głównym nurcie, my ten nurt formułujemy - mówił w środę w Sejmie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Argumentował, że sukcesem Polski była m.in. zmiana polityki całej UE ws. migracji.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk na sali obrad w Sejmie
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk na sali obrad w SejmiePAP/Piotr Nowak

W Sejmie - na wniosek klubu Koalicji Polskiej-PSL - Wawrzyk przedstawił informację w sprawie kierunków i strategii polskiej polityki względem Unii Europejskiej, wybranych państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel wnioskodawców, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że "dobrym zwyczajem w państwach demokratycznych jest utrzymywanie wektorów polityki międzynarodowej niezależnie od tego, jaki jest rząd". Według niego, w ostatnich latach "to w ogóle nie funkcjonuje". - Nie chcieliście wykonać wysiłku i takiej uwspólnotowionej koncentracji działań w polityce zagranicznej. (...) Wy dziś nawet nie macie wspólnego wektora w obozie rządzącym - ocenił, zwracając się do rządu.

- Z jednej strony widzimy wizytę prezydenta (Andrzeja) Dudy u (prezydenta Francji Emmanuela) Macrona i takie zbliżanie z Francją, a z drugiej strony jest zaproszenie pani (szefowej Zjednoczenia Narodowego Marine) Le Pen za chwilę i oddalanie tych formalnych relacji z wybranymi legalnie władzami Republiki Francuskiej. Z jednej strony mówicie, że nowy rząd niemiecki to jest też nowe otwarcie z polityce, (...) a z drugiej - jest informacja medialna i przekaz, że Niemcy proponują IV Rzeszę - powiedział polityk PSL, dodając, że to "schizofrenia polityczna".

Kosiniak-Kamysz pytał m.in. co z pieniędzmi dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. - Kolejna kwestia - to kary, które ponosimy, nieudolności i nieskuteczności waszej polityki międzynarodowej - powiedział. Zauważył, że ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wciąż nie ma żadnego projektu ustawy. Zdaniem lidera PSL premier Mateusz Morawiecki abdykował z roli kreującego politykę międzynarodową.

Po liderze PSL głos zabrał wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, który podkreślił, że od 2015 r. priorytety rządu w polityce zagranicznej są niezmienne - to silna, suwerenna Polska odgrywająca ważną rolę w wymiarze regionalnym, europejskim, a w określonym aspektach również w wymiarze globalnym.

- Polska jest krajem średniej wielkości w Europie, ale należy też do tych krajów, które od 2015 r. nadają ton działalności w ramach UE (...). Nie stosujemy polityki płynięcia w głównym nurcie, jaką stosował rząd PO-PSL, czyli tego, że inni mówią, co trzeba robić, a my jako Polska stosowaliśmy się do tego, co ustalali inni. My po prostu ten główny nurt polityki unijnej formułujemy - powiedział Wawrzyk.

Wawrzyk: UE przyjęła polski punkt widzenia

Argumentował, ze Polska doprowadziła do zmiany podejścia UE do kryzysu migracyjnego poprzez ochronę granic zewnętrznych i pomaganie w miejscach, z których pochodzą imigranci. - Cała UE przyjęła polski punkt widzenia stosowany przez rząd PiS od 2015, i to jest wymierny sukces polityki zagranicznej Polski w ramach UE - powiedział Wawrzyk.

- Nam nie chodzi o to, żeby nas poklepywano po plecach i mówiono "dobrze, dobrze", tylko chodzi o to, żeby realnie walczyć o polskie interesy i realnie wpływać na to, co dzieje się w UE" - dodał wiceszef MSZ.

To my również kształtujemy politykę zagraniczną UE w relacjach ze wschodnimi sąsiadami - powiedział Wawrzyk. Mówił, że bez Polski nie byłoby m.in. kolejnych pakietów sankcji nakładanych na reżim w Mińsku.

Wawrzyk poruszył też wymiar relacji atlantyckich; mówił, że latach 2018-2020 prezydenci Polski i USA przyjęli szereg dokumentów, dzięki którym nastąpiło faktyczne zwiększenie zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych przede wszystkim w Polsce, ale tez w całym regionie Europy środkowo-wschodniej. Wiceszef MSZ podkreślił, że "mamy niespotykaną w historii obecność amerykańska na terytorium RP", co - jak mówił - na szczególne znaczenie w obliczu imperialnej polityki Rosji i konfrontacyjnej polityki Białorusi.

Buda: mamy do czynienia z konfliktem działań

Głos z sejmowej mównicy zabrał też wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odniósł się do kwestii relacji w UE w kontekście środków z Funduszu Odbudowy. Buda powiedział, że 3 sierpnia upłynął termin, jaki miała KE na rozpatrzenie polskiego KPO.

- Mamy sytuację, w której w sposób jawny mamy do czynienia z konfliktem działań Komisji w stosunku do tego, co jest zapisane w rozporządzeniu. Jak sądzę, to będzie spory problem nie tylko dla nas, ale myślę, że w szczególności dla KE, która musi jakoś tę sytuację wytłumaczyć, a nie ma wytłumaczenia tej sytuacji - powiedział Buda. Wskazał, że efektem włączenia do dyskusji nad KPO kwestii dotyczącej wymiaru sprawiedliwości w Polsce przedłużyło proces zatwierdzenia Planu.

- Izbę Dyscyplinarną SN chcemy zlikwidować i tu jest pełna zgoda w tym zakresie, nie tylko w wyniku wyroku TSUE, ale w wyniku naszej analizy jej funkcjonowania dotychczasowego, jej nieefektywności i chęci dużo szerszej reformy wymiaru sprawiedliwości, jaką planujemy - mówił Buda, dodając że kolejność jest jasna - zatwierdzenie KPO i dopiero reforma wymiaru sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości UE w lipcu zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem zaleceń, pod koniec października TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz KE kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Polska w tym roku nie ma już szans na to, by otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy, ponieważ Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała KPO, który opisuje sposób wydatkowania tych pieniędzy w naszym kraju. Sporne w relacji z KE są kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości, w tym system dyscyplinarny w sądownictwie.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Piotr Wawrzyk Unia Europejska

Szczyt w Brukseli. Polskie Radio dotarło do projektu deklaracji dot. krajów Partnerstwa Wschodniego

15.12.2021 13:03
Unia potwierdza europejskie aspiracje krajów Partnerstwa Wschodniego, ale nie obiecuje członkostwa - tak wynika z projektu deklaracji przygotowanej na szczyt, który rozpoczyna się po południu w Brukseli. Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

Większość Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce

15.12.2021 14:27
Prawie trzy czwarte Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju, a ponad połowa badanych zgodziłaby się, by taka elektrownia powstała w okolicach ich miejsca zamieszkania. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie tego roku.