Redakcja Polska

Anna Fotyga: 30 lat po upadku Związku Sowieckiego Kreml powtarza stare kłamstwa

27.12.2021 16:31
Jesteśmy świadkami próby odwrócenia pokojowego rozpadu Związku Sowieckiego i ponownego budowania stref wpływów przez Rosję - ostrzega w felietonie dla portalu Euractiv była szefowa polskiej dyplomacji, a obecnie eurodeputowana PiS Anna Fotyga.
Anna Fotyga
Anna FotygaAnna Fotyga - Biuro Poselskie / Facebook

"30 lat temu podjęto formalną decyzję o rozwiązaniu Związku Sowieckiego, potwierdzając jedynie rzeczywistość. Ani ekonomia, ani polityka nie były w stanie dłużej utrzymać tego sztucznego imperium. Upadek Związku Sowieckiego przywrócił wolność wielu narodom, na których suwerenności i których kosztem zbudowano imperium. Mimo że eksperyment ZSRS zniewolił i zmiażdżył niepodległość kilku narodów w Europie i Azji Środkowej, następstwa jego upadku kształtują wizję polityczną (prezydenta Rosji) Władimira Putina, a także jego politykę wewnętrzną i zagraniczną. Dziś Ukraina i naród białoruski płacą najwyższą cenę. Ale nie możemy być naiwni – próby odwrócenia pokojowego rozpadu Związku Sowieckiego i ponownego narzucenia (rosyjskiej) strefy wpływów będą miały dla nas wszystkich zgubne konsekwencje. Im dłużej będziemy czekać z rozwiązaniem tej kwestii, tym wyższe będą koszty nałożone przez Kreml" - ocenia Fotyga. 

Fałszywy przekaz

Była minister spraw zagranicznych RP zwraca uwagę, że 30 lat po pokojowym demontażu ZSRS europejska opinia publiczna wciąż jest zalewana fałszywymi informacjami na temat działań Rosji - podobnie jak w czasach zimnej wojny.

"Przez lata Związek Sowiecki twierdził, że pakt (Ribbentrop-Mołotow - przyp.red.) był tylko zachodnim fałszerstwem i że takiego dokumentu nie ma w sowieckich archiwach. W 2019 roku niedoszły historyk Władimir Putin nazwał pakt „koniecznym wyborem realpolitik dokonanym przez Stalina w trudnych okolicznościach”. Co ciekawe, propaganda sowiecka twierdziła, że państwa bałtyckie dobrowolnie przystąpiły do ZSRS po spontanicznych i równoczesnych rewolucjach robotniczych, podczas gdy uciskani Białorusini i Ukraińcy podejmowali te same decyzje w „otwartych i wolnych” referendach. Co zaskakujące, zaledwie kilka tygodni po tych „jednomyślnych decyzjach” setki tysięcy ludzi zostało zesłanych na Syberię" - ironizuje europosłanka 

Fotyga: Kreml powtarza stare kłamstwa

Zwraca uwagę, że 80 lat po pakcie Hitler-Stalin Kreml kłamie w taki sam sposób. "To, co wydarzyło się w latach 40. w krajach bałtyckich i wschodniej Polsce, jest tym samym, co obserwujemy obecnie na ukraińskim Krymie i w Donbasie. Te same metody, te same kłamstwa uzasadniające agresywne cele. Władimir Putin zaostrza swoją retorykę wobec Ukrainy, mówiąc, że wojna na wschodzie kraju wygląda jak ludobójstwo. Nazywa to ludobójstwem, ale potem obwinia o to państwo ukraińskie. Jednocześnie uniemożliwia Ukrainie odzyskanie kontroli nad jej terytoriami, podsycając konflikt poprzez prorosyjskich separatystów. Mówi o dyskryminacji osób mówiących po rosyjsku poza granicami Rosji, nie wspominając o sytuacji osób mówiących po ukraińsku w okupowanym Donbasie czy na Krymie, a także o losie tych, którzy w Rosji opowiadają się za prawdą" - wylicza Fotyga. Ocenia, że to prawda, iż wolni ludzie i demokracja pozostają głównymi przeszkodami w stworzeniu Związku Sowieckiego w wersji 2.0.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Kreml Rosja

Rosja: sąd zaostrzył karę wobec szefa Memoriału. "To zemsta służb"

27.12.2021 15:37
Jurij Dmitrijew, szef karelskiego oddziału stowarzyszenia "Memoriał", ma spędzić w kolonii karnej 15 lat, zamiast 13-tu orzeczonych w ubiegłym roku. Sąd w Pietrozawodzku zaostrzył karę na wniosek prokuratury. 

Zmarło troje powstańców warszawskich

27.12.2021 19:45
Bardzo smutne wiadomości. W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia" - poinformował w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.