Redakcja Polska

Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zełenski ostrzega: Czarnobyl może się powtórzyć

11.08.2022 14:53
- Czarnobyl może się powtórzyć - ocenił prezydent Wołodymyr Zełenski, nawiązując tym samym do przejęcia przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu. Przywódca przemawiał podczas konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze.
W czwartek w Kopenhadze odbywa się konferencja ws. wsparcia dla Ukrainy
W czwartek w Kopenhadze odbywa się konferencja ws. wsparcia dla Ukrainytwitter.com/MON_GOV_PL

Przywódca Ukrainy podkreślił, że Rosja "wykorzystuje dziś możliwość wywołania katastrofy atomowej jako środek szantażu w czasie wojny". - Taka katastrofa, jak ta w Czarnobylu, może się wydarzyć ponownie. Ryzyko jest duże. To, co robi Rosja w elektrowni w Zaporożu, gdzie jest aż sześć bloków, stanowi zagrożenie nie tylko dla Europy, ale świata - przekonywał Wołodymyr Zełenski, który przemawiał za pomocą łącza wideo.

Prezydent przypomniał, że w 1986 roku, gdy doszło do katastrofy w Czarnobylu, to szwedzkie i duńskie władze jako pierwsze poinformowały o wystąpieniu skażenia. Związek Radziecki, którego spadkobiercą jest Rosja, milczał.

Prezydent Ukrainy nazwał ponadto Rosję "państwem terrorystycznym". Zaapelował do przedstawicieli 25 krajów, którzy uczestniczą w kopenhaskim forum, o pomoc w zdobyciu broni, amunicji oraz dalsze wsparcie finansowe. - Musimy mieć tyle amunicji, ile potrzebujemy - zaznaczył.

Szef MON w Kopenhadze

Współgospodarzami spotkania w Kopenhadze są ministrowie obrony Danii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. Do udziału zaproszono szefów resortów obrony innych państw, w tym krajów Europy Północnej i Wschodniej. Polskę reprezentuje wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

MON przypomina na Twitterze, że spotkanie to jest uzupełnieniem prac i dyskusji w ramach Ukraine Defence Contact Group, która została powołana przez Stany Zjednoczone w marcu tego roku w Bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein, w reakcji na napaść Rosji na Ukrainę.

Jak przypomina resort obrony, Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw wspierających Ukrainę, zarówno w zakresie pomocy mieszkańcom, jak i dostaw sprzętu, których wartość jest szacowna na 1 miliard 700 milionów dolarów.

Konferencja ws. wsparcia Ukrainy

Według ministra obrony Danii Mortena Bodskova celem konferencji jest zorganizowanie "trzeciej fazy wsparcia" dla Ukrainy. - Wojna zapowiada się długa. Ukraina musi mieć pewność, że darowizny broni będą kontynuowane w długim okresie - podkreślił.

Jak dodał, pierwszą fazą było spontaniczne przekazywanie broni, gdy kraje dokonywały przeglądu swoich zapasów. Następnie pomoc była bardziej skoordynowana między państwami, odpowiadano na konkretne prośby ukraińskiego wojska.

Według duńskiego dziennika "Politiken" duński rząd poinformuje o przekazaniu dodatkowych 820 mln koron (110 mln euro) Ukrainie na pomoc w obronie przed rosyjską agresją.


PAP/IAR/dad

Dotkliwe straty Rosjan w Ukrainie. Ukraińskie wojsko zniszczyło 9 rosyjskich samolotów

10.08.2022 11:28
Dziewięć samolotów straciły rosyjskie wojska w ciągu minionej doby - powiadomił w środę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Poprzedniego dnia pojawiły się doniesienia o eksplozjach w bazie lotniczej wroga na okupowanym Krymie, lecz władze w Kijowie nie wzięły odpowiedzialności za ten atak.

Polska przekazuje broń Ukrainie. Szef MON zapewnia: nie obniżamy naszych zdolności obronnych

11.08.2022 09:44
Przekazanie sprzętu wojskowego na Ukrainę nie obniżyło naszej obronności i nie naruszyło gwarancji bezpieczeństwa - stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył w rozmowie z tygodnikiem katolickim "Niedziela", że to było naszym dziejowym obowiązkiem, bo Ukraińcy walczą o wolność swoją, Polski i Europy.