Redakcja Polska

Andrzej Duda jest na Ukrainie. Wizyta na zaproszenie ukraińskiego prezydenta

23.08.2022 09:27
Prezydent Andrzej Duda przebywa we wtorek w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy. Jak poinformował podczas konferencji prasowej Paweł Szrot, przywódcy będą rozmawiać m.in. na temat opracowywanego traktatu polsko-ukraińskiego. Dodał, że prezydenci będą też dyskutować o całokształcie relacji polsko-ukraińskich.
Andrzej Duda w Kijowie
Andrzej Duda w KijowieJakub Szymczuk / KPRP / Twitter

Wizyta Andrzeja Dudy obejmuje spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i rozmowy na temat wsparcia Ukrainy. Prezydenci będą uczestniczyć w posiedzeniu Platformy Krymskiej.

Paweł Szrot na porannej konferencji prasowej przypomniał, że prezydent zawsze wspierał niepodległość Ukrainy. Jego obecność w Kijowie ma także i teraz symboliczne znaczenie. Jutro mija pół roku od ataku Rosji na Ukrainę. Jutro też na Ukrainie będzie obchodzony Dzień Niepodległości, upamiętniający proklamowanie niepodległości od ZSRR w 1991 roku.


Posłuchaj
00:20 Doradca prezydenta Paweł Szrot poinformował, że głównym tematem rozmów obu prezydentów będzie wsparcie dla Ukrainy.mp3 Doradca prezydenta Paweł Szrot poinformował, że głównym tematem rozmów obu prezydentów będzie wsparcie dla Ukrainy (IAR)

 

- Wizyta obejmuje spotkanie z panem prezydentem, rozmowy na temat wsparcia Ukrainy w sensie militarnym, w sensie dostaw sprzętu, potrzebnego temu krajowi do obrony przed agresją rosyjską, w sensie gospodarczym i w sensie humanitarnym i politycznym - powiedział Szrot.

Kwestie dalszej pomocy Ukrainie

- Panowie prezydenci z pewnością będą rozmawiać o tym, jakiej jeszcze pomocy Polska może udzielić, ale także jakiej pomocy Polska może udzielić politycznie, aby przekonać inne kraje, żeby tej pomocy udzielały i ją kontynuowały (...) Prezydentowi zależy na zdecydowanych krokach restrykcyjnych, które byłyby wymierzone w Federację Rosyjską, które by również pozwoliły zrozumieć obywatelom, jak poważnej agresji dopuścił się ten kraj. Prezydent jest też przekonany, że wszystkie kraje Zachodu, UE, NATO powinny występować solidarnie i w tym kierunku będzie zmierzał - zaznaczył Szrot.

Dopytywany odparł, że każda wizyta prezydenta Polski na Ukrainie podczas trwającej wojny ma znaczenie symboliczne. "Takie również znaczenie będzie miała ta wizyta" - dodał.

Kancelaria prezydenta nie poinformowała o programie, miejscu i czasie trwania wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, uzasadniając to względami bezpieczeństwa.

Obrady tzw. Platformy Krymskiej

Prezydencki minister zaznaczył, że następnie prezydent Duda wraz z prezydentem Zełenskim będą uczestniczyć w zdalnych obradach tzw. Platformy Krymskiej. - Ta platforma - przypominam - dotyczy formatu, w którym demokratyczne kraje świata popierają Ukrainę w zachowaniu jej integralności terytorialnej i uznanych przez społeczność międzynarodową granic - powiedział Szrot.

Paweł Szrot mówił, że szczegóły wizyty na razie - ze względów bezpieczeństwa - nie będą ujawniane. Na Twitterze Kancelaria prezydenta opublikowała krótki film z powitania Andrzeja Dudy na dworcu kolejowym w Kijowie.


IAR/PAP/dad

SBU zatrzymało dwóch mężczyzn, którzy informowali Rosjan o rozmieszczeniu wyrzutni Himars

22.08.2022 12:37
O zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy informowali wojska rosyjskie o miejscach dyslokacji systemów artylerii rakietowej Himars i innego uzbrojenia armii ukraińskiej, powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Rosjanie na Ukrainie traktują jeńców podobnie jak w Katyniu". Znany francuski filozof nie ma wątpliwości

22.08.2022 15:01
Brutalne obchodzenie się z jeńcami i zabijanie ich są częścią praktyk Rosjan na okupowanej Ukrainie. Postępowanie to przypomina działania nadzorowanych przez Kreml służb w Katyniu w 1940 r., gdzie zamordowanych zostało blisko 22 tys. polskich jeńcow wojennych, pisze na łamach portugalskiego tygodnika "Expresso" znany francuski filozof i publicysta Bernard Henri-Levy.

Obchody 102 rocznicy bitwy pod Zadwórzem - Polskimi Termopilami

23.08.2022 09:18
Na miejscu bitwy nazywanej Polskim Termopilami lwowscy Polacy uczcili pamięć żołnierzy, którzy 102 lata temu stanęli naprzeciw armii Siemiona Budionnego. Ze względu na działania wojenne, tegoroczne obchody zostały ograniczone.