Redakcja Polska

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości z udziałem prezydenta, premiera i szefa MON

01.09.2022 01:00
W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano odbyły się uroczystości na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W czwartek 83. rocznica wybuchu II wojny światowej; uroczystości odbędą się m.in. w Wieluniu i na Westerplatte
W czwartek 83. rocznica wybuchu II wojny światowej; uroczystości odbędą się m.in. w Wieluniu i na WesterplatteMATEUSZ SLODKOWSKI / FotoNews / Forum

83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.

O godz. 4.40 rozpoczęły się uroczystości z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w Wieluniu. 

- Zapominamy, że za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny - podkreślił szef rządu w swoim wystąpieniu.

- To właśnie bezbronny Wieluń padł ofiarą bardzo skalkulowanej polityki zastraszenia i zniszczenia - przypomniał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Hitler mówił do swoich żołnierzy, żeby litość nie miała dostępu do ich serc.

- "Jutro by mogło być szczęśliwe, gdyby w ogóle mogło być" - dla małych chłopców z Wielunia nie było tego jutra, trzej bracia zginęli właśnie tamtego dnia. Pomyślmy o losie wszystkich ludzi, którzy wtedy zginęli - wskazał szef rządu, przypominając zarazem, że należy dbać o prawdę i o zadośćuczynienie. - Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do podtrzymywania pamięci i prawdy o II wojnie światowej - dodał.

Uroczystości na Westerplatte

Z kolei o godz. 4.45 w uroczystych obchodach na Westerplatte udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił przemówienie. - Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

- Od dziesięcioleci o poranku 1 września spotykamy się tutaj na Westerplatte. My Polacy i nasi goście. Spotykamy się, by wspomnieć, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także ostrzec świat, by nie powtórzyło się to, co było kataklizmem XX wieku - powiedział prezydent.

- Dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem oddania ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, który jest symbolem polskich żołnierzy. Nie wygrali tamtej bitwy, wielu z nich miało poczucie, że nie wygrali tamtej wojny. Dzisiaj Polska jest wolna dzięki zasługom tych, którzy przeżyli, którzy się o nią starali, także dzięki bohaterstwu ich dzieci - podkreślił.

Głos zabrał również uczestniczący w uroczystościach na Westerplatte wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. - 83 lata temu Niemcy rozpoczęły najtragiczniejszą i najbardziej krwawą wojnę w historii ludzkości; dziś szczególnie czcimy tych, którzy jako pierwsi dali odpór nawale niemieckiej - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Westerplatte.

Wieczorem - o godz. 18 - zaplanowane są z natomiast uroczystości rocznicowe we Frampolu (woj. lubelskie) z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz szefa MON.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Również wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Niemcy przeprowadzili atak lotniczy na Wieluń. Na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł, zginęło od 1200 do ponad 2000 osób. Wieluń został prawie doszczętnie zniszczony. Frampol był jednym z najbardziej zniszczonych polskich miast w czasie II wojny światowej. 13 września 1939 niemieckie samoloty zbombardowały to miasto, niszcząc ponad 80 procent zabudowy.

***

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

PAP/ho

Niemiecki profesor o reparacjach dla Polski: to historyczny obowiązek niemieckiego rządu

31.08.2022 12:01
Prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie mówi, że wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia wojenne to "historyczny obowiązek" Niemiec. Wskazuje też, że dotąd "żaden polski rząd nie wystąpił z pisemnym żądaniem reparacji od Niemiec". Podkreśla, że gdy pojawią się oficjalne roszczenia, Berlin nie będzie mógł ich odrzucić.

VII Koncert Niepodległości w Gdańsku czyli muzyczna podróż przez 9 wieków polskiej historii

31.08.2022 13:10
1 września w 83. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”.

Polityka historyczna. Brytyjski "Daily Telegraph" radzi brać przykład z Polski

01.09.2022 15:00
Wielka Brytania powinna brać przykład z Polski i budować pomniki oraz muzea, sławiące historię własnego kraju, zamiast je burzyć w ramach "dekolonizowania" przestrzeni publicznej - pisze w "Daily Telegraph" publicysta tej gazety Steven Edginton.