Ludzie, którzy do nas przyjeżdżali bądź byli przywożeni, nie byli przypadkowi. Oni zdążali w konkretne miejsca. Mieli na terenie Polski lub dalej Europy, rodziny, bliskich, przyjaciół, którzy na nich czekali. Te pobyty wydłużały się maksymalnie do dwóch tygodni. Podobnie z grupami, które do nas były kierowane. W ciągu kilku dni, czasem nawet doby, były relokowane w głąb kraju. Każdemu, kogo mieliśmy okazję gościć, staraliśmy się zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczyć elementarne potrzeby egzystencjalne: sen, kąpiel, jedzenie, pranie, zabawki dla dzieci. Ci ludzie przyjeżdżali do nas po kilku godzinach stania na granicy a wcześniej, wielogodzinnej podróży do granicy – mówi Agata Chmura, edukatorka ośrodka Caritas w Myczkowcach.
Pomoc doraźna z pierwszych miesięcy wojny przekształciła się we wsparcie bardziej systemowe. - W wakacje organizowaliśmy turnusy wakacyjne dla ukraińskich dzieci, zarówno z terenów Ukrainy, jak również dzieci uchodźców przebywających w Polsce. Obecnie prowadzimy zajęcia językowe, integracyjne dla dzieci i młodzieży. W soboty, kiedy mają dzień wolny, organizujemy dla nich zajęcia, wycieczki. Poznają polskich rówieśników, praktykują język polski, odkrywają okolicę. Dbamy o nich, aby im było dobrze w Polsce – wyjaśnia gość audycji "Kierunek Polska".
Pomagać można również poprzez kulturę. Dlatego zapraszamy gości z Ukrainy oraz wszystkich zainteresowanych do ośrodka Caritas w Myczkowcach, 8 października 2022 r., od godz. 9.0, na konferencję Sacrum Karpat. Porozmawiamy o wielokulturowości i wielowyznaniowości Bieszczadów, kulturze religijnej dawnych mieszkańców w sferze duchowej i materialnej - przybliża Agata Chmura.
O pomaganiu uchodźcom z Ukrainy w bieszczadzkim ośrodku Caritas w Myczkowcach oraz konferencji Sacrum Karpat z Agatą Chmurą rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Na audycję "Kierunek: Polska" zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.