Imprezy z okazji Święta Niepodległości, nawiązujące do polskiego dziedzictwa kulturowego, przygotowywane są zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i mniejszych miastach czy miasteczkach. - Największym projektem włączającym rodaków we wspólne świętowanie już od lat jest akcja "Niepodległa do Hymnu" - podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa". Na rynku w Krakowie hejnaliści zagrają hymn z Wieży Mariackiej, wybrzmi on także na Placu Zamkowym w Warszawie. Jak zapowiada dyrektor Biura Programu "Niepodległa", weekend Niepodległości zacznie się zgodnie z tradycją w przeddzień święta, od Koncertu dla Niepodległej. W tym roku będzie on nawiązywać do roku romantyzmu polskiego.
W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza między innymi na gawędę i spotkanie z "Pieśnią niepodległą" przy ognisku. Koncertem symfonicznym, w programie którego znajdą się utwory m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, uczci Narodowe Święto Niepodległości Filharmonia Łódzka. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu przygotowało rodzinny Weekend Niepodległości. Otworzy go uroczysta parada.
Na Zamku Królewskim na Wawelu trwa "Tydzień Patriotyczny", czyli gry terenowe, konkursy, specjalne ścieżki zwiedzania - ale także akcja oddawania krwi. - To nowoczesna forma patriotyzmu – uważa dyrektor Zamku Andrzej Betlej.
W Warszawie w ramach Festiwalu "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu będzie można zobaczyć parady uliczne, tańce, koncerty, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena, na której wystąpią muzyczne gwiazdy. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci. Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski przygotowano Scenę Tańców Polskich.
IAR/ep