Redakcja Polska

Prezydent i szef MON wezmą udział w odbiorze pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polski

04.12.2022 14:30
Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych.
Szef MON: do 9 Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2
Szef MON: do 9 Brygady Kawalerii Pancernej trafią koreańskie czołgi K2YONHAP/PAP/EPA

We wtorek rano w Gdyni prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Polskich Sił Zbrojnych. To realizacja kontraktów zbrojeniowych zawartych w tym roku z Koreą Płd. - przekazało MON.

Planowane jest wystąpienie prezydenta, wicepremiera oraz przedstawiciela strony koreańskiej. 

Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło w komunikacie, że Wojsko Polskie konsekwentnie wzmacnia potencjał z wykorzystaniem koreańskich technologii obronnych. "W lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta" - zaznaczył resort obrony.

Jak dodano, "umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta".

"Pod koniec sierpnia br. zawarto umowy wykonawcze związane z pozyskaniem od strony koreańskiej pierwszych 180 czołgów K2 w latach 2022-25 oraz 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26" - podkreśla MON. 

Resort wskazuje, że kolejna umowa ramowa z 29 października br. na pozyskanie wieloprowadnicowych wyrzutni K239 CHUNMOO przewiduje dostawy pierwszych 18 wyrzutni, zintegrowanych z polskimi pojazdami JELCZ wraz z amunicją już w 2023 r.

"Dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego" - podkreśla MON. 

PAP/ks

Polska z najsilniejszą armią w Unii Europejskiej? Politico nie ma wątpliwości

21.11.2022 11:21
W ocenie portalu "Politico" decyzje polskich władz sprawiają, iż nasz kraj może mieć wkrótce najpotężniejszą armię lądową w Unii Europejskiej. "Kiedy w zeszłym tygodniu zabłąkany pocisk wylądował w przy granicy, zabijając dwie osoby, niektórzy przywódcy europejscy martwili się w równym stopniu reakcją prawicowego rządu Polski, jak i możliwością, że to celowe uderzenie Rosji" – pisze "Politico".

Załogi polskich Abramsów przechodzą chrzest bojowy

23.11.2022 14:16
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie załogi po raz pierwszy strzelały z amerykańskich czołgów Abrams. "Strzelecki chrzest bojowy" - jak wskazało dowództwo - odbył się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Patrioty z Niemiec na Ukrainę? Morawiecki: dobra propozycja dla ochrony pogranicza polsko-ukraińskiego

24.11.2022 12:35
To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

Kolejne setki ochotników rozpoczną służbę w WOT. Wicepremier Błaszczak: to wyraz patriotyzmu i miłości do ojczyzny

03.12.2022 16:00
W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstępują osoby, które jesienią przeszły 16-dniowe szkolenie podstawowe i zdecydowały się zostać żołnierzem terytorialnej służby wojskowej.