Sankcje gospodarcze wobec Rosji Unia Europejska po raz pierwszy nałożyła w 2014 roku, po ataku na wschodnią Ukrainę i aneksji Krymu. W ubiegłym roku po rozpoczęciu pełnoskalowej agresji Unia zaczęła restrykcje rozszerzać i zaostrzać. W sumie do tej pory przyjęła dziewięć pakietów, które mają osłabić możliwości prowadzenia wojny przez Rosję.
Embargo na ropę, węgiel i złoto
Unia wprowadziła między innymi embargo na import ropy, węgla i złota. Sankcje obejmują też technologie i towary podwójnego zastosowania, także ograniczenia w handlu. Ponadto zamknięta została europejska przestrzeń powietrzna dla rosyjskich samolotów.
Wspólnota zdecydowała także o odłączeniu kilku rosyjskich banków od systemu SWIFT, zakazała również nadawania kilku rosyjskim mediom propagandowym wspierających dezinformacje Kremla.
Do sankcji gospodarczych dołączona jest także czarna lista osób, których majątki w Europie zostały zablokowane. Obecnie jest na niej 1300 osób z Władimirem Putinem na czele. Jest liczna grupa polityków, ministrów, gubernatorów, wojskowych, propagandystów i dezinformatorów. Ta lista obowiązuje do połowy marca i aby ją przedłużyć potrzebna będzie jednomyślność wszystkich krajów. W tym przypadku spodziewane są problemy, bo Węgry zażądały usunięcia z listy sankcyjnej kilku rosyjskich oligarchów uzależniając od tego zgodę na przedłużenie restrykcji.
00:56 12170008_1.mp3 UE przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do końca lipca (IAR)
IAR/dad