Redakcja Polska

Premier Litwy dla Polskiego Radia: wizyta Joe Bidena świadczy o silnym poparciu dla Ukraińców

21.02.2023 13:20
Premier Litwy Ingrida Šimonytė powiedziała, że przy okazji wizyty w Polsce można było spodziewać się wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Kijowie. W wywiadzie udzielonym litewskiemu korespondentowi Polskiego Radia, Kamilowi Zalewskiemu, szefowa litewskiego rządu podkreśliła, że jest to wyraźny sygnał wsparcia Ukrainy. - Fakt, że prezydent Biden pojechał do Kijowa, po prostu świadczy o bardzo silnym i niekwestionowanym poparciu dla Ukrainy, dla narodu ukraińskiego, dla ukraińskich władz, a także dla ukraińskich żołnierzy, którzy teraz walczą na froncie - mówiła premier Litwy.
Audio
  • Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Kijowie jest niezwykle ważna dla Ukraińców - powiedziała w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia premier Litwy, Ingrida Šimonyte. Materiał Kamila Zalewskiego
Premier Litwy Ingrida Simonyte w rozmowie z PR24 mówiła o wizycie Joe Bidena w Kijowie, o wojnie na Ukrainie, o bezpieczeństwie w regionie i relacjach polsko-litewskich
Premier Litwy Ingrida Simonyte w rozmowie z PR24 mówiła o wizycie Joe Bidena w Kijowie, o wojnie na Ukrainie, o bezpieczeństwie w regionie i relacjach polsko-litewskichFoto: Waldemar Dowejko

Ingrida Šimonytė zaznaczyła, że Litwa była jednym z pierwszych krajów, które wysłały Ukrainie broń jeszcze przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. - W zeszłym roku 10 lutego odwiedziłam Kijów i właśnie w tym samym czasie do ukraińskiej stolicy dotarły wysłane przez Litwę Stingery - powiedziała premier. - Pomoc rośnie, ale wciąż marnuje się dużo czasu na dyskusje o tym, czy można dać taką broń, czy nie można. Wydaje mi się, że marnuje się dużo czasu, gdyż uzbrojenie o którym mowa i tak w końcu jest przekazywane. Tymczasem tam giną ludzie, którzy mogliby być chociaż częściowo bezpieczni - mówiła litewska premier.

Szefowa litewskiego rządu podkreśliła znaczenie współpracy polsko-litewskiej. Zaznaczyła, że przedsięwzięcia dotyczyły między innymi takich sfer, jak energetyka i transport. - Wiele z nich jest wciąż realizowanych. Współpracują też nasze instytucje, placówki kulturalne i naukowe, a mieszkańcy obu naszych państw odwiedzają się nawzajem - powiedziała Ingrida Šimonytė. - Teraz toczy się taka walka dobra ze złem. I to w tej walce, kiedy szatan w zasadzie zaatakował Ukraińców i próbuje odebrać im ludzką godność, po prostu jeszcze bardziej trzymamy się razem i razem jeszcze mocniej pomagamy tym, którzy walczą o prawdę - podkreśliła litewska premier.


Posłuchaj
12:05 wywiadPremierPRdZ dlugi.mp3 Wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w Kijowie jest niezwykle ważna dla Ukraińców - powiedziała w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia premier Litwy, Ingrida Šimonyte. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Ingrida Šimonytė powiedziała też, że sondaże wykazują wielką sympatię Litwinów do Polaków. - Myślę, że ludzie bardzo dobrze rozumieją, że jesteśmy razem w tym wszystkim i wydaje się, że można poczuć ducha Rzeczpospolitej Obojga Narodów - mówiła szefowa litewskiego rządu.

Język polski zamiast rosyjskiego w szkołach?

Zapytana o możliwość zastąpienia języka rosyjskiego przez język polski jako drugi język obcy w szkołach Ingrida Šimonytė zaznaczyła, że łatwiej byłoby go wprowadzić w regionie, gdzie żyje więcej osób, które dobrze znają język polski i potrafią go wykładać. - Żeby dokonać tego na całej Litwie, mogłoby to zająć trochę czasu. Choć wydaje mi się, że ważne jest, aby dzieci miały wybór, ponieważ teraz bardzo często wybór języka rosyjskiego polega na tym, że po prostu nie ma innych opcji. Brakuje też nauczycieli. Myślę jednak, że jest to możliwe, bo są chęci, a ministerstwo oświaty popiera ten pomysł - mówiła premier Litwy.

Ingrida Šimonytė zaznaczyła, że kłopoty z kadrą wynikają przede wszystkim z powodu spadającej liczby uczniów w szkołach i polskich, i litewskich. - Po prostu niestety taka jest rzeczywistość, że dla nauczycieli może być okazją do dodatkowej pracy i lepszego zarobku na przykład nauka polskiego w niektórych litewskich szkołach - powiedziała premier Litwy.

IAR/dad

Szef MON: jeszcze w tym roku w 16. Dywizji Zmechanizowanej będzie dywizjon HIMARS-ów

21.02.2023 12:00
Jeszcze w tym roku w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej będziemy mieli dywizjon HIMARS-ów - zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak wyjaśnił, będą to wyrzutnie z puli zamówionej przez Polskę w 2019 roku.

"Le Figaro": Polska stała się nowym filarem strategii amerykańskiej w Europie

21.02.2023 11:21
Polacy zbudowali strategiczne partnerstwo z USA. Amerykanie przewidzieli atak Rosji na Ukrainę i pomogli w zorganizowaniu operacji pomocy logistycznej, którą ściśle monitorują – pisze w związku z wizytą prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie francuski dziennik "Le Figaro".

Niemcy pilnie potrzebują pomocy od Polski. Rosjanie się wściekli. Chodzi o sprzedaż rafinerii Schwedt

21.02.2023 12:28
Niemcy chcą zmienić przepisy, aby umożliwić szybką sprzedaż należących do rosyjskiej grupy Rosnieft udziałów w rafinerii w Schwedt - donosi portal money.pl. Może to umożliwić PKN Orlen przejęcie rosyjskich udziałów. W ocenie portalu, ta wiadomość rozwścieczyła Rosjan, którzy uważają, że niemiecki rząd daje się Polsce szantażować.