Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie zmieni podejścia do agresji Kremla

03.04.2023 13:30
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w TVP1, że "przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w żadnym stopniu nie zmieni podejścia do Rosji tych państw, które przeciwstawiają się rosyjskiej agresji".
Jabłoński: przewodnictwo Rosji w RB ONZ nie zmieni podejścia państw wobec rosyjskiej agresji
Jabłoński: przewodnictwo Rosji w RB ONZ nie zmieni podejścia państw wobec rosyjskiej agresjiDrop of Light/ Shutterstock

W sobotę 1 kwietnia Rosja, jako jeden obok USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin stałych członków, objęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - kluczowym organie organizacji. Zadaniem Rady Bezpieczeństwa, jest przede wszystkim utrzymywania bezpieczeństwa i pokoju na świecie - może ona np. nakładać sankcje na państwa czy decydować o misjach pokojowych ONZ. Jednakże tego typu działania wymagają zgody wszystkich stałych członków Rady, co uniemożliwia podejmowanie działań, którym sprzeciwia się np. Rosja.

Struktura ONZ

W poniedziałek w TVP1 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński był pytany, co można z tym faktem zrobić, ponieważ Rosja jest członkiem stałym Rady Bezpieczeństwa ONZ i jej wykluczenie wymagałoby zgody wszystkich stałych członków, na co Rosja się nie zgodzi.

- Niestety, tak wygląda struktura ONZ, że wszystkie państwa są tam na równych prawach i w związku z tym czasami trudno jest doprowadzić do tego, że państwo agresor jest izolowane tak, jak być powinno - mówił Paweł Jabłoński. Przypomniał, że Rosja była w Radzie Bezpieczeństwa także w roku 2014, kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę oraz w 2008, kiedy trwały ataki na Gruzję.

Jabłoński mówił, że mimo różnych apeli system ONZ-towski nie uległ zmianie. - Ten system ONZ-towski nie jest do końca tak efektywny, jak np. efektywne potrafi być NATO - ocenił. Jak dodał, dobrze, że tego typu fora istnieją, jednak zaistniała sytuacja pokazuje, że powinny też istnieć również pewne rodzaju mechanizmy, które doprowadziłyby do izolowania "agresywnych" członków ONZ.

- Rosja tę funkcję będzie formalnie pełniła, będzie sprawować przewodnictwo, natomiast to w żadnym stopniu nie zmienia podejścia państw, które się agresji rosyjskiej przeciwstawiają - zapewnił Paweł Jabłoński.

Igrzyska Olimpijskie

W tym kontekście w rozmowie nawiązano również do decyzji MKOI ws. zawodników z Rosji i Białorusi. Zdaniem Jabłońskiego, jest to "fatalny błąd", ponieważ Rosja zaczęła już wykorzystywać tę decyzje w swojej propagandzie przekonując, że "wraca na salony".

- I tak niestety de facto może być, jeżeli ta decyzja nie zostanie odwrócona i zatrzymana - zaznaczył. Podkreślił przy tym, że z tego względu trzeba zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Wiceszef MSZ zapewnił też, że polski rząd i resort sportu szykuje się do podjęcia szeregu działań, aby wykluczyć z udziału w igrzyskach sportowców z państw agresorów i zapewniał, że jest szansa na to, że decyzję MKOI uda się odwrócić.

MKOI we wtorek wydał zalecenia dla międzynarodowych federacji sportowych dotyczące ponownego dopuszczenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji, jednocześnie wprowadzając szereg warunków do spełnienia przez tych sportowców. To m.in. występy pod neutralną flagą, ponadto chodzi wyłącznie o starty indywidualne i tylko tych zawodników, którzy w żaden sposób nie popierają wojny w Ukrainie oraz nie mają związków z armią czy klubami wojskowymi.

Postanowienia MKOl nie dotyczą igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - odrębna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w późniejszym terminie.


IAR/PAP/PR24/dad

Rosyjska ofensywa nie zrealizowała do końca marca zadań stawianych przez Kreml

02.04.2023 12:22
Rosyjska ofensywa zimowa nie doprowadziła do zajęcia obwodów donieckiego i ługańskiego – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW)

Szymon Szynkowski vel Sęk: Niemcy muszą wyraźnie stanąć po stronie dobra. Nie tylko słowami, ale i czynami

02.04.2023 16:00
W kwestii wsparcia dla Ukrainy "Niemcy muszą wyraźnie stanąć po stronie dobra, nie tylko słowami, ale i kolejnymi czynami" - powiedział minister ds. Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie z wizytą do Polski. Znamy szczegóły

03.04.2023 10:43
- W środę w KPRM prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim; tematami rozmów będą m.in. sytuacja na froncie, sytuacja bezpieczeństwa w regionie i kwestie bilateralne, w tym kwestia ukraińskiego zboża - powiedział minister w KPRM Michał Dworczyk.