Redakcja Polska

Spotkanie prezydentów Polski i Austrii. Tematem rosyjska agresja i rozwój relacji dwustronnych

14.04.2023 13:02
Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu pałacu Hofburg w Wiedniu rozpoczęło się w piątek spotkanie prezydentów Polski i Austrii: Andrzeja Dudy i Alexandra Van der Bellena. Przywódcy rozmawiali na temat bezpieczeństwa, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz rozwoju relacji dwustronnych.
Trwa spotkanie prezydentów Polski i Austrii
Trwa spotkanie prezydentów Polski i AustriiJakub Szymczuk/KPRP

Wizyta polskiego prezydenta w Austrii ma charakter oficjalny. Najpierw prezydenci Duda i Van der Bellen rozmawiali w cztery oczy, następnie zaplanowano rozmowy plenarne delegacji oraz konferencję prasową. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że jednym z tematów rozmów będzie rosyjska agresja na Ukrainę i europejska reakcja, w tym dalsza polityka sankcyjna.

- Mamy świadomość, że Austria jest państwem neutralnym, jednak może udzielać wsparcia politycznego i humanitarnego. Polska będzie zabiegać o utrzymanie jedności europejskiej i euroatlantyckiej - dodał Marcin Przydacz.

Relacje dwustronne

Omówiony zostanie także dalszy rozwój relacji dwustronnych. "Austria jest ważnym partnerem gospodarczym dla Polski, szereg austriackich firm działa na terytorium Polski, ale również polski biznes spogląda na Austrię jako na ciekawe miejsce do realizowania swoich interesów" - mówił Przydacz. Jak dodał, przywódcy omówią także rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie Trójmorza.

Prezydenci Polski i Austrii będą rozmawiać także na temat kwestii historycznych: o konieczności upamiętnienia ofiar obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen oraz o przypadającej w tym roku 340. rocznicy bitwy pod Wiedniem.

Prezydent Duda spotka się też z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem oraz przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austrii Wolfgangiem Sobotką. Ostatnim punktem wizyty w Wiedniu będzie spotkanie polskiego przywódcy z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim.

IAR/ho

Exposé szefa MSZ. Zbigniew Rau wskazał główne cele polskiej polityki zagranicznej

13.04.2023 14:21
Polska będzie popierała propozycję wypowiedzenia przez NATO umowy o wzajemnych relacjach z Rosją z 1997 roku - zapowiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji wygłasza w Sejmie expose, w którym przedstawia zadania na ten rok. Słuchają go prezydent Andrzej Duda, posłowie oraz ambasadorowie z krajów, z którymi polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. W wystąpieniu Zbigniew Rau mówił między innymi o relacjach Polski z NATO, Unią Europejską i Ukrainą.

Niemcy: jest zgoda na dostarczenie pięciu polskich myśliwców MiG-29 na Ukrainę

13.04.2023 19:02
Rząd w Berlinie zatwierdził dostawę pięciu polskich MiG-ów na Ukrainę - przekazało w komunikacie niemieckie Ministerstwo Obrony. Dalszy eksport myśliwców wymagał zielonego światła ze strony Berlina, gdyż w 2002 roku Niemcy sprzedały Polsce 23 samoloty MiG-29 przejęte wcześniej przez Bundeswehrę ze wschodnioniemieckiej Narodowej Armii Ludowej.

Prezydent Andrzej Duda w Austrii. Głównym tematem rozmów sytuacja na Ukrainie

14.04.2023 09:20
Andrzej Duda zostanie dzisiaj przyjęty przez austriackiego prezydenta Alexandra Van der Bellena, a także kanclerza Karla Nehammera. Będzie też rozmawiał z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.