W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o rosyjskich i białoruskich atakach propagandowych na Polskę. O możliwym przekroczeniu granic Polski przez najemników z „Grupy Wagnera” rozmawiali w Petersburgu dyktatorzy Aleksandr Łukaszenka i Władimir Putin.
Łukaszenka powiedział podczas spotkania z Putinem, że obecni na Białorusi najemnicy Wagnera "chcą się wybrać na wycieczkę do Warszawy i Rzeszowa". Natomiast Putin stwierdził, że "Polska marzy o białoruskich ziemiach" oraz że ziemie zachodnie Polski są "prezentem" od Stalina. - Słowa Łukaszenki i Putina na temat Polski są nieodpowiedzialne; jeśli będzie to konieczne, będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller, odnosząc się o słowach o "wycieczce" wagnerowców do Polski.
- To jest kolejny w serii nieodpowiedzialnych komentarzy Łukaszenki. Mogę tylko powtórzyć (...) że Stany Zjednoczone będą bronić każdego centymetra terytorium NATO - powiedział Matthew Miller podczas codziennego briefingu prasowego.
Białoruski reżim jest tak samo odpowiedzialny za inwazję na Ukrainę, jak rosyjski - podkreślają niezależni eksperci wojskowi. Zwracają oni uwagę, że Mińsk aktywnie uczestniczy w wojnie hybrydowej przeciwko Ukrainie i państwom NATO, a także wspiera Moskwę logistycznie i militarnie.
Informujemy też, że po 18 latach polska armia ponownie dysponuje brygadą artylerii rakietowej. Nowa jednostka sprawdzi pierwsze elementy amerykańskiego systemu HIMARS w naszym wojsku. Do życia powołano także akademię HIMARS szkolącą w Polsce wojska sojusznicze NATO.
W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. - Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON.
Przy okazji uroczystości artylerzyści przygotowali pokaz wyszkolenia na wyrzutniach dalekiego zasięgu HIMARS. To sprzęt, którego pierwsze cztery sztuki przyleciały do Polski w połowie maja. Uzbrojenie trafi na wyposażenie jednostek wchodzących w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Do celów szkoleniowych zostaną przeznaczone dwie wyrzutnie, reszta zasili jednostki dywizji.
Szef MON podkreślił, że zadaniem władz Polski jest wyposażenie WP w broń skuteczną i sprawdzoną, która odstraszy agresora - "broń, która spowoduje, że Rosja nie odważy się napaść na Polskę".
- Właśnie taka broń jest na wyposażeniu WP. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć, że w ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w USA, jak i w Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora - mówił.
W Warszawie odbyła się kolejna międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polski i Ukrainy, a także kilku innych państw. Było to również miejsce dla nawiązania lub podtrzymania istniejących kontaktów biznesowych. Z prof. Arkadym Rzegockim z Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozmawiamy o udziale Polski w odbudowie Ukrainy.
"Miłość istnieje zawsze" - to hasło tegorocznych obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mówimy, że Warszawa przygotowuje się do uroczystych obchodów rocznicy bohaterskiego zrywu. Rozmawiamy również z Agnieszką Cubałą, autorką książek o Powstaniu Warszawskim.
W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 49 rocznicy śmierci Jana Żabińskiego, wieloletniego dyrektora stołecznego Ogrodu Zoologicznego, powstańca warszawskiego. W czasie II wojny światowej, naukowiec wraz z żoną Antoniną, w opustoszałym ZOO ukrywał Żydów. Oboje otrzymali za to medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata izraelskiego Instytutu Yad Vashem.
Naszym gościem jest Joanna Fabisiak, posłanka, inicjatorka i organizatorka Konkursu „Być Polakiem”, dla polonijnych dzieci i młodzieży. Około 15 tysięcy dzieci i młodzieży polonijnej uczestniczyło w Konkursie "Być Polakiem" w kolejnych edycjach, a w tegorocznej - już czternastej - wzięło udział 1260 osób z prawie 40 krajów świata - mówiła Polskiemu Radia dla Zagranicy, Joanna Fabisiak.
W programie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.