Redakcja Polska

Wagnerowcy przerzucani na Białoruś. Brytyjski resort obrony: są niemal bez ciężkiego sprzętu

30.07.2023 14:17
Najemnicy prywatnej firmy wojskowej "Wagner" przerzuceni na Białoruś po próbie buntu przeciwko władzom rosyjskim prawie nie mają ciężkiego sprzętu wojskowego - informuje ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Brytyjski wywiad zaznacza, że może to negatywnie wpłynąć na ich zdolności bojowe.
Brytyjski resort obrony: 300 namiotów i 200 pojazdów w bazie Grupy Wagnera na Białorusi
Brytyjski resort obrony: 300 namiotów i 200 pojazdów w bazie Grupy Wagnera na BiałorusiFoto: Laszlo66 / Shutterstock

Brytyjski MON podał, że od połowy lipca co najmniej kilka tysięcy najemników Grupy Wagnera wprowadziło się do bazy wojskowej we wsi Cel w środkowej Białorusi. W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie satelitarne bazy w Cel wraz z informacją, że w opustoszałym w większości do tej pory obiekcie zidentyfikowano około 300 dużych namiotów oraz 200 pojazdów.

Jak dodano, oddzielne doniesienia sugerują, że większość widocznych pojazdów to ciężarówki i minibusy, i niewiele jest opancerzonych pojazdów bojowych. "Pozostaje niejasne, co stało się z ciężkim sprzętem używanym przez Grupę Wagnera na Ukrainie; istnieje realna możliwość, że została ona zmuszona do zwrócenia ich rosyjskiemu wojsku" - napisano.

Brytyjski resort obrony wskazał, że "zdolność Grupy Wagnera do zabezpieczenia ciężkiego sprzętu i środków wspomagających, takich jak transport lotniczy, będzie kluczowym czynnikiem jej przyszłej skuteczności bojowej".

Stu wagnerowców blisko granicy z Polską

Po nieudanym buncie Grupy Wagnera 23 i 24 czerwca przywódca Wagnerowców" Jewgienij Prigożyn i kierownik reżimu w Mińsku Alaksandr Łukaszenka porozumieli się w sprawie rozmieszczenia najemników na terytorium Republiki Białoruś.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że około stu najemników z Grupy Wagnera wyruszyło w kierunku granicy z Polską, w okolice przesmyku suwalskiego.


IAR/PAP/dad

Minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet

30.07.2023 12:49
W ośrodku poligonowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w pobliżu Kijewa w Kujawsko-Pomorskiem minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet. -  Po 18 latach do Wojska Polskiego wraca jednostka artylerii rakietowej. Wojsko Polskie ma teraz możliwość dokonania ostrzału na dalekich dystansach, to ważne do odstraszania agresora - powiedział szef MON. 

W Lubaczowie otwarto wystawę "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii"

30.07.2023 13:35
Historie czterech polskich architektów tworzących w Charkowie przedstawia wystawa "Polscy architekci i Charków. Wielogłosy kamiennej melodii". Wystawa została otwarta podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w ramach Ogólnopolskich Spotkań Środowisk Kresowych.

Rosjanie wywożą dzieci z Ukrainy. Ukraińska RPO: indoktrynują je, aby walczyły przeciwko swojej ojczyźnie

30.07.2023 09:00
- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu - opowiada Daria Herasymczuk, ukraińska rzecznik praw dziecka i doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.