Na szczycie globalnego rankingu znalazł się Hongkong z imponującą średnią długością życia wynoszącą niemal 86 lat – 88,4 lata dla kobiet i 83,1 dla mężczyzn. Tuż za nim plasuje się Japonia (85 lat) i Korea Południowa (84,5). W Europie prym wiodą Szwajcaria (84,2 lata), Włochy (84 lata) i Hiszpania (również 84 lata).
Dla porównania, w Polsce przeciętna oczekiwana długość życia wynosi obecnie 79 lat – 82,6 lat dla kobiet i 75,3 dla mężczyzn. Wyprzedzają nas m.in. Stany Zjednoczone (79,6 lat), Albania (80 lat) oraz Czechy (80,1 lat). Tuż za nami znalazła się Chorwacja z wynikiem 78,9 lat.
Eksperci biją na alarm
– Od 1992 roku długość życia w Polsce systematycznie rosła, jednak tempo tego wzrostu było niewystarczające – zauważa prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem kluczowe różnice powstałe jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku do dziś nie zostały nadrobione. Co więcej, od 2015 roku – mimo poprawy sytuacji gospodarczej i rosnących wydatków na ochronę zdrowia – nastąpiło wyhamowanie trendu spadku umieralności.
Powód? Zdaniem prof. Zdrojewskiego to przede wszystkim zaniedbania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i edukacji. – W ostatniej dekadzie brakowało poważnych inwestycji w działania prewencyjne, co zahamowało dalszą redukcję zgonów, którym można było zapobiec – tłumaczy ekspert.
Co można zrobić? Spójrzmy na Finlandię
Prof. Zdrojewski jako przykład skutecznej polityki zdrowotnej wskazuje Finlandię. W latach 70. XX wieku długość życia w tym kraju była porównywalna z Polską – wynosiła około 71 lat. Dzięki konsekwentnej polityce prozdrowotnej, edukacji i promowaniu zdrowego stylu życia, Finlandii udało się nadrobić dystans nie tylko do Polski, ale i do krajów takich jak Holandia.
W 2018 roku długość życia w Finlandii osiągnęła 81,3 lata, niemal zrównując się z Holandią (82,1 lat). W tym samym czasie Polska notowała wynik o ponad 3 lata niższy – 77,9 lat. – Jeszcze dwie dekady temu różnica ta wynosiła mniej niż trzy lata. Dziś znów zaczynamy odstawać – podkreśla prof. Zdrojewski.
Potrzeba działania
Najnowsze dane są jasnym sygnałem, że Polska potrzebuje poważnych zmian w podejściu do zdrowia publicznego. Eksperci zgodnie wskazują, że bez silnego nacisku na profilaktykę, edukację zdrowotną oraz działania zmieniające styl życia, trudno będzie nadrobić dystans do liderów zestawienia. A stawką jest nie tylko dłuższe życie, ale także jego jakość.
IAR/PAP/dad