Redakcja Polska

Polska daleko w rankingu długości życia. Eksperci alarmują: zatrzymaliśmy się w miejscu

01.04.2025 12:07
Polska uplasowała się dopiero na 52. miejscu w światowym zestawieniu krajów pod względem przeciętnej oczekiwanej długości życia – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Worldometer. Choć od lat 90. XX wieku notowaliśmy systematyczną poprawę, od 2015 roku postęp w tym zakresie praktycznie się zatrzymał. Eksperci wskazują, że winna jest przede wszystkim niedostateczna profilaktyka zdrowotna.
Polscy seniorzy coraz pewniej czują się w świecie cyfrowym
Polscy seniorzy coraz pewniej czują się w świecie cyfrowymjordisalas.net/Shutterstock

Na szczycie globalnego rankingu znalazł się Hongkong z imponującą średnią długością życia wynoszącą niemal 86 lat – 88,4 lata dla kobiet i 83,1 dla mężczyzn. Tuż za nim plasuje się Japonia (85 lat) i Korea Południowa (84,5). W Europie prym wiodą Szwajcaria (84,2 lata), Włochy (84 lata) i Hiszpania (również 84 lata).

Dla porównania, w Polsce przeciętna oczekiwana długość życia wynosi obecnie 79 lat – 82,6 lat dla kobiet i 75,3 dla mężczyzn. Wyprzedzają nas m.in. Stany Zjednoczone (79,6 lat), Albania (80 lat) oraz Czechy (80,1 lat). Tuż za nami znalazła się Chorwacja z wynikiem 78,9 lat.

Eksperci biją na alarm

– Od 1992 roku długość życia w Polsce systematycznie rosła, jednak tempo tego wzrostu było niewystarczające – zauważa prof. Tomasz Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem kluczowe różnice powstałe jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku do dziś nie zostały nadrobione. Co więcej, od 2015 roku – mimo poprawy sytuacji gospodarczej i rosnących wydatków na ochronę zdrowia – nastąpiło wyhamowanie trendu spadku umieralności.

Powód? Zdaniem prof. Zdrojewskiego to przede wszystkim zaniedbania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i edukacji. – W ostatniej dekadzie brakowało poważnych inwestycji w działania prewencyjne, co zahamowało dalszą redukcję zgonów, którym można było zapobiec – tłumaczy ekspert.

Co można zrobić? Spójrzmy na Finlandię

Prof. Zdrojewski jako przykład skutecznej polityki zdrowotnej wskazuje Finlandię. W latach 70. XX wieku długość życia w tym kraju była porównywalna z Polską – wynosiła około 71 lat. Dzięki konsekwentnej polityce prozdrowotnej, edukacji i promowaniu zdrowego stylu życia, Finlandii udało się nadrobić dystans nie tylko do Polski, ale i do krajów takich jak Holandia.

W 2018 roku długość życia w Finlandii osiągnęła 81,3 lata, niemal zrównując się z Holandią (82,1 lat). W tym samym czasie Polska notowała wynik o ponad 3 lata niższy – 77,9 lat. – Jeszcze dwie dekady temu różnica ta wynosiła mniej niż trzy lata. Dziś znów zaczynamy odstawać – podkreśla prof. Zdrojewski.

Potrzeba działania

Najnowsze dane są jasnym sygnałem, że Polska potrzebuje poważnych zmian w podejściu do zdrowia publicznego. Eksperci zgodnie wskazują, że bez silnego nacisku na profilaktykę, edukację zdrowotną oraz działania zmieniające styl życia, trudno będzie nadrobić dystans do liderów zestawienia. A stawką jest nie tylko dłuższe życie, ale także jego jakość.


IAR/PAP/dad

Sanepid rozpoczyna kontrolę kart szczepień dzieci

01.04.2025 09:59
W całej Polsce rusza wieka kontrola kart szczepień dzieci. Inspektorzy sanepidu przejrzą ponad 7,5 miliona dokumentów. Kontrola ma pokazać, ile faktycznie dzieci jest zaszczepionych.

Węgry nowelizują prawo ekstradycyjne, aby chronić Marcina Romanowskiego

01.04.2025 10:15
Węgierski parlament przegłosował nowelizację prawa, aby chronić byłego wiceministra sprawiedliwości rządzie PiS Marcina Romanowskiego przed ekstradycją do Polski. Prokuratura Krajowa zarzuca politykowi popełnienie 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Od grudnia Romanowski jest ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania. Węgry udzieliły mu azylu.