Redakcja Polska

ORPEG prowadzi szkolenia dla nauczycieli polonijnych z Brazylii i Argentyny

01.04.2025 15:56
W dniach 19-29 marca w Warszawie odbyła się konferencja metodyczna pt. „Nauczyciel polski u źródła”. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą (ORPEG), jednostka działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. ORPEG wspiera i promuje naukę języka polskiego i kultury polskiej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych za granicą.
Grupa nauczycieli polonijnych z Brazylii i Argentyny
Grupa nauczycieli polonijnych z Brazylii i ArgentynyFoto: ORPEG

Celem wydarzenia było przeszkolenie nauczycieli i działaczy polonijnych, aby mogli oni wzmacniać język polski w swoich społecznościach. Przy tej okazji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami nauczania języka polskiego, a także wymienić się doświadczeniami i uczestniczyć w zajęciach kulturalnych.


Zajęcia z nauczycielami ORPEG Zajęcia z nauczycielami ORPEG

Konferencja została zorganizowana dla uczestników z Brazylii i Argentyny. Jak wynika z relacji wielu uczestników, było to spełnienie marzeń i jeden z najważniejszych momentów w ich życiu, gdyż po raz pierwszy odwiedzili kraj swoich przodków. Wyrazili w ten sposób ogromną wdzięczność ORPEG i Ministerstwu Edukacji Narodowej za tę możliwość.


W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się z nauczycielami z Brazylii i Argentyny W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się z nauczycielami z Brazylii i Argentyny

Otwierając konferencję, wiceminister edukacji dr Joanna Mucha podziękowała uczestnikom za pracę na rzecz upowszechniania języka polskiego w Ameryce Południowej, wyrażając podziw dla faktu, że język polski jest obecny wśród przedstawicieli siódmego pokolenia potomków polskich imigrantów w Brazylii, co zdaniem wiceminister jest niezwykłym osiągnięciem.


Wiceminister edukacji Joanna Mucha na otwarciu wydarzenia Wiceminister edukacji Joanna Mucha na otwarciu wydarzenia

W wydarzeniu wzięli również udział Alicia Irene Falkowski, ambasador Argentyny w Polsce, Giovana Lobo-Kurzątkowski,  przedstawicielka Ambasady Brazylii w Polsce i Marcin Górski, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Języka Polskiego. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr Fabricio Vicroski, naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego i propagator praw językowych Polonii brazylijskiej.


Prof. dr Fabricio Vicroski podczas wykładu otwierającego konferencję Prof. dr Fabricio Vicroski podczas wykładu otwierającego konferencję

Według Małgorzaty Kamińskiej, wicedyrektor ds. Polonijnego Centrum Nauczycielskiego, była to ważna inicjatywa skierowana do lokalnych nauczycieli języka polskiego. Celem organizacji jest udzielanie im wsparcia i pomoc w rozwijaniu umiejętności językowych. Działania te są częścią długoterminowego projektu, który rozpoczął się w 2023 r. spotkaniami online, był kontynuowany w 2024 r. poprzez warsztaty stacjonarne odbywające się w brazylijskiej gminie Áurea i ostatecznie uzupełniony spotkaniem w Warszawie w 2025 r.

Całą tę pracę wspierają i wzmacniają nauczyciele ORPEG wysyłani do Brazylii i Argentyny. Obecnie ORPEG wysyła do tych społeczności piętnastu lektorów, którzy pracują na rzecz promocji języka polskiego i kultury polskiej. Wśród których wyróżnia się nauczycielka Marzena Kowalczyk-Jassak, jedna z osób odpowiedzialnych za koordynację grupy nauczycieli biorących udział w konferencji w Warszawie.


Zwiedzanie i poznawanie historii stolicy Polski Zwiedzanie i poznawanie historii stolicy Polski

Według uczestniczki Franciele Zaleski, „konferencja była momentem na dzielenie się doświadczeniami, integrację i zjednoczenie z poczuciem przynależności do Narodu Polskiego. Jako potomkini polskich emigrantów czuję wielką miłość i szacunek do Polski. To były intensywne dni, pełne nauki, wymiany, szacunku i poświęcenia ze strony wszystkich uczestników”. Franciele jest nauczycielką języka polskiego w gminie Áurea, w Rio Grande do Sul. Gmina była pierwszą w Brazylii, która w 1997 r. wprowadziła język polski jako przedmiot obowiązkowy do swojego programu nauczania. Od 2022 r. język ten jest również uznawany za współurzędowy, obok języka portugalskiego. Ponadto, według niej, „nauka poprzez zajęcia i aktywności była niezbędna do przeglądu metodologii, z uwzględnieniem bardziej atrakcyjnych zajęć do nauczania języka polskiego – takich jak gry, muzyka i tańce. Ponadto zajęcia z historii i kultury polskiej były niezwykłe, gdzie mieliśmy okazję zaangażować się i dowiedzieć więcej o Polsce i jej tradycjach”. Franciele kończy swoją relację z wydarzenia podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych w jego organizację, którą określiła jako wielki sukces.

Prof. Fabricio Vicroski

 

 

"Polonia jest bardzo ważnym partnerem Senatu". Spotkanie z Arturem Kozłowskim

21.03.2025 10:03
- W ostatnim czasie rośnie rola Senatu nie tylko jako opiekuna Polonii i Polaków mieszkających za granicą, ale przede wszystkim partnera Senatu w jego działaniach na rzecz środowisk polonijnych - mówi Artur Kozłowski, dyrektor Biura Polonijnego Senatu RP, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

31.03.2025 12:45
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.

Komentarze z Polski: Nagrody "Przeglądu Wschodniego" oraz kampania ORPEG promująca naukę w polskich szkołach na całym świecie

31.03.2025 17:30
Dziś w programie mówimy o konferencji podsumowującej pierwszą połowę Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Przeżyć na własną rękę co najmniej 72 godziny w obliczu klęski żywiołowej, napaści zbrojnej czy ataku cybernetycznego - to najnowsze zalecenie Unii Europejskiej dla mieszkańców Wspólnoty. Eksperci apelują o potraktowanie takich wskazówek serio. Jednak badania Eurobarometru pokazują, że połowa mieszkańców Unii nie jest gotowa na przetrwanie sytuacji kryzysowych. W Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród „Przeglądu Wschodniego”. Jest to  międzynarodowa nagroda przyznawana  od 1994 roku przez kwartalnik  naukowy  za najlepszą książkę naukową o tematyce wschodnioeuropejskiej. Naszym gościem jest Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, z którą rozmawiamy o kampanii informacyjno-rekrutacyjnej związanej z naborem dzieci do szkół polskich na całym świecie.