Redakcja Polska

Wymowne gesty na spotkaniu Orban-Putin. Ekspert: zaprzecza solidarności z sojusznikami, takimi jak Polska

18.10.2023 14:20
Spotkaniem z Władimirem Putinem w Pekinie premier Węgier Viktor Orban zaprzecza solidarności z sojusznikami, takimi jak Polska czy Rumunia, które są również poważnie dotknięte militarnie przez rosyjską agresję – komentuje na łamach dziennika "Nepszava" Lorant Gyori z węgierskiego think tanku Political Capital.
Viktor Orban i Władimir Putin
Viktor Orban i Władimir PutinPAP/EPA/GRIGORY SYSOEV /SPUTNIK / KREMLIN POOL

"Dla Rosji czy Chin nie jesteśmy równorzędnymi partnerami. Jesteśmy dla nich interesujący tylko jako członkowie zachodniego systemu sojuszy twierdzi analityk. "Postrzegają nas jako rodzaj punktu wejścia, przyczółka" – dodaje.

Według niego spotkanie szefa węgierskiego z rządu z Putinem, który jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie, jest nie do obrony przed euroatlantyckimi sojusznikami.

Wsparcie Moskwy w interesie Budapesztu

"Rząd w Budapeszcie uważa, że rosyjska energia i rozbudowa (elektrowni jądrowej – przyp.red.) Paks leżą w interesie Węgier, ale inną sprawą jest to, że nie ma potrzeby omawiania tych kwestii na szczeblu premiera, ponieważ (minister spraw zagranicznych – przyp.red.) Peter Szijjarto dość często podróżuje do Rosji i mógłby również negocjować w tych sprawach" – komentuje Gyori.

Zauważa też, że takie spotkania dyplomatyczne "wysyłają bardzo zły sygnał do społeczności euroatlantyckiej, ponieważ rząd Orbana postrzega rosyjskiego agresora i Chiny jako członków zachodnich systemów sojuszniczych".

Unia nie zareaguje?

Gyori nie sądzi jednak, aby Orbana za rozmowy z Putinem spotkały jakieś reperkusje ze strony Unii Europejskiej, która zajęta jest ważniejszymi problemami.

"Jednak w Rosji ten akt dyplomatyczny można dobrze sprzedać, ponieważ węgierski premier może być przedstawiony jako przywódca kraju UE, który oficjalnie usiadł (do stołu rozmów - przyp.red.) z Putinem" – twierdzi analityk. "A to jeszcze bardziej wzmacnia wizerunek prorosyjskich Węgier, co z pewnością jeszcze bardziej osłabi pozycję Węgier w Unii Europejskiej i może jeszcze bardziej zmarginalizować kraj" – twierdzi analityk.

Premier Orban przeprowadził we wtorek w Pekinie dwustronne rozmowy z Putinem – poinformował rzecznik prasowy węgierskiego polityka. "Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków" – powiedział Orban na spotkaniu z Putinem. "Staramy się ratować dwustronne kontakty w obliczu szerszych napięć międzynarodowych" – dodał polityk.


PAP/dad

"W unijnej polityce powraca umiarkowanie". Brytyjskie media o polskich wyborach

17.10.2023 16:13
W komentarzach brytyjskich mediów po polskich wyborach dominuje zadowolenie z wyniku. Ale analizy przestrzegają, że przyszły rząd będzie się zmagał z poważnymi wyzwaniami.

Polskie MSZ wzywa Hamas i Izrael do natychmiastowej deeskalacji konfliktu

18.10.2023 10:45
Ogromna liczba cywilnych ofiar konfliktu trwającego między Hamasem a Izraelem wywołuje nasze oburzenie, jesteśmy zszokowani informacjami o okrutnym ataku na Al-Ahli Hospital w Gazie; stanowczo wzywamy obie strony do natychmiastowej deeskalacji konfliktu - oświadczyło w środę polskie MSZ.

Ukraińskie uderzenia pociskami ATACMS zmuszą Rosję do rozproszenia lotnictwa

18.10.2023 12:09
Uderzenia amerykańskimi pociskami ATACMS, przeprowadzone przez siły ukraińskie, zmuszą rosyjskie dowództwo do rozproszenia zasobów lotnictwa i przeniesienia niektórych samolotów na lotniska położone dalej od linii frontu - ocenia w środę Instytut Studiów nad Wojną (ISW).