Redakcja Polska

Wielkanoc w kulturze ludowej

19.04.2025 19:52
Czy twórczość ludowa jest autentyczna? Na ile pisanka jest dziełem sztuki? Czy komercja szkodzi, czy pomaga twórcom ludowym? Na te pytania odpowiada antropolożka kultury Amudena Rutkowska.
Audio
  • Wielkanoc w kulturze ludowej - rozmowa z antropolożką kultury Amudeną Rutkowską [posłuchaj]
Dwie dusze twórcy ludowego
Dwie dusze twórcy ludowegoFoto: materiały prasowe

Twórczość ludowa to bez wątpienia zjawisko kulturowe o dużym znaczeniu. Kultywowanie tradycji świątecznych w dużej mierze zawdzięczamy artystom wiejskim. To oni nieustająco przypominają nam o tym, jak cenne – i piękne – potrafią być takie atrybuty Wielkanocy jak wycinanki czy pisanki i jak duże umiejętności trzeba posiadać, by je stworzyć.  

Jak więc dziś wygląda Wielkanoc w kulturze ludowej? Czy wiejscy twórcy są otwarci na kontynuowanie swojej pracy, rozumianej jako przybliżanie folkloru mieszkańcom miasta? Czy wszystko jest na sprzedaż, także szuka ludowa?


Z Amudeną Rutkowską, antropolożką kultury i współautorką wystawy „Dwie dusze twórcy ludowego” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka.

Święta Wielkiej Nocy w polskiej tradycji i kulturze kulinarnej

30.03.2024 09:00
Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu. To długo wyczekiwany czas rodzinnego ciepła i miłości. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje oraz zwyczaje ludowe i choć część z nich niestety zanikła, to wiele nadal jest kultywowanych. 

Święta Wielkiej Nocy ważne dla Polaków na całym świecie

31.03.2024 14:00
Polskie tradycje i obyczaje wielkanocne są wciąż kultywowane, a na świątecznych stołach w rodzinach polonijnych pojawiają się bardzo często żurek, biała kiełbasa i – oczywiście – jajka pod każdą postacią.  

Wielkanoc w malarstwie polskim

01.04.2024 17:15
Mistycyzm, cierpienie, radość Zmartwychwstania, religijny wymiar i tradycje Wielkanocy są obecne na płótnach wielu wybitnych polskich malarzy - Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Kazimierza Sichulskiego, Józefa Mehoffera, Tadeusza Makowskiego, Jana Styki.

Jedyna w Polsce, jedna z trzech na świecie. Zapraszamy do wsi Wielkanoc w Małopolsce

20.04.2025 09:00
Według legendy, w Wielkanocy jest cudowne źródełko wypływające spod skał. W Wielki Piątek ludzie obmywali w jego wodzie twarz, aby świat ujrzeć w prawdzie i mieć dobry najbliższy rok.