Redakcja Polska

"W unijnej polityce powraca umiarkowanie". Brytyjskie media o polskich wyborach

17.10.2023 16:13
W komentarzach brytyjskich mediów po polskich wyborach dominuje zadowolenie z wyniku. Ale analizy przestrzegają, że przyszły rząd będzie się zmagał z poważnymi wyzwaniami.
Kolejka do głosowania przed ambasadą RP w Londynie
Kolejka do głosowania przed ambasadą RP w LondynieŹródło fot.: X(Twitter)/Adam Dabrowski @adam1dabrowski

Według Financial Times "ścieżka do liberalnej demokracji otwiera sie na nowo". Dziennik finansowy jest zdania, że już dobre wyniki gospodarcze Polski mogą się jeszcze poprawić i ocenia, że wzrosnąć mogłaby też rola Warszawy w Unii.

Zadowolenie wyraża centroprawicowy Times, oceniając w komentarzu redakcyjnym, że "w unijnej polityce powraca umiarkowanie". Dziennik podkreśla solidarnościowy rodowód lidera KO, Donalda Tuska, który - jak to ujmuje Times - "przeciwstawił się wyzwaniu ze strony populistycznej i ksenofobicznej prawicy". Lewicowy Guardian pisze w komentarzu redakcyjnym o "dobrych wiadomościach dla zwolenników polityki progresywnej". Krytykuje obecny rząd m.in za retorykę ws. migrantów i osób LGBT.


Posłuchaj
00:53 12613659_1.mp3 W komentarzach brytyjskich mediów po polskich wyborach dominuje zadowolenie z wyniku. Ale analizy przestrzegają, że ewentualny przyszły rząd będzie się zmagał z poważnymi wyzwaniami. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

W tekście na stronie konserwatywnego Daily Telegraph publicysta Tom Harris ocenia z kolei, że jeśli Donald Tusk - były szef Rady Europejskiej - zostanie premierem, to w Zjednoczonym Królestwie "otworzy to brexitowe rany", ale przypomni też Brytyjczykom o wadach Unii Europejskiej, których Donald Tusk jest - według autora - ucieleśnieniem.

Brytyjskie media piszą też o wyzwaniach."Dla pana Tuska nic nie będzie łatwe" - ostrzega Times. Podobnie jak Financial Times wskazuje, że dzisiejsza opozycja jest bardzo różnorodna. Media podkreślają również rolę prezydenta Dudy. Guardian i Financial Times dodają, że wyzwanie dla ewentualnej nowej administracji to także zasypanie podziałów i stworzenie oferty dla wyborców PIS, który cieszy sie dużym poparciem. FT ocenia, że część tych ludzi wspomina rządy KO jako "pełne samozadowolenia i wyniosłości".

Brytyjskie media podkreślają też wysoką frekwencję w polskich wyborach.


IAR/dad

Niemieckie media komentują podróż kanclerza Scholza do Izraela. "Nie waha się jak w przypadku Ukrainy"

17.10.2023 12:02
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz udaje się dziś do Izraela jako pierwszy szef rządu od czasu ataku Hamasu. Portal tygodnika "Spiegel" podkreśla, że pośpiech Scholza jest znaczący. Przypomina, że do Kijowa kanclerz pojechał dopiero cztery miesiące po ataku Rosji na Ukrainę. Tym razem się nie waha.

Politico: wszyscy cieszą się ze zwycięstwa opozycji, zwłaszcza Niemcy

17.10.2023 12:37
Ze zwycięstwa opozycji w wyborach parlamentarnych w Polsce cieszą się politycy z całej Europy, zwłaszcza w Niemczech – pisze brukselski portal Politico. Komentatorzy uważają, że polsko-niemieckie stosunki „ucierpiały w ostatnich latach, głównie z powodu uporczywych żądań liderów PiS, aby Niemcy zapłaciły ponad 1 bln euro reparacji wojennych”.

Tak zmieni się rozkład sił w polskim Sejmie po wyborach parlamentarnych

17.10.2023 13:32
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała dane ze wszystkich okręgów wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość wybrało 35,38 procent głosujących, co oznacza, że PiS wygrało niedzielne wybory do Sejmu. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 30,70 procent. Jak wyniki wyborów przekładają się na miejsca w Sejmie?