Redakcja Polska

Propalestyńska demonstracja w Warszawie. Paweł Jabłoński: transparenty wzywające do nienawiści to złamanie prawa

22.10.2023 09:23
Transparenty wzywające do nienawiści ze względów narodowościowych lub etnicznych to złamanie prawa i podstawa do rozwiązania zgromadzenia - podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, nawiązując do hasła na jednym z transparentów na propalestyńskim marszu w Warszawie.
Wiceszef MSZ: Transparenty wzywające do nienawiści ze względów narodowościowych lub etnicznych to złamanie prawa
Wiceszef MSZ: Transparenty wzywające do nienawiści ze względów narodowościowych lub etnicznych to złamanie prawaPAP/Radek Pietruszka

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł marsz, którego uczestnicy protestowali przeciwko interwencji Izraela w Strefie Gazy, w wyniku której giną palestyńscy cywile. Manifestanci mieli ze sobą flagi Palestyny i liczne transparenty, z hasłami: "Stop ludobójstwu Palestyńczyków", "Wolna Palestyna", "From the river to the sea, Palestine will be free" (Od rzeki do morza, Palestyna będzie wolna), "To, co dzieje się w Palestynie, to jest ludobójstwo i masowe zniszczenie, i jesteśmy tego naocznymi świadkami na żywo".

Demonstracja w Warszawie

Do sprawy odniósł się w sobotę wieczorem wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, zamieszczając na platformie X (dawny Twitter) zdjęcie z wydarzenia, na którym widać kobietę niosącą transparent z napisem "keep the world clean" oraz narysowanym koszem na śmieci z flagą Izraela w środku.

"To absolutnie nie powinno mieć miejsca. Transparenty wzywające do nienawiści ze względów narodowościowych / etnicznych to złamanie prawa – i podstawa do rozwiązania zgromadzenia. Odpowiedzialność za brak reakcji spada na (prezydenta Warszawy) Rafała Trzaskowskiego i władze m. st. Warszawy" - napisał Jabłoński.

"W przypadku Marszu Niepodległości i innych manifestacji patriotycznych nigdy nie mieli skrupułów. Zakazywali i rozwiązywali pod byle pretekstem. Teraz - cisza" - dodał.


Pytał, czy "w tym przypadku przyczyną był fakt, że manifestowali głównie cudzoziemcy, wobec których Rafał Trzaskowski boi się / wstydzi zareagować".

To samo zdjęcie z transparentem komentował też w sobotę w mediach społecznościowych ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. "Warszawa dzisiaj. Polskie władze mają powinność zapobiegania przejawom takiego otwartego antysemityzmu" - napisał.

Poparcie dla Palestyny

Sobotni marsz w Warszawie jest jednym z podobnych wydarzeń organizowanych obecnie w wielu państwach na świecie. Liczne propalestyńskie demonstracje odbyły się w wielu krajach Europy i świata.

W sobotę wieczorem rzecznik izraelskiego wojska, kontradmirał Daniel Hagari powiedział, że Izrael planuje zintensyfikować w sobotę ataki na Strefę Gazy w ramach przygotowań do kolejnego etapu wojny z Hamasem.

Resort zdrowia w Strefie Gazy przekazał, że od początku konfliktu w enklawie zginęło 4385 Palestyńczyków, a 13651 zostało rannych wyniku trwających od 7 października izraelskich ostrzałów.

W toczących się od 13 dni starciach zginęło po obu stronach więcej osób, niż w poprzednich czterech wojnach Izraela z Palestyną - podkreśliła agencja Associated Press.

Konflikt rozpoczął atak terrorystyczny palestyńskiego Hamasu, który 7 października wdarł się na terytorium Izraela, mordując mieszkańców przygranicznych miasteczek i porywając cywilów do Strefy Gazy. Zginęło wówczas ponad 1,4 tys. osób, a uprowadzono nie mniej niż 203 cywilów, w tym dzieci, kobiet i seniorów.


PAP/dad

Atak na szpital w Gazie. Francuskie służby potwierdzają, że nie stoi za nim Izrael

21.10.2023 09:10
Wybuch w szpitalu w Gazie nie został spowodowany atakiem rakietowym Izraela, ale najprawdopodobniej niewypałem rakiety palestyńskiej - podała dyrekcja francuskiego wywiadu wojskowego. Władze palestyńskie podały, że we wtorek późnym wieczorem w wybuchu w szpitalu Al-Ahli al-Arabi zginęło 471 osób.

Unijne sankcje na rosyjskie diamenty? Ruszają konsultacje KE z krajami członkowskimi

21.10.2023 10:40
Dziś po południu w Brukseli rozpoczną się konsultacje Komisji Europejskiej z unijnymi krajami w sprawie 12. pakietu sankcji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że konsultacje, zwane konfesjonałami, potrwają do jutra. Unia powraca do dyskusji na ten temat. Ostatni raz kraje 27-mki nałożyły restrykcje na Rosję za jej napaść na Ukrainę pod koniec czerwca.

Polskie spółki zbrojeniowe na targach ADEX w Seulu

21.10.2023 15:33
Silna reprezentacja polskich spółek zbrojeniowych na targach ADEX SEUL w Korei Południowej. Na jednej z największych tego typu imprez w Azji Polska przygotowała duże stoisko, gdzie prezentowano produkty jedenastu spółek.

"Anna Walentynowicz to postać łącząca Polaków i Ukraińców". Konferencja "Solidarność Narodów" w Ostrogu na Ukrainie

21.10.2023 18:37
Centrum imienia Anny Walentynowicz, które powstanie w Równem, będzie miejscem działań na rzecz porozumienia między dwoma narodami – mówili uczestnicy konferencji "Solidarność Narodów", przeprowadzonej w Ostrogu na Ukrainie. Dwudniowe spotkanie zgromadziło polskich i ukraińskich działaczy społecznych i naukowców, którzy dyskutowali o szansach i wyzwaniach, stojących przed naszymi krajami i zastanawiali się, jak połączyć wysiłki w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest Rosja.