Redakcja Polska

Kolejny pakiet sankcji na Rosję i raport ws. negocjacji członkowskich z Ukrainą. Decyzje za tydzień

02.11.2023 13:17
W najbliższym tygodniu w Unii kluczowe wydarzenia w sprawach Wschodu. Jak donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka Komisja Europejska ma ogłosić projekt 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Ponadto Komisja opublikuje raport dotyczący spełniania przez Ukrainę warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią.
W najbliższym tygodniu w UE kluczowe wydarzenia w sprawach Wschodu
W najbliższym tygodniu w UE kluczowe wydarzenia w sprawach WschoduJolanta Wojcicka/Shutterstock

Oczekuje się, że raport będzie dla Ukrainy pozytywny i będzie zielone światło dla rokowań, ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do unijnych państw. O tym jaka ona będzie zdecydują przywódcy 27 krajów na grudniowym szczycie w Brukseli.

Kiedy Ukraina otrzymywała status kandydata do Unii w połowie ubiegłego roku miała do wypełnienia 7 warunków rozpoczęcia negocjacji. Po 12 miesiącach Komisja wstępnie oceniła, że Kijów spełnia dwa warunki - dotyczące wolności mediów i reformy sądownictwa. Oczekiwała dalszych postępów jeśli chodzi o reformę Trybunału Konstytucyjnego, skuteczną walkę z korupcją i z praniem brudnych pieniędzy, ograniczanie roli oligarchów oraz zagwarantowanie praw mniejszości narodowych.

Z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z unijnymi urzędnikami wynika, że najwięcej zastrzeżeń na ostatniej prostej prac nad raportem dotyczyło ostatniego warunku, czyli praw mniejszości narodowych. Z tego też powodu Węgry zapowiadają, że nie zgodzą się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich. - Jeśli chodzi o unijne państwa i ewentualną akceptacją rozpoczęcia negocjacji to mniej się boję o Niemcy, Francję i Holandię, ale bardziej o Węgry - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów.

Raport dotyczący spełniania warunków przez kraje kandydujące do Unii, w tym przez Ukrainę, Komisja Europejska opublikuje w środę. Nie jest wykluczone, że tego samego dnia lub dzień wcześniej unijne stolice otrzymają też projekt 12. pakietu sankcji.

Rozszerzone sankcje

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała w ubiegłym tygodniu co ma się znaleźć w pakiecie i że od stycznia ma być stopniowe ograniczanie przez Unię importu diamentów z Rosji. Ten zakaz będzie w porozumieniu z grupą G7 i ma być połączony z mechanizmem śledzenia diamentów, by całkowicie wyeliminować z rynku te rosyjskie. Naciskała na to Belgia, której Antwerpia jest światowym centrum handlu diamentami. A ponadto sankcje mają być nałożone na kolejne produkty podwójnego zastosowania - do celów cywilnych i wojskowych.

Restrykcjami mają być również objęte między innymi produkty stalowe, chemiczne i budowlane. Sankcje mają uderzyć ponownie w usługi komputerowe i oprogramowanie. Rozszerzona ma być też lista firm obłożonych restrykcjami z kilku krajów spoza Unii, w tym z Chin. Dopisane będą również do czarnej listy osoby z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. - Na stole jest obecnie ponad 100 nazwisk, ale ta lista zapewne będzie jeszcze większa, bo gromadzone są dowody na wspieranie rosyjskiej napaści na Ukrainę - usłyszała od jednego z unijnych dyplomatów brukselska korespondentka Polskiego Radia. Inny z rozmówców Beaty Płomeckiej dodał, że na pewno będą wpisani kolejni wojskowi, przedstawiciele marionetkowych władz na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy oraz propagandyści siejący dezinformację Kremla.

W 12. pakiecie sankcji nie będzie natomiast sankcji w energetyce jądrowej. - Nie zgadzają się Węgry, ale za nimi chowa się też kilka innych krajów - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Jeden z rozmówców Beaty Płomeckiej podkreślił, że nacisk będzie na przyjęcie 12. pakietu sankcji przed unijnym szczytem, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca. A kolejny pakiet, jak oceniali w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia dyplomaci z kilku unijnych krajów, będzie na drugą rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, pod koniec lutego przyszłego roku. Przypomnijmy, ostatni, 11. pakiet restrykcji Unia Europejska przyjęła pod koniec czerwca.

 
IAR/dad

20 Polaków czeka na ewakuację ze Strefy Gazy. Wiceszef MSZ: podejmujemy wszelkie możliwe działania

02.11.2023 09:09
Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby około 20 polskich obywateli mogło bezpiecznie opuścić obszar działań wojennych w Strefie Gazy – zapewnił w czwartek w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

FBI aresztowało czterech Rosjan za przemyt amerykańskiej elektroniki dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego

02.11.2023 10:23
Federalne Biuro Śledcze aresztowało w tym tygodniu czterech Rosjan w ramach dwóch osobnych spraw, związanych z przemytem amerykańskiej elektroniki na potrzeby rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego - podał w środę amerykański resort sprawiedliwości. Eksportowane przez nich komponenty znaleziono m.in. w rakietach, śmigłowcach i czołgach używanych przez Rosję na Ukrainie.

Rosja dostała od Korei Północnej milion pocisków artyleryjskich

02.11.2023 11:39
Rosja dostała od Korei Północnej milion pocisków artyleryjskich. Informację tę potwierdziły rosyjskie media niezależne i agencja Bloomberg. Według niezależnych dziennikarzy śledczych, moskiewski reżim kupuje uzbrojenie, które pozwala na kontynuowanie inwazji na Ukrainę między innymi od Korei Północnej i Iranu. Dziennikarze wskazują także Chiny jako dostawcę sprzętu wojskowego, ale Pekin zaprzecza.