Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda: misję sformowania nowego rządu postanowiłem powierzyć Mateuszowi Morawieckiemu

06.11.2023 20:29
Prezydent przekazał w orędziu, które wygłosił w poniedziałkowy wieczór, że misję sformowania nowego rządu w pierwszej kolejności otrzyma premier Mateusz Morawiecki. - Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - powiedział Andrzej Duda. Z kolei marszałkiem seniorem nowej kadencji zostanie Marek Sawicki z PSL.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaMarek Borawski/KPRP

Prezydent przypomniał na wstępie, że 15 października wybraliśmy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu, a tegoroczne wybory upłynęły pod znakiem rekordowej frekwencji. - Ponad 74 proc. uprawnionych wzięło udział w głosowaniu. To znakomity wynik - podkreślił Andrzej Duda.

- Rekordowa frekwencja wyborcza potwierdziła, że demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek. To wielkie zobowiązanie dla wszystkich parlamentarzystów, niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują. Apelowałem przed wyborami o liczny udział w głosowaniu i jestem dumny, że wspólnie pokazaliśmy, jak bardzo zależy nam na losach naszej ojczyzny i że chcemy jako obywatele decydować o najważniejszych dla Polski sprawach. Chciałbym jeszcze raz za to wszystkim gorąco podziękować - powiedział.

Marek Sawicki marszałkiem seniorem

Prezydent zaznaczył również, że już za tydzień, 13 listopada zbierze się nowy parlament. - Zaprzysiężeni zostaną wówczas posłowie i senatorowie. Wybrane zostaną także nowe władze Sejmu i Senatu. To niezwykle ważny i uroczysty dzień dla naszej demokracji - wskazał Andrzej Duda.

- Jako Prezydent RP mam zaszczyt wyznaczyć marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu. Zdecydowałem o powierzeniu tej ważnej i prestiżowej funkcji posłowi Markowi Sawickiemu z PSL, który został wybrany z listy Trzeciej Drogi. Pan Marek Sawicki ma najdłuższy staż poselski i reprezentuje swoich wyborców w Sejmie nieprzerwanie od 30 lat. Jako poseł, ale także minister rolnictwa, dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Dlatego jestem przekonany, że godnie będzie reprezentował w tym szczególnym dniu posłów ze wszystkich ugrupowań, a pierwsze obrady nowego Sejmu będą przebiegać sprawnie i w uroczystej atmosferze - mówił Andrzej Duda.

Premier Morawiecki wyznaczony przez prezydenta

Prezydent podkreślił ponadto, że w wyborach żaden komitet nie zdobył samodzielnej większości, dlatego odbył konsultacje ze wszystkimi ugrupowaniami, które będą miały swoją reprezentację w parlamencie.

- To były dobre i merytoryczne rozmowy. Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy wynik, jak Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. W trakcie konsultacji każde ze stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata i przyszłego rządu w całości - poinformował Andrzej Duda.

- Także w kolejnych dniach pojawiły się nowe deklaracje i różne pomysły odnośnie obsady najważniejszych funkcji w państwie. Te kwestie pozostają zatem wciąż otwarte, dlatego po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu - zaznaczył prezydent, przypominając, że zapowiadał to już w trakcie kampanii wyborczej. 

"Konstytucyjne zasady i terminy zostaną zachowane"

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że jeśli misja utworzenia rządu przez przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to według Konstytucji Sejm wybierze kandydata na premiera, a on niezwłocznie powoła go na to stanowisko.

- Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną zachowane - podkreślił.

Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna. Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.

PAP/IAR/ho

Prezydent Andrzej Duda o wyborach: pokazaliśmy, że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce

16.10.2023 16:10
- W niedzielę rzeczywiście pokazaliśmy, mogę tak mówić, bo sam też brałem udział jako głosujący, a więc wyborca, że odpowiedzialnie bierzemy sprawy w swoje ręce - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek w Rzymie. Prezydent zaznaczył, że prawie 73 proc. frekwencji to jest rewelacyjny wynik.

Prezydent przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które weszły do Sejmu

19.10.2023 10:53
W czwartek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "w przyszły wtorek i środę, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy, w Pałacu Prezydenckim odbędą się konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w X kadencji Sejmu".

Konsultacje komitetów wyborczych z prezydentem. "Andrzej Duda gotowy na dalsze rozmowy"

28.10.2023 13:42
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że podczas konsultacji w sprawie powierzenia misji utworzenia nowego rządu od dwóch grup politycznych usłyszał podobne komunikaty - że mają większość parlamentarną i kandydata na premiera. Jak podkreślił, te grupy to z jednej strony Zjednoczona Prawica, a z drugiej - przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. - Prezydent Andrzej Duda jest otwarty na dalsze rozmowy z komitetami wyborczymi. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.