Redakcja Polska

Prezydent Mołdawii o poparciu KE dla startu negocjacji akcesyjnych: to ważny kamień milowy

08.11.2023 15:00
Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania, dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej.
Audio
  • Gruzini z ulgą przyjęli rekomendacje KE w sprawie członkostwa [posłuchaj]
Prezydent Mołdawii Maia Sandu
Prezydent Mołdawii Maia SanduAlexandros Michailidis/Shutterstock

To ważny kamień milowy dla Mołdawii – napisała w środę prezydent Maia Sandu na wieść o tym, że Komisja Europejska zarekomendowała rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią.

„Ważny kamień milowy dla Mołdawii. Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Mołdawią, uznając nasze zaangażowanie na rzecz demokracji i rozwoju. Mołdawia zdecydowanie podąża drogą do członkostwa w UE i będziemy nieprzerwanie pracować nad osiągnięciem tego celu” – napisała Maia Sandu na platformie X (d. Twitter).

W obszerniejszym komunikacie, zamieszczonym na Facebooku, prezydent Sandu podkreśliła, że Mołdawię czeka droga „pełna wyzwań”. „To dużo pracy. Droga, którą wybraliśmy, jest pełna wyzwań. Nie boimy się pracy, a naszym celem jest, aby Mołdawia była gotowa na przystąpienie do UE do 2030 roku. Republika Mołdawii w Unii Europejskiej to nasza jedyna szansa na zagwarantowanie przyszłości w pokoju, wolności i dobrobycie dla całego kraju” – oznajmiła. 

„Sprawozdanie Komisji Europejskiej potwierdza, że Mołdawia w zeszłym roku przeprowadziła poważne reformy, które przygotowują nasz kraj do stania się państwem europejskim i są niezbędne do poprawy życia wszystkich obywateli. Ostateczną decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Mołdawią podejmą państwa członkowskie na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 14-15 grudnia. Dzisiejsza decyzja Komisji Europejskiej zachęca i upoważnia nas do kontynuowania tego, co rozpoczęliśmy: wzmocnienia Mołdawii, państwa, które zapewnia pokój u siebie w domu i przyczynia się do bezpieczeństwa regionalnego oraz dba o dobro swoich obywateli” – podkreśliła Sandu.

Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania, dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii. Według KE Unia powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią, warunkowo - z Bośnią i Hercegowiną oraz przyznać status państwa kandydującego Gruzji. 

"Komisja z zadowoleniem przyjmuje znaczące wysiłki reformatorskie podjęte przez Mołdawię od czasu posiedzenia Rady Europejskiej w czerwcu 2022 r., pomimo poważnych skutków, jakie w Mołdawii wywarła wojna Rosji z Ukrainą. Komisja uważa, że Mołdawia poczyniła znaczne postępy w zakresie dziewięciu kroków określonych w opinii z czerwca 2022 r. i podjęła dodatkowe środki w celu uzupełnienia i utrzymania tych osiągnięć" - czytamy w sprawozdaniu.

Komisja zarekomendowała podjęcie negocjacji akcesyjnych z Mołdawią, stawiając jednocześnie warunek, że Kiszyniów powinien kontynuować walkę z korupcją. 

Prezydent Zurabiszwili o rekomendacji KE: cieszę się razem z narodem

Cieszę się razem z narodem z pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie przyznania Gruzji statusu kandydata na członka Unii Europejskiej – oświadczyła w środę prezydent tego kraju Salome Zurabiszwili.

„Jako prezydent będę kontynuować, bardziej niż kiedykolwiek, pełnienie roli proeuropejskiego lidera, by przyspieszać i forsować wciąż potrzebne reformy” – napisała prezydent Gruzji na platformie X (d. Twitter). 

Komisja Europejska opublikowała w środę sprawozdania, dotyczące przygotowania państw aspirujących do członkostwa w Unii. Według KE Unia powinna rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią oraz - warunkowo - z Bośnią i Hercegowiną, a także  przyznać status państwa kandydującego Gruzji.

IAR/PAP/ks

Gruziński ekspert: ta lekcja nie została odrobiona i wypłynęła w postaci agresji na Ukrainę

12.08.2023 12:30
15 lat temu podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej Lech Kaczyński ostrzegał, że brak reakcji na rosyjską agresję zachęci Moskwę do eskalacji. Ta lekcja nie została odrobiona i wypłynęła później w postaci agresji na Ukrainę – mówi gruziński analityk Wiktor Kipiani.

135 mln euro planowane dla Rosji i Białorusi otrzymają Ukraina i Mołdawia

16.08.2023 12:42
135 milionów euro początkowo planowane na programy w Rosji i Białorusi zostaną przekazane Ukrainie i Mołdawii. Chodzi o pieniądze z obecnego, wieloletniego unijnego budżetu. O zmianie decyzji poinformowała Komisja Europejska.

Bukareszt: prezydent Andrzej Duda o znaczeniu Trójmorza

07.09.2023 07:09
„Inicjatywa Trójmorza to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa Polski i całego regionu“ - mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. W rumuńskiej stolicy zakończył się szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem przywódców 12 krajów z północnej, środkowej i południowej Europy.

Prezydent Andrzej Duda: Inicjatywa Trójmorza jest przykładem siły całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej

10.09.2023 10:00
Przywódcy 12 krajów zdecydowali w Bukareszcie o zaproszeniu do swojego grona kolejnego członka - Grecji. Ustalono także, że Trójmorze będzie się też skupiać na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.

Mołdawia: służby zablokują ponad 20 rosyjskich portali propagandowych

24.10.2023 15:02
Promowanie przekazu państwa agresora i podsycanie konfliktów wewnątrz kraju - tak władze w Kiszyniowie tłumaczą decyzję o zablokowaniu ponad 20 stron internetowych rosyjskich mediów, w tym państwowych telewizji wydaną przez Mołdawską Służbę Bezpieczeństwa i Wywiadu (SIS).