W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza jest przykładem siły całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej
Zachęcił też biznesmenów do inwestowania w projekty grupy. Prezydent był jednym z gości forum biznesowego, zorganizowanego po zakończeniu szczytu Trójmorza w Bukareszcie.
Polski prezydent otwierał forum biznesowe razem z przywódcami Rumunii, Chorwacji i Litwy. Andrzej Duda mówił, że wojna na Ukrainie pokazała, jak bardzo potrzebny jest projekt Trójmorza. „Dzięki wspólnym projektom takim jak transgraniczne interkonektory gazowe, the Baltic Pipe oraz terminale LNG byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny wywołany przez Rosję“ - mówił prezydent.
W trakcie forum biznesowego Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda spotkał się ze specjalnym wysłannikiem amerykańskiego rządu Johnem Kerrym. John Kerry to były szef amerykańskiej dyplomacji, który teraz zajmuje się sprawami związanymi z ekologią i energetyką.
Prezydencki minister Marcin Przydacz relacjonował polskim dziennikarzom w Bukareszcie, że Andrzej Duda i John Kerry rozmawiali przede wszystkim o transformacji energetycznej Europy Środkowej, w tym Polski.
W Bukareszcie prezydent Andrzej Duda rozmawiał także z prezydentem i premierem Rumunii oraz z prezydent Mołdawii. Dyskusje dotyczyły głównie bezpieczeństwa.
Przywódcy 12 krajów zdecydowali w Bukareszcie o zaproszeniu do swojego grona kolejnego członka - Grecji. Ustalono także, że Trójmorze będzie się też skupiać na projektach związanych z zieloną energią, zaawansowanymi technologiami oraz z bezpieczeństwem cyfrowym.
Informujemy też o tym, że PKN Orlen rozszerza działalność w Norwegii. Będzie operatorem kolejnego złoża gazu. W Stavanger koncern podpisał porozumienie z norweskim Horisont Energi AS dotyczące potencjalnej współpracy przy jednym z najbardziej zaawansowanych projektów magazynowania CO2 na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
Polska spółka obejmie 50 procent udziałów w złożu Polaris na Morzu Barentsa. Dzięki temu będzie operatorem tego złoża. Grupa zamierza zaoferować klientom nowe usługi związane z odbiorem i zarządzaniem przemysłowymi emisjami dwutlenku węgla. Jej przedstawiciele podkreślają, że do rozwoju tych usług Orlen zamierza wykorzystać doświadczenia zebrane na Morzu Barentsa. Norwegia jest jednym z liderów w rozwoju technologii wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla.
- Magazynowanie CO2 w Polsce, m.in. pod dnem Morza Bałtyckiego, będzie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania konkurencyjności krajowego przemysłu w branżach obarczonych wysokimi kosztami emisji - powiedział prezes Grupy Daniel Obajtek i dodał, że działanie na złożu Polaris to nabywanie niezwykle ważnych doświadczeń.
Rozmawiamy również o XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba gości z ponad 70 krajów z całego świata. Byli to politycy, przedstawiciele świata biznesu, naukowcy oraz samorządowcy.
W Warszawie, jeszcze przed beatyfikacją rodziny Ulmów, odbyła się uroczysta projekcja filmu dokumentalnego "Historia jednej zbrodni" w reżyserii Mariusza Pilisa. Szczegóły w naszym programie.
Informujemy również, że Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce na Ukrainie odzyskuje swój dawny blask. Wszystko dzięki konserwatorom z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. Projekt renowacji zabytku nadzoruje Instytut Polonika, a finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego .
Naszym gościem jest Radosław Pawłowski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Szwajcarskiego, sekretarz 45 sesji Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.
Rozmawiamy również o Narodowym Czytaniu, które odbyło się w całym kraju i w wielu miejscach na świecie. Wspólną narodową lekturą była w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.