Redakcja Polska

"Mamy zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi Rosja". Ambasador Polski w Rumunii o współpracy naszych państw

14.11.2023 12:42
Polska i Rumunia mają zbieżną percepcję zagrożenia, jakie stanowi agresywna polityka Rosji – powiedział ambasador RP w Rumunii Paweł Soloch podczas obchodów Dnia Niepodległości w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej.
Nasila się wykorzystywanie historii przez władze Rosji, w celu zaszczepienia antyzachodniego nastawienia w społeczeństwie
Nasila się wykorzystywanie historii przez władze Rosji, w celu zaszczepienia antyzachodniego nastawienia w społeczeństwieleshiy985/shutterstock

- W czasie tegorocznych obchodów Święta Niepodległości pierwszym i naturalnym adresatem są mieszkający w Rumunii Polacy. Polonia nie jest tu być może tak liczna jak w innych krajach, ale jest niezwykle aktywna – powiedział ambasador Paweł Soloch.

- Zależało nam również, żeby podkreślić w czasie tych świąt szczególne związki, jakie łączą Polskę i Rumunię – dodał polski dyplomata. Jak zaznaczał, w kontekście wojny na Ukrainie, z którą graniczą zarówno Polska, jak i Rumunia, szczególną rolę odgrywa współpraca dwustronna, w ramach NATO i w innych formatach, przede wszystkim – w Bukaresztańskiej Dziewiątce.

Polscy żołnierze w Rumunii

Jednym z wymiarów tej współpracy jest obecność polskich żołnierzy w Rumunii w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Krajowej, ale także żołnierzy rumuńskich w Polsce. W poniedziałek w trakcie obchodów Dnia Niepodległości w jednostce wojskowej w Krajowej z udziałem dowódców wojskowych obu krajów i polskich żołnierzy podkreślano, jak ważna jest współpraca w ramach NATO i umacnianie sojuszniczych zdolności obronnych.

- Również w kontekście tej współpracy polsko-rumuńskiej musimy pamiętać , że wolność, którą Polska odzyskała 105 lat temu, nie jest dana raz na zawsze. Widzimy to dzisiaj, patrząc na walkę o wolność i niepodległość Ukrainy - powiedział ambasador.

Zagrożenie ze strony Rosji

- Polskę i Rumunię łączy wspólna percepcja zagrożenia ze strony agresywnej polityki Rosji, a tradycja tej wspólnej perspektywy sięga okresu międzywojennego, kiedy też mieliśmy sojusz wojskowy wobec zagrożenia ze strony Rosji bolszewickiej – podkreślił. Jak dodał, przy udziale ministerstwa obrony Rumunii wydana została publikacja naukowa, zawierająca historyczne dokumenty, poświęcona współpracy wojskowej obu krajów.

Podczas uroczystego przyjęcia z okazji Dnia Niepodległości ambasador odznaczył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi prof. Constantina Geambasu – wybitnego tłumacza i byłego szefa katedry j. polskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Bukareszcie oraz dr. Dana Prisacaru, dyrektora Muzeum Wojskowego w Jassach.

Z okazji Dnia Niepodległości z inicjatywy ambasady RP w gazecie Ziarul Financial opublikowany został specjalny dodatek, poświęcony Polsce.


PAP/dad

Ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy. Zbigniew Rau: jesteśmy w kontakcie z władzami Izraela, Egiptu i Palestyny

13.11.2023 15:22
Pozostajemy w kontakcie z władzami zarówno izraelskimi, egipskimi jak i Autonomii Palestyńskiej - powiedział w poniedziałek szef MSZ pytany o ewakuację Polaków ze Strefy Gazy.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: będę stał na straży najważniejszych osiągnięć ostatnich 8 lat

13.11.2023 20:52
W poniedziałek 13.11 w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zebrał się Sejm X kadencji. Podczas posiedzenia prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie. - Nie zgodzę się na żadne próby ograniczania, podważania czy kwestionowania konstytucyjnych uprawnień prezydenta - zastrzegł.

Sejm wybrał wicemarszałków. Opozycja jednogłośnie przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek

14.11.2023 09:12
Sejm w poniedziałek na posiedzeniu wybrał wicemarszałków Izby. Zostali nimi: Monika Wielichowska i Dorota Niedziela z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi - Polskiego Stronnictwa Ludowego, Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Krzysztof Bosak z Konfederacji. Większości nie uzyskała natomiast kandydatka PiS Elżbieta Witek.