Redakcja Polska

Putin grozi Łotwie. Łotewska premier: odwraca uwagę od problemów u siebie

06.12.2023 13:44
Władimir Putin grożąc Łotwie chce odwrócić uwagę od problemów we własnym kraju - uważa premier Łotwy Evika Silina. W ocenie łotewskiego Biura Ochrony Konstytucji, groźby te wpisują się w obecny kurs rosyjskiej polityki zagranicznej.
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Niepokój i oburzenie na Łotwie wywołały słowa Władimira Putina o tym, że łotewskie władze źle traktują osoby rosyjskojęzyczne. Szefowa rządu Evika Silina powiedziała w wywiadzie dla telewizji TV3, że w ten sposób prezydent Rosji chce odwrócić uwagę opinii publicznej w swoim kraju od bieżących problemów. Dodała, że Kreml nie przejmuje się coraz bardziej pogarszającymi się warunkami życia przeciętnych Rosjan, a na Ukrainę wysyła kolejnych mężczyzn, którzy służą rosyjskiej armii jedynie za "mięso armatnie" na froncie. W jej opinii tego typu wypowiedzi Putina mają też oddziaływać na kraje Zachodu w kwestii dalszego wsparcia Ukrainy.

Posłuchaj
00:51 12696478_1.mp3 Silina: Putin grożąc Łotwie odwraca uwagę od problemów u siebie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Głos w sprawie zabrało też łotewskie Biuro Ochrony Konstytucji. Według niego wypowiedzi Władimira Putina mogą służyć rosyjskim mediom do kształtowania nastrojów społecznych w Rosji oraz poza jej granicami. W ocenie Biura poziom bezpieczeństwa Łotwy pozostaje stabilny, a kwestia praw ludności rosyjskojęzycznej w innych państwach jest od dawna wykorzystywana przez władze na Kremlu w imię interesów politycznych i była jednym z pretekstów napaści na Ukrainę.

Władimir Putin w poniedziałek zarzucił władzom w Rydze "rusofobię" i zagroził, że za rzekome prześladowania osób rosyjskojęzycznych może ją spotkać "świństwo".

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Łotwa postanowiła stopniowo ograniczyć posługiwanie się językiem rosyjskim w szkołach. Kilka miesięcy temu bezpaństwowcom i obywatelom rosyjskim postawiono warunek zdania egzaminu z języka łotewskiego, aby mogli utrzymać prawo pobytu w kraju. Jesienią okazało się, że ponad 60 procent osób, które do niego przystąpiły, nie zdało. Władze w Rydze pozwoliły im na powtórne przystąpienie do egzaminu w ciągu kolejnych dwóch lat.


IAR/dad

Izrael podnosi poziom zagrożenia dla podróżujących do 80 krajów. Na liście nie ma Polski

05.12.2023 16:59
W wyniku wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy poziom zagrożenia dla Izraelczyków w zakresie podróży został podniesiony dla 80 krajów na całym świecie - wynika z listy opublikowanej przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Izraela, omawianej przed izraelskie media. W zestawieniu nie ma Polski i kilku innych krajów naszego regionu.

Opóźnia się pomoc finansowa dla Kijowa. "Jest duże ryzyko, że Ukraina przegra wojnę"

06.12.2023 10:29
Opóźnienie omawianej w Kongresie USA pomocy dla Ukrainy może spowodować "duże ryzyko", że Ukraina przegra wojnę - oświadczył we wtorek szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak w Waszyngtonie. Jeśli pomoc zostanie opóźniona, "stworzy to duże ryzyko, że możemy się znaleźć w takiej samej sytuacji, w jakiej jesteśmy obecnie" - powiedział Jermak.

"Polska nie otrzymała zadośćuczynienia". Mularczyk: szykujemy projekt uchwały z apelem ws. reparacji

06.12.2023 12:42
- Parlamentarny zespół ds. reparacji ma w środę dyskutować nad projektem uchwały Sejmu do prezesa Rady Ministrów w sprawie dochodzenia przez Polskę odszkodowań za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań dot. oszacowania strat w wyniku agresji sowieckiej - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.