Redakcja Polska

Polski Senat odwołuje wizytę przewodniczącej Bundesratu Manueli Schwesig

18.01.2024 09:37
Senat zrezygnował z zaproszenia przewodniczącej Bundesratu Manueli Schwesig do Polski – ustaliła polska redakcja Deutsche Welle. Przeciwko wizycie niemieckiej polityk mieli protestować politycy opozycji.
Manuela Schwesig
Manuela SchwesigShuttterstock.com/penofoto

Przewodnicząca Bundesratu Manuela Schwesig miała przebywać w Polsce z oficjalną wizytą w dniach 20-23 lutego.  Powodem przyjazdu było zaproszenie wystosowane przez marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, o czym na początku stycznia poinformowała niemiecka agencja prasowa dpa. Miała być to pierwsza zagraniczna wizyta Manueli Schwesig w funkcji przewodniczącej Bundesratu. Jak potwierdziło Deutsche Welle w dziale prasowym Senatu, spotkanie zostało odwołane, nie wyznaczono też nowego terminu. DW miało też została też nieoficjalnie potwierdzona przez źródło związane z niemiecką dyplomacją.

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego była w przeszłości krytykowana przez stronę polską. Powodem tego było jej aktywne wsparcie dla ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 przez Morze Bałtyckie. – Manuela Schwesig nie powinna zostać przyjęta w Polsce przez czynniki oficjalne. Prowadziła krytykowaną przez nas politykę resetu zbieżną z interesami Rosji Putina – podkreślił w rozmowie z DW poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. – Odwołanie spotkania byłoby czytelnym sygnałem dla strony niemieckiej, że pamiętamy tę politykę i jej nie akceptujemy – zaznaczył polityk opozycji.

Prorosyjskie wypowiedzi szefowej Bundesratu 

Manuela Schwesig od 1 listopada sprawuje funkcję przewodniczącej Bundesratu. Jest to druga, obok Bundestagu, izba parlamentu RFN, w której zasiadają przedstawiciele krajów związkowych. Przewodniczący wybierany jest na okres jednego roku spośród premierów rządów poszczególnych landów. Jak przypomina Deutsche Welle, Schwesig jest w Niemczech jednoznacznie kojarzona z prorosyjską polityką Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), której jest członkiem.

"W ostatnich kilkunastu latach angażowała się na rzecz dialogu Niemiec z Rosją oraz wszelkimi politycznymi środkami wspierała budowę gazociągu Nord Stream II. Jej rząd landowy powołał do życia fundację, która pod przykrywką działalności ekologicznej i za rosyjskie pieniądze umożliwiła ominięcie amerykańskich sankcji i dokończenie budowy gazociągu. Jeszcze na kilka tygodni przed wybuchem pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę zapewniała, że rosyjski surowiec powinien popłynąć do Niemiec." - czytamy na dw.com.


Źródło: dw.com/pap

dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Nord Stream 2 Senat

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

17.01.2024 15:15
- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Amerykański sekretarz stanu w Davos: nie widzę perspektyw na zawieszenie broni na Ukrainie

17.01.2024 15:21
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w Davos, że do negocjacji w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie niezbędna jest wola Rosji do uszanowania ukraińskiej integralności terytorialnej i niepodległości. Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził sceptycyzm jeśli chodzi o perspektywy zawieszenia broni na Ukrainie.

"Ukraina musi mieć zdolność oparcia się Rosji". Radosław Sikorski o pomocy dla Kijowa

17.01.2024 16:35
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z rosyjskim najeźdźcą. Wyraził również nadzieję, że Węgry przestaną blokować pakiet unijnej pomocy dla Kijowa.