Redakcja Polska

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy: negocjacje będą możliwe, gdy Rosja poniesie globalną porażkę

21.01.2024 14:06
- Ukraina może przystąpić do negocjacji z Rosją tylko wtedy, gdy Federacja Rosyjska poniesie taktyczną porażkę na polu bitwy, dobrowolnie zrezygnuje z broni nuklearnej, a w Rosji rozpoczną się procesy, mające na celu zmianę władz w tym kraju - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Міхаіл ПадалякФото: PAP/AA/ Abaca

"O czym my możemy z nimi rozmawiać teraz, gdy nie ponieśli taktycznych, znaczących porażek na polu walki? Że jesteśmy gotowi dać im czas, aby mogli przygotować się do kolejnego etapu wojny?" – mówił Podolak, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Jego zdaniem Rosja musi ponieść globalną porażkę, czyli nie mieć zdolności do zdominowania globalnych procesów politycznych. "Co to jest globalna porażka? Federacja Rosyjska nie będzie już w stanie dominować nie tylko w Europie, ale w ogóle w globalnym procesie politycznym. Federacja Rosyjska nie będzie miała na to środków, nie będzie mogła skorzystać z tego czy innego prawa, na przykład prawa weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, nie będzie miała poparcia szeregu innych autorytarnych krajów, bo zostanie uznana za kraj, który przegrał wojnę” – wyjaśnił.

Sprecyzował, że potrzebne do tego jest spełnienie trzech warunków. "Pierwszy to taktyczna porażka Rosji na Ukrainie. Drugim jest skuteczne działanie sankcji, kiedy europejskie firmy wreszcie opuszczą rynki Federacji Rosyjskiej. A trzeci element to rozpoczęcie w Rosji procesów, które widzieliśmy latem 2023 roku, gdy bunt wzniecił Prigożin. Potem być może będziemy świadkami istotnego wewnętrznego konfliktu społecznego w Federacji Rosyjskiej" – oświadczył doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Dodał, że koniecznym warunkiem do rozpoczęcia negocjacji jest także dobrowolne zrezygnowanie przez Rosję z broni nuklearnej.

Mychajło Podolak podkreślił, że "dopóki istnieje pion podmiotowy Putina", cel Federacji Rosyjskiej pozostaje ten sam – całkowite zniszczenie Ukrainy, ukraińskiej państwowości i obywateli Ukrainy.


PAP/ho

Jak długo może jeszcze potrwać wojna na Ukrainie? Amerykańskie media dotarły do ustaleń służb wywiadowczych

20.01.2024 17:07
Wojna na Ukrainie potrwa jeszcze co najmniej dwa lata - do takich wniosków doszli zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi. Mniej optymistyczną wersję podała amerykańska telewizja CNN. Eksperci wojskowi, na których opinie powołuje się stacja, przewidują, że rosyjska inwazja na Ukrainie może trwać jeszcze pięć lat.

Ukraińcy zestrzelili rzadką rakietę. To pierwszy taki przypadek od początku wojny

21.01.2024 09:00
Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę rakiety przeciwokrętowej P-35. Ten ważący 4 tony i mierzący 10 metrów pocisk był wykorzystywany jeszcze w czasach Związku Sowieckiego. Został bowiem opracowany w latach 50. XX w., a na wyposażenie armii rosyjskiej trafił na początku lat 60.

Spotkanie prezydentów Dudy i Nausedy w Wilnie. Politycy zapowiadają rozmowy z prezydentem Zełenskim

21.01.2024 10:48
W Wilnie odbywa się spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Andrzej Duda rozmawia z Gitanasem Nausedą między innymi o bezpieczeństwie w naszym regionie. Okazją do roboczej wizyty prezydenta w litewskiej stolicy są wspólne uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Rosyjski gazoport wstrzymał pracę po pożarze. Media: to skutek ukraińskiej operacji z użyciem dronów

21.01.2024 13:17
Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Nowateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że według jego źródła pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).