Redakcja Polska

Rosyjski gazoport wstrzymał pracę po pożarze. Media: to skutek ukraińskiej operacji z użyciem dronów

21.01.2024 13:17
Praca terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Nowateku, położonego w Ust-Łudze nad Morzem Bałtyckim, została zawieszona po wybuchu pożaru. Ukraiński portal RBK-Ukraina powiadomił, że według jego źródła pożar jest wynikiem operacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Pożar w gazoporcie
Pożar w gazoporcieTelegram: Baza, RIA Novosti, Fontanka.ru

"Proces technologiczny w (terminalu) Nowatek-Ust-Ługa został wstrzymany, utworzono sztab operacyjny w celu wyeliminowania skutków (tego zdarzenia). Straty zostaną oszacowane później" - oznajmił Nowatek, dodając, że pożar wybuchł na skutek "czynnika zewnętrznego".

Portal RBK-Ukraina poinformował, powołując się na swoje źródła, że pożar w terminalu jest skutkiem ataku dronów SBU. "Uderzenie było dokładne. Wybuchł duży pożar, który trwa do tej pory. Rosjanie byli zmuszeni przeprowadzić ewakuację pracowników" - czytamy na łamach serwisu.

O pożarze informował gubernator obwodu

"W terminalu największego rosyjskiego producenta gazu skroplonego, Nowateku, położonym nad Morzem Bałtyckim, wybuchł pożar" - poinformował na Telegramie gubernator obwodu leningradzkiego Aleksandr Drozdenko.

"Nie ma poszkodowanych w wyniku pożaru w terminalu firmy Novatek w porcie Ust-Ługa. Personel został ewakuowany" - oznajmił Drozdenko.

Gubernator nie podał, co było przyczyną pożaru w terminalu, który leży nad Zatoką Fińską, ok. 170 km na zachód od Petersburga i 35 km od granicy z Estonią.

W czasie pożaru uszkodzone zostały dwa zbiorniki i przepompownia - twierdzi TASS, powołując się na dyspozytornię okręgową. 

Potem agencja Interfax poinformowała, że wstrzymano proces technologiczny gazoportu.

Nieoficjalnie pojawiały się informacje o ukraińskich dronach w okolicy, które wcześniej celowały już w obiekty infrastrukturalne w Rosji. "Według wstępnych informacji, pożar nastąpił w wyniku czynników zewnętrznych" - czytamy w komunikacie Novateku.

Doniesienia o dronach

Według rosyjskiego kanału Shot na Telegramie mieszkańcy słyszeli odgłos drona, a następnie kilka wybuchów. Petersburski portal Fontanka napisał, że zauważono co najmniej dwa drony lecące w kierunku Petersburga.

W pobliżu miejsca, gdzie wybuchł pożar, znajdowały się trzy duże międzynarodowe tankowce, ale nie ma doniesień o ich uszkodzeniu - poinformowała Fontanka.

Gubernator przekazał, że w rejonie (powiecie) kingiseppskim, gdzie leży Ust-Ługa, wprowadzono stan podwyższonej gotowości.

Minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeksandr Kamyszin oświadczył w tym tygodniu, że dron ukraińskiej produkcji przeleciał w nocy ze środy na czwartek 1250 km i uderzył w bazę paliw w Petersburgu na północnym zachodzie Rosji.

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba ataków z użyciem dronów na cele militarne, przemysłowe i technologiczne w Rosji. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców są wymierzone w obiekty coraz bardziej oddalone od Ukrainy.

PAP/IAR/PR24/ho

Polska chce debaty ws. bezcłowego handlu z Ukrainą na spotkaniu ministrów rolnictwa UE

15.01.2024 14:44
Polska chce debaty w Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że Warszawa zgłosiła wniosek o dyskusję na najbliższym spotkaniu ministrów rolnictwa unijnych krajów, które odbędzie się w przyszły wtorek w Brukseli.

Przepisy o bezcłowym handlu z Ukrainą. Możliwe zmiany są korzystne dla Polski

16.01.2024 15:41
Możliwe są zmiany w unijnych przepisach o przedłużeniu do czerwca 2025 roku bezcłowego handlu z Ukrainą, które są korzystne dla Polski. Tak uważa wysoki rangą unijny dyplomata zaznajomiony z tą sprawą. Równolegle Warszawa prowadzi z Kijowem rozmowy w sprawie licencji eksportowych, które mogą ograniczyć nadmierny napływ towarów i zakończyć spór handlowy. Więcej w relacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej.

Resort infrastruktury planuje kontynuować projekt terminalu kontenerowego w Świnoujściu

17.01.2024 11:13
Port kontenerowy w Świnoujściu czeka na nowy tor podejściowy. W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy inwestycji. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł. Nowa ekipa resortu infrastruktury zamierza kontynuować ten projekt.

Modułowy Pistolet Samopowtarzalny - najnowszy produkt Fabryki Broni w Radomiu, będzie miał swoją premierę w USA

19.01.2024 11:27
Modułowy Pistolet Samopowtarzalny (MPS) - najnowszy produkt radomskiej Fabryki Broni, będzie miał premierę w Stanach Zjednoczonych. Zostanie zaprezentowany podczas jednego z największych wydarzeń branży strzeleckiej na świecie - SHOT SHOW w Las Vegas. Spółka weźmie w nim udział po raz czternasty. 

Bezpieczeństwo energetyczne. "Polsko-amerykańska współpraca w obszarze energetyki jest kluczowa"

21.01.2024 09:15
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. W trakcie spotkania dyskutowano m.in. o współpracy polsko-amerykańskiej na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Po spotkaniu szefowa resortu powiedziała, że Polska dostrzega korzyści z wykorzystania energetyki jądrowej, a współpraca polsko-amerykańska w tym obszarze jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.