Redakcja Polska

Polska chce debaty ws. bezcłowego handlu z Ukrainą na spotkaniu ministrów rolnictwa UE

15.01.2024 14:44
Polska chce debaty w Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że Warszawa zgłosiła wniosek o dyskusję na najbliższym spotkaniu ministrów rolnictwa unijnych krajów, które odbędzie się w przyszły wtorek w Brukseli.
Skróciła się kolejka ciężarówek czekających na Podkarpaciu na przekroczenie granicy z Ukrainą. W poniedziałek sznur tirów liczy ok. 850 pojazdów, podczas gdy w weekend było to ponad tysiąc samochodów, a kolejka sięgała woj. małopolskiego.
Skróciła się kolejka ciężarówek czekających na Podkarpaciu na przekroczenie granicy z Ukrainą. W poniedziałek sznur tirów liczy ok. 850 pojazdów, podczas gdy w weekend było to ponad tysiąc samochodów, a kolejka sięgała woj. małopolskiego. Shutterstock

Jak informowała przed kilkoma dniami dziennikarka Polskiego Radia, Komisja chce przedłużyć bezcłowy handel mimo protestów Warszawy, bez ograniczeń dotyczących importu. O takie ograniczenia apelował w liście do Komisji Europejskiej minister rolnictwa Czesław Siekierski. Domagał się ich także komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski w liście do wiceprzewodniczącego Komisji Valdisa Dombrovskisa, który jest odpowiedzialny za handel. Polski komisarz przesłał negatywną opinię, jednak nie może sam zablokować przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą. 

Komisja Europejska miała na jutrzejszym posiedzeniu zatwierdzić propozycję, ale zarówno jutrzejsze spotkanie komisarzy, jak i dzisiejsza narada szefów ich gabinetów, zostały odwołane. Nieoficjalnie, jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, powodem jest kwestia ukraińska. Rozbieżne są opinie, czy mimo to Komisja podejmie decyzję w tej sprawie w tym tygodniu.

Przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą to także temat dzisiejszej wideokonferencji z wiceszefem Komisji Europejskiej polskich ministrów: rolnictwa oraz rozwoju i technologii. Polska domagała się najpierw wyłączenia z przepisów o bezcłowym handlu najbardziej wrażliwych produktów, jak cukier, mięso drobiowe i jaja oraz wprowadzenia kontyngentów. Na to jednak nie ma zgody Komisji.

Teraz rozmowy koncentrują się na wzmocnieniu klauzul ochronnych, czyli tak zwanych bezpieczników - gdyby dochodziło do poważnych zakłóceń w krajach przyfrontowych, to Komisja Europejska szybko podejmowałaby decyzję o wprowadzeniu embarga na określone produkty.

Nie bez związku z tą kwestią są prowadzone rozmowy Polski z Ukrainą w sprawie licencji eksportowych. Bruksela czeka na wynik rozmów premiera Donalda Tuska z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w tym tygodniu w Kijowie i ewentualne porozumienie.


IAR/dad

Ukraińskie wojsko zestrzeliło dwa rosyjskie samoloty. "Wspaniale zaplanowana operacja"

15.01.2024 13:04
Głównodowodzący armii ukraińskiej gen. Wałerij Załużny przekazał, że siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty: A-50 do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu oraz latający punkt dowodzenia IŁ-22M.

Powstał rosyjski odpowiednik Wikipedii. "Specjalna operacja", ani słowa o rzezi w Buczy

15.01.2024 13:19
Rosja uruchamia od poniedziałku encyklopedię internetową o nazwie Ruwiki, określaną jako odpowiednik Wikipedii - podała agencja Reuters. Władze rosyjskie wyrażały pretensje do Wikipedii z powodu haseł dotyczących inwazji na Ukrainę.

Ambasador RP w Rosji krytycznie o likwidacji polskich miejsc pamięci

15.01.2024 14:22
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski odwiedził cmentarz w Lewaszowie, aby oddać hołd Polakom zamordowanym przez sowieckich oprawców. To tam znajdował się kilkutonowy pomnik poświęcony Polakom - ofiarom stalinizmu, który w lipcu ubiegłego roku zniknął z nekropolii w niewyjaśnionych okolicznościach.