Redakcja Polska

Przepisy o bezcłowym handlu z Ukrainą. Możliwe zmiany są korzystne dla Polski

16.01.2024 15:41
Możliwe są zmiany w unijnych przepisach o przedłużeniu do czerwca 2025 roku bezcłowego handlu z Ukrainą, które są korzystne dla Polski. Tak uważa wysoki rangą unijny dyplomata zaznajomiony z tą sprawą. Równolegle Warszawa prowadzi z Kijowem rozmowy w sprawie licencji eksportowych, które mogą ograniczyć nadmierny napływ towarów i zakończyć spór handlowy. Więcej w relacji korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej.
Audio
  • Komisji Europejskiej kończy prace nad projektem regulacji w sprawie przedłużenia do czerwca 2025 roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Budynek Komisji Europejskiej
Budynek Komisji EuropejskiejIvan Kacarov/ Shutterstock

W Komisji Europejskiej na ukończeniu są prace nad projektem regulacji w sprawie przedłużenia do czerwca przyszłego roku bezcłowego handlu z Ukrainą. Polska protestowała przeciwko przedłużeniu obecnie obowiązujących przepisów, bez znaczących zmian i ograniczeń. List w tej sprawie pisał minister rolnictwa Czesław Siekierski. Sprzeciw zgłaszał również komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Decyzja, którą Komisja miała początkowo podjąć w tym tygodniu, została odłożona do przyszłego.

W najnowszej wersji regulacji mają być zapisy gwarantujące lepszą ochronę rynków. Obecnie mechanizmy ochronne można stosować, gdy zakłócona jest sytuacja w całej Unii. W przyszłości wystarczą problemy w jednym kraju, by zaalarmować Komisję i uruchomić tak zwane bezpieczniki, czyli wprowadzić ograniczenia w handlu.

Potwierdziły się informacje Polskiego Radia

Ta informacja pokrywa się z tym, o czym brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała wczoraj (15.01), że Komisja zaczyna dopuszczać możliwość wprowadzenia ograniczeń w handlu z Ukrainą. W praktyce ma to wyglądać tak, że jeśli jakiś kraj przedstawi dane pokazujące zaburzenia na rynku, Komisja będzie miała 3 tygodnie na pobieżną ocenę, czy sytuacja jest poważna. Jeśli tak, możliwe będzie wprowadzenie ograniczeń w handlu na cztery miesiące, a w tym czasie będzie prowadzona pogłębiona analiza.

Jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów podkreślał jednak, że takie regulacje zaczną obowiązywać dopiero od czerwca, a to nie rozwiązuje obecnych problemów, przede wszystkim polskich rolników, i że potrzebne jest porozumienie na wzór tego, które Bułgaria i Rumunia zawarły z Ukrainą. Chodzi o licencje eksportowe.

Polska rozpoczęła już rozmowy z władzami w Kijowie w tej sprawie. - Ukrainie można pomóc, nie krzywdząc polskich rolników - skomentował jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów.


IAR/dad

Szczyt w Davos. Rozmowa prezydenta z szefem NATO o bezpieczeństwie Polski i regionu

16.01.2024 12:49
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w szwajcarskim Davos z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa odbyła się przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego, które rozpoczęło się wczoraj w alpejskim kurorcie.

Baltic Power pierwszą na świecie farmą z niskoemisyjnej stali - chwali się ORLEN

16.01.2024 14:01
Morska farma wiatrowa Baltic Power jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali produkowanej niemal wyłącznie z surowca z recyklingu w piecach hutniczych zasilanych energią odnawialną - poinformował Orlen, który realizuje projekt z kanadyjskim Northland Power.

"Skandalicznie małe". Debata w PE nt. dalszego wsparcia militarnego dla Ukrainy

16.01.2024 14:48
Ile uzbrojenia Unia Europejska powinna przekazywać Ukrainie? Debata w tej sprawie podzieliła dziś Parlament Europejski w Strasburgu. Według większości eurodeputowanych, wsparcie Unii dla Ukrainy jest obecnie "skandalicznie małe". Tymczasem w ocenie skrajnej prawicy i lewicy, tego wsparcia powinno nie być wcale, a zamiast tego powinny się rozpocząć negocjacje pokojowe.