Redakcja Polska

Ukraińcy zestrzelili rzadką rakietę. To pierwszy taki przypadek od początku wojny

21.01.2024 09:00
Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę rakiety przeciwokrętowej P-35. Ten ważący 4 tony i mierzący 10 metrów pocisk był wykorzystywany jeszcze w czasach Związku Sowieckiego. Został bowiem opracowany w latach 50. XX w., a na wyposażenie armii rosyjskiej trafił na początku lat 60.
Ukraińcy zestrzelili rakietę przeciwokrętową. Rosjanie wyprodukowali ją w czasach zimnej wojny
Ukraińcy zestrzelili rakietę przeciwokrętową. Rosjanie wyprodukowali ją w czasach zimnej wojnyfacebook.com / General Staff of the Armed Forces of Ukraine & twitter.com / @ukrpravda_news / screen

O wykorzystaniu przez Rosjan rakiety P-35 poinformował ukraiński portal wojskowy Defense Express. "P-35 wszedł do służby w 1962 r. [w 1982 r. został zmodernizowany do wersji 3M44] i tylko kilka systemów może go wystrzelić: albo system obrony wybrzeża Redut, albo podziemny silos Obiekt 100" - czytamy.

Zdjęcia szczątków pocisku zostały opublikowane w mediach społecznościowych. Defense Express podkreśla, że jest to pierwszy udokumentowany przypadek użycia P-35 podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, dodając, że ze względu na gabaryty rakietę można łatwo rozpoznać.

Jednocześnie zaznaczono, że mimo modernizacji z początku lat 80. XX wieku, P-35 "pozostaje uzbrojeniem przestarzałym koncepcyjnie". Zasięg ataku "wynosi 300 km, choć niektóre źródła podają, że w najnowszej wersji - 460 km.

Celem południowa Ukraina?

W artykule na Defense Express nadmieniono, że rosyjski pocisk prawdopodobnie został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną.

"Biorąc pod uwagę fakt, że jest to rakieta przeciwokrętowa, najprawdopodobniej jej celem były południowe regiony Ukrainy, sąsiadujące z wybrzeżem Morza Czarnego" - czytamy.

PR24/Defense Express/ho

Prezydent w Davos: Polska przykładem mądrej polityki reagującej na rosyjskie niebezpieczeństwo

20.01.2024 09:00
Tematyka wojny na Ukrainie oraz wzmacniania wschodniej flanki NATO zdominowała udział prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W konferencji w alpejskim kurorcie uczestniczył również szef MSZ Radosław Sikorski. Obaj politycy podkreślali, że mimo zmiany rządu w Polsce Kijów może nadal liczyć na wsparcie Warszawy. 

W białoruskiej doktrynie wojennej znalazł się rozdział o taktycznej broni jądrowej

19.01.2024 14:28
Białoruś zmieniła doktrynę wojenną. W dokumencie znalazł się zapis dotyczący rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej. Chodzi o rosyjskie systemy rakiet wyposażonych w głowice atomowe, które według oficjalnych informacji przekazywanych przez Mińsk i Moskwę są już na terytorium Białorusi.

"Financial Times": po fiasku kontrofensywy Ukraina przechodzi na "aktywną defensywę"

20.01.2024 12:15
Po niepowodzeniu zeszłorocznej kontrofensywy Ukrainy jej zachodni sojusznicy uważają, iż najlepszą strategią dla tego kraju na ten rok jest "aktywna defensywa", a tę opinię coraz bardziej podzielają też władze w Kijowie - pisze brytyjski dziennik "Financial Times".

Jak długo może jeszcze potrwać wojna na Ukrainie? Amerykańskie media dotarły do ustaleń służb wywiadowczych

20.01.2024 17:07
Wojna na Ukrainie potrwa jeszcze co najmniej dwa lata - do takich wniosków doszli zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi. Mniej optymistyczną wersję podała amerykańska telewizja CNN. Eksperci wojskowi, na których opinie powołuje się stacja, przewidują, że rosyjska inwazja na Ukrainie może trwać jeszcze pięć lat.