"Unia Europejska jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków w Gazie. Pomoc humanitarna dla Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu będzie kontynuowana za pośrednictwem organizacji partnerskich. Obecnie nie przewiduje się żadnych dodatkowych środków dla UNRWA do końca lutego".
W komunikacie czytamy, że Komisja "dokona przeglądu tej sprawy". Z zadowoleniem przyjęłainformacje dostarczone przez Agencję oraz rozpoczęcie dochodzenia. Zdaniem unijnych urzędników należy jak najszybciej przeprowadzić przegląd całego personelu w celu sprawdzenia, czy jego członkowie nie brali udziału w atakach.
UNRWA: pomoc dla Strefy Gazy tylko do końca lutego
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała, że bez przywrócenia wsparcia finansowego, będzie w stanie prowadzić działania pomocowe w Strefie Gazy tylko do końca lutego.
Oświadczenie oenzetowskiej agencji ma związek z wycofywaniem się kolejnych krajów z finansowania UNRWA po oskarżeniach Izraela, jakoby niektórzy jej członkowie byli zaangażowani w atak palestyńskiego Hamasu na Izrael z 7 października. "Jeśli finansowanie nie zostanie wznowione, UNRWA nie będzie w stanie kontynuować swoich działań (pomocowych) w regionie, w tym w Strefie Gazy, po końcu lutego" - podała agencja ONZ.
Grupa 12 pracowników UNRWA, wobec których skierowano podejrzenie o zaangażowanie w atak Hamasu na Izrael, została zwolniona z pracy i wszczęto w ich sprawie śledztwo. Jednak w reakcji na zarzuty, wysunięte przez Izrael, finansowane UNRWA wstrzymało wiele państw, w tym te, które zapewniały agencji większość funduszy: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria, Finlandia czy Japonia. O wstrzymaniu finansowania poinformowała też Komisja Europejska.
IAR/dad