Redakcja Polska

Rosja "kolosem na glinianych nogach". Brytyjski wywiad: korupcja osłabia skuteczność rosyjskiej armii

02.02.2024 12:26
Korupcja jest od dawna poważnym problemem w rosyjskich siłach zbrojnych i znacząco osłabia ich skuteczność, a od czasu inwazji na Ukrainę jej zakres jeszcze się zwiększył - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Audio
  • Ukraińcy zniszczyli na Morzu Czarnym rosyjski kuter rakietowy „Iwanowiec”. Rosjanie odpowiadają atakiem samobójczych dronów. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Rosyjscy oficerowie wymuszają haracz od podwładnych
Rosyjscy oficerowie wymuszają haracz od podwładnychKosmogenez / Shutterstock

W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano artykuł opublikowany 30 stycznia przez niezależny rosyjski portal Wiorstka i dotyczący korupcji w rosyjskiej armii. Autorzy tego tekstu przeanalizowali mechanizmy korupcyjne stosowane przez żołnierzy i ich dowódców na podstawie ponad 1 tys. przypadków. W artykule ujawniono, że łapówki są dawane lub wymagane za szereg rozmaitych "usług", takich jak urlopy, świadectwo sprawności fizycznej, stopnie wojskowe, uprawnienia do kierowania pojazdem, a także unikanie przez żołnierzy kar dyscyplinarnych za korzystanie ze smartfona czy przebywanie w stanie upojenia alkoholowego.

Jak dodano, od lutego 2022 roku zestaw "usług" został rozszerzony i obejmuje świadectwo odniesionych obrażeń, nagrody za udział w "specjalnej operacji wojskowej" (czyli inwazji na Ukrainę) czy uniknięcie wysłania na misję bojową. Niezależny portal podkreślił, że tego typu praktyki mogą być bardzo lukratywne dla skorumpowanych oficerów. Wiorstka opublikowała aktualne stawki za takie działania, które wahają się od 40 tys. rubli (1750 zł) za uniknięcie wysłania na linię frontu do 1 mln rubli (43,7 tys. złotych) za potwierdzenie doznanych obrażeń.

W aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że korupcja od dawna jest problemem w rosyjskich siłach zbrojnych. Przypomniano, że dziennikarz Dmitrij Chołodow, który na początku lat 90. XX wieku badał tę sprawę, w październiku 1994 roku zginął w wyniku eksplozji bomby umieszczonej w walizce.

"Korupcja prawdopodobnie znacząco osłabia skuteczność rosyjskiego wojska. Szansa na istotny postęp w ograniczeniu poziomu korupcji jest niewielka" - oceniono. 



PAP/dad

UE zatwierdziła wieloletni plan pomocy dla Ukrainy. Donald Tusk: został przyjęty bezdyskusyjnie

01.02.2024 18:05
- Udało się utrzymać jedność Unii Europejskiej - tak premier Donald Tusk skomentował zakończony szczyt w Brukseli. Zapadła tam jednomyślna decyzja o wsparciu Ukrainy pakietem finansowym wartym 50 miliardów euro. Przywódcom unijnym udało się w tej sprawie przełamać opór Węgier. Węgierskie władze, oskarżane o prowadzenie prorosyjskiej polityki, w przeszłości blokowały wsparcie dla Ukrainy.

Unia wesprze Ukrainę. Zełenski: Europa "pokazała dokładnie taki rodzaj jedności, jaki jest potrzebny"

02.02.2024 09:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wsparcie w wysokości 50 miliardów euro, potwierdzone na szczycie Unii Europejskiej, pozwoli jego krajowi zagwarantować sobie w najbliższej przyszłości większą stabilność. Ukraiński przywódca podkreślił, że bardzo docenia pomoc ze strony innych europejskich państw. Wołodymyr Zełenski dodał, że czteroletnia pomoc daje Ukrainie gwarancje finansowe na stabilność społeczną. Zaznaczył, że Ukraina i "przyjaciele z Unii Europejskej" podjęli wystarczająco aktywne działania na różnych poziomach.

Funkcjonariusz białoruskich służb miał pozwolenie na pobyt na Litwie

02.02.2024 10:57
Były major białoruskiej milicji, który uczestniczył w tłumieniu akcji protestacyjnych na Białorusi, miał pozwolenie na pobyt na Litwie. Aleksander Macijewicz pracował w Wilnie jako monter okien. Wczoraj Litewski Departament Migracji podjął decyzję o unieważnieniu pozwolenia na jego pobyt.