Redakcja Polska

Pakiet pomocy dla Ukrainy uchwalony przez Senat USA. Zełenski: jestem wdzięczny

13.02.2024 18:22
Stosunkiem głosów 70 do 29 Senat USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Ustawa trafi teraz do Izby Reprezentantów, gdzie jej los jest niepewny. Prezydent  Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskim senatorom za przyjęcie ustawy. Pomoc ta jest bardzo potrzebna ukraińskiej armii, która stara się powstrzymać Rosjan.
Pomoc USA jest krytycznie ważna w kontekście ukraińskich zdolności bojowych
Pomoc USA jest krytycznie ważna w kontekście ukraińskich zdolności bojowychГенеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Za pakietem pomocy zagranicznej głosowali wszyscy demokraci oraz 20 senatorów republikańskich. 29 republikanów było przeciw. Głosowanie odbyło się o 5 rano czasu obowiązującego w Waszyngtonie, po trwającej ponad tydzień procedurze, podczas której ustawa musiała pokonać szereg przeszkód proceduralnych.


Posłuchaj
00:54 12812701_1.mp3 Prezydent Joe Biden pochwalił Senat za przyjęcie pakietu pomocy dla sojuszników USA, w tym dla Ukrainy. Amerykański przywódca wezwał Izbę Reprezentantów, by jak najszybciej uchwaliła pakiet i zapowiedział, że podpisze ustawę, gdy trafi on na jego biurko. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

 

Historyczny moment 

- Dzisiejszego dnia byliśmy świadkami uchwalenia przez Senat jednej z najbardziej historycznych i brzemiennych w skutki ustaw - skomentował wynik głosowania przywódca demokratów w Senacie Chuck Schumer, dodając, że ustawa o pomocy Ukrainie i innym krajom ma ogromne konsekwencje nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego USA isojuszników, ale także dla bezpieczeństwa zachodniej demokracji.

Uchwalony przez Senat projekt ustawy o pomocy zagranicznej przewiduje 61 miliardów USD na wsparcie Ukrainy, 14 miliardów dla Izraela, 5 miliardów dla sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku, 9 miliardów na pomoc humanitarną w Strefie Gazy a także 2,5 miliarda na odpieranie ataków proirańskich Huti na Morzu Czerwonym.

Po uchwaleniu przez Senat projekt trafi do Izby Reprezentantów, gdzie jej los jest niepewny. Pakietowi sprzeciwia się DonaldTrump, który wywiera presję na republikanów, by zablokowali ustawę.

Przewodniczący Izby Mike Johnson zasugerował wczoraj, że nie podda ustawy pod głosowanie. 

Pomoc w walce o wolność

Wołodymyr Zełenski napisał w oświadczeniu, że jest wdzięczny demokratycznemu senatorowi Chuckowi Schumerowi, ale też republikaninowi Mitchowi McConnellowi i każdemu amerykańskiemu senatorowi, który wsparł pomoc dla Ukrainy.

Dodał, że jest to pomoc w walce o wolność, demokrację i wartości ważne dla wszystkich. Podkreślił, że pomoże ona ratować ludzkie życia przed terrorem Rosji, ale też przybliża sprawiedliwy pokój na Ukrainie, przyczyni się do odnowienia globalnej stabilności i zwiększenia bezpieczeństwa amerykanów i całego wolnego świata.


Posłuchaj
00:48 12812105_1.mp3 Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskim senatorom za głosowanie w sprawie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy. Przyjęta przez nich ustawa o pomocy zagranicznej przewiduje 61 miliardów dolarów na wsparcie Ukrainy. Pomoc ta jest bardzo potrzebna ukraińskiej armii, która stara się powstrzymać Rosjan. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Nad Dnieprem głosowania w amerykańskim parlamencie dotyczące zagranicznego wsparcia, śledzone są bardzo uważnie. Ukraińcy potrzebują amerykańskiej pomocy wojskowej, tym bardziej że ich zapasy uzbrojenia na froncie się wyczerpują, a Rosja kontynuuje ofensywę.


PAP/dad

"Zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy". Zachodnie media o wizycie Donalda Tuska we Francji i w Niemczech

13.02.2024 09:58
"Serdeczne spotkanie po wieloletnich napięciach" - taki komentarz dominuje we francuskich mediach po wczorajszej wizycie premiera Donalda Tuska w Pałacu Elizejskim. Prasa podkreśla, że Paryż i Warszawa chcą razem przeciwstawić się Rosji i ożywić Trójkąt Weimarski. We francuskiej stolicy odbył się wczoraj szczyt w tym formacie z udziałem szefów MSZ Niemiec, Polski i Francji. "Nie ma alternatywy dla NATO, zadbamy razem o bezpieczeństwo Europy" - na tych cytatach skupia się z kolei większość medialnych komentarzy po wizycie premiera Donalda Tuska w Niemczech.

Co z samolotami F-35 dla Polski? Wiceszef MON: wszystko zależy od oferty Amerykanów

13.02.2024 12:25
Wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski powiedział, że decyzja o zakupie kolejnych samolotów F-35 dla polskiej armii będzie zależała od tego, jaką ofertę przedstawią Amerykanie. Dziś do Polski w tej sprawie przylatuje prezes amerykańskiego giganta zbrojeniowego, koncernu Lockheed Martin.

Polscy wolontariusze opowiedzieli żołnierzom o bojowych doświadczeniach z Ukrainy

13.02.2024 13:17
Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie podzielili się swoim doświadczeniem z żołnierzami Wojska Polskiego. W Akademii Sztuki Wojennej z inicjatywy 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej odbyły się warsztaty, w trakcie których ochotnicy opowiedzieli o specyfice konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą.

Caritas Polska w Środę Popielcową zbiera pieniądze na pomoc Ukrainie

13.02.2024 13:29
Zostaną one przeznaczone na pomoc humanitarną dla osób przebywających na Ukrainie oraz na działalność 28 centrów migrantów w Polsce.