Komisja Europejska dostała od krajów unijnych zielone światło do zakończenia wobec Polski procedury dotyczącej łamania praworządności. Takie są ustalenia po dzisiejszym spotkaniu ministrów do spraw europejskich w Brukseli.
00:49 12995422_1.mp3 W najbliższych dniach zostanie zakończona procedura praworządnościowa przeciwko Polsce. Komisja Europejska otrzymała zielone światło od ministrów do spraw europejskich krajów członkowskich - materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka powiedział w Brukseli, że Polacy czekali na ten dzień od 7 lat. Dodał, że kraj objęty procedurą z artykułu 7. ma w Unii niższą pozycję.
Bodnar: cień na polskiej reputacji
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar z zadowoleniem przyjął zgodę na zakończenie procedury przeciwko Polsce za łamania zasad praworządności. - Ta procedura z artykułu 7., która kładła się cieniem na polskiej reputacji, za chwilę się zakończy. Nie tracimy dnia, pracując nad odbudowywaniem praworządności w Polsce. To jest trudny i skomplikowany proces - powiedział minister.
Adam Bodnar wyraził wdzięczność państwom członkowskim. - Za zrozumienie dla tych trudności i za docenienie wszystkiego, co do tej pory udało się zrobić. Zaufanie okazano i ten wniosek Komisji potwierdzony przez 26 państw jednak wskazuje na to, że nie istnieje już to wyraźne ryzyko dla stanu niepraworządności - powiedział minister sprawiedliwości.
00:34 12994990_1.mp3 "To dobry dzień dla Polski i Polaków" - skomentował szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar.
Węgry z zastrzeżeniami
Komisja uznała, że nie ma już systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Przedstawiciele polskiego rządu oczekują, że po dzisiejszej zgodzie państw członkowskich Komisja w ciągu kilku dni zamknie procedurę.
Dziś tylko Węgry miały zastrzeżenia do decyzji o zakończeniu procedury praworządnościowej przeciwko Polsce. A Komisja rozpoczęła ją w grudniu 2017 roku w związku z zarzutami dotyczącymi braku niezależności sądownictwa. Teraz, po otrzymaniu od Polski 9-punktowego planu reform w wymiarze sprawiedliwości, Komisja uznała, że nie ma już systemowego zagrożenia
IAR/dad