Redakcja Polska

12 krajów, w tym Polska, naciska ws. rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią

05.06.2024 18:23
12 krajów, w tym Polska, zaapelowało o szybkie rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list do Belgii, kierującej pracami Unii, pod którym podpisali się ministrowie do spraw europejskich tych państw. Oprócz Adama Szłapki podpisy złożyli ministrowie z Czech, Estonii, Finlandii, Litwy i Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii, a także Szwecji.
Część krajów Wspólnoty apeluje o szybkie rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią.
Część krajów Wspólnoty apeluje o szybkie rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Shutterstock/Melinda Nagy

Nadszedł czas na decyzje - podkreślili w liście ministrowie 12 państw. Ich zdaniem rozpoczęcie negocjacji członkowskich będzie dodatkową motywacją dla Ukrainy i Mołdawii. Zwrócili uwagę na dramatyczną sytuację na Ukrainie, która walczy z rosyjskim najeźdźcą oraz zbliżające się wybory prezydenckie i jesienne referendum w Mołdawii w sprawie akcesji do Unii. - Otwarcie negocjacji członkowskich podniosłoby morale i przyspieszyło reformy w tych krajach - napisali ministrowie do spraw europejskich. Przypomnieli wcześniejsze ustalenia przywódców 27-mki na marcowym szczycie i apel o jak najszybsze uzgodnienie ram negocjacyjnych dla Ukrainy i Mołdawii. Zgoda na nie i zwołanie konferencji międzyrządowej to byłby początek rokowań akcesyjnych.


Posłuchaj
00:51 13023741_1.mp3 12 krajów, w tym Polska, naciska w sprawie rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

W tej sprawie na razie w Unii jednomyślności nie ma, bo decyzję blokują Węgry. Władze w Budapeszcie, krytykowane za prorosyjską postawę od dłuższego czasu, teraz wykorzystują argument braku poszanowania praw mniejszości narodowych na Ukrainie, a konkretnie mniejszości węgierskiej.

W piątek ambasadorowie 27 krajów mają ponownie się zająć tą kwestią. Termin rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią został już wstępnie wyznaczony na 25 czerwca. Ale, jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, nie jest wykluczone, że Węgry będą zwlekać aż do szczytu pod koniec miesiąca i dopiero wtedy zapalą zielone światło. Trwa wyścig z czasem, bo od 1 lipca pracami Unii będą kierować właśnie Węgry, a wtedy temat rozszerzenia na pewno spadnie z agendy i powróci dopiero w styczniu, kiedy półroczne stery w Unii przejmie Polska.


IAR/dad

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Amerykańska Polonia również zagłosuje

05.06.2024 11:23
Blisko 10 tysięcy Polonusów zgłosiło chęć udziału w eurowyborach na terenie Stanów Zjednoczonych. To pięć razy mniej niż w przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polscy kierowcy ciężarówek o plusach członkostwa w Unii

05.06.2024 15:56
Kierowcy polskich ciężarówek podróżujący po Austrii i Włoszech dostrzegają plusy członkostwa w Unii Europejskiej. W ich ocenie, polskie firmy transportowe zdobyły pozycję lidera na europejskim rynku, a unijne przepisy chronią prawa kierowców do wynagrodzenia, wypoczynku i świadczeń ZUS.