Redakcja Polska

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Głosują w Irlandii i Czechach

07.06.2024 12:07
Po Holandii, dziś wybory do Parlamentu Europejskiego w Czechach oraz Irlandii. Jutro na Łotwie, Malcie i Słowacji. Polacy pójdą do urn w niedzielę, podobnie jak obywatele większości krajów, a od północy zacznie w Polsce obowiązywać cisza wyborcza.
Irlandia i Czechy rozpoczęły głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Irlandia i Czechy rozpoczęły głosowanie w wyborach do Parlamentu EuropejskiegoShutterstock/artjazz

Kraje, które od czwartku do soboty organizują głosowanie, nie mogą podawać ostatecznych wyników, z podliczonymi głosami. Zostaną one ogłoszone dopiero w niedzielę po 23.00, po zakończeniu wyborów we wszystkich unijnych krajach.

Najpóźniej lokale wyborcze zostaną zamknięte we Włoszech. Na podstawie wyników sondażowych ze wszystkich krajów, w niedzielę po 20.00 w Brukseli zostanie ogłoszony pierwszy, prognozowany skład nowego Parlamentu Europejskiego.

Zobacz też: "Polonia musi być bardziej aktywna politycznie". W Irlandii trwa kampania zachęcająca do głosowania

Cisza wyborcza w Polsce

W Polsce, ze względu na trwającą ciszę wyborczą, o składzie będzie można poinformować dopiero po zakończeniu głosowania, czyli po 21.00.

Jeszcze przed północą w niedzielę w Brukseli prognozowany skład nowego Parlamentu Europejskiego będzie uaktualniony z uwzględnieniem już części wyników z lokali wyborczych w krajach, które jako jedne z pierwszych zorganizowały głosowania.


IAR/dad

Ambasada RP w Sarajewie zapewnia: Polacy w Bośni i Hercegowinie zagłosują w wyborach do PE

06.06.2024 13:04
Przebywający w Bośni i Hercegowinie Polacy zagłosują w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazała PAP ambasada RP w Sarajewie. W poniedziałek trzech członków bośniackiego rządu zablokowało możliwość głosowania obywatelom Polski, Rumunii i Słowenii.

Nie wiesz na kogo zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Pomóc może aplikacja

06.06.2024 17:41
Palumba - tak nazywa się mobilna aplikacja, która pomaga w określeniu preferencji politycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Stworzyła ją młodzieżowa organizacja non-profit z siedzibą w Barcelonie, zrzeszająca wolontariuszy z wielu krajów Europy. - Działa podobnie jak aplikacja randkowa - tłumaczy Polskiemu Radiu lider projektu Pol Villaverde.