Redakcja Polska

F-16 są już w drodze na Ukrainę. NATO przekaże też pakiet pomocy wart 40 miliardów euro

11.07.2024 11:10
NATO ogłasza dalszą pomoc dla Ukrainy. Na szczycie w Waszyngtonie przywódcy podjęli decyzję o przekazaniu Kijowowi pakietu wsparcia o wartości co najmniej 40 miliardów euro. "To nie sprawi, że NATO stanie się stroną konfliktu, ale pomoże Ukrainie w podtrzymaniu swego prawa do samoobrony" - zapewnił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę trwa, a ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata. Maszyny pochodzą z Danii i Holandii.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg
Sekretarz generalny NATO Jens StoltenbegPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Holandii i Danii wydali wspólne oświadczenie w sprawie samolotów F-16 dla Ukrainy. Prezydent USA Joe Biden, premier Holandii Dick Shoof i premier Danii Mette Frederiksen zapewnili o działaniach na rzecz dostarczenia Ukrainie myśliwców. 

W oświadczeniu Białego Domu napisano, że rządy Danii i Holandii są w trakcie przekazywania Ukrainie amerykańskich samolotów F-16 przy wsparciu Stanów Zjednoczonych.

Posłuchaj
00:51 13088277_1.mp3 Trwa transfer myśliwców F16 na Ukrainę, ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata. Poinformował o tym sekretarz stanu USA Antony Blinken. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Prezydent Ukrainy podziękował Stanom Zjednoczonym, Danii i Holandii za podjęcie decyzji o wzmocnieniu ukraińskich sił powietrznych myśliwcami F-16. "To wyraźny sygnał, że zdolność Rosji do terroryzowania narodu, miast i społeczności Ukrainy będzie nadal maleć" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Podkreślił, że maszyny zostaną także wykorzystane do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy. "Jestem przekonany, że pomogą nam lepiej chronić Ukraińców przed brutalnymi atakami Rosji, takimi jak atak na onkologiczny szpital dziecięcy w Kijowie" - dodał. Ukraiński przywódca spodziewa się, że "koalicja sił powietrznych" będzie się wzmacniać liczebnie. "F-16 przybliżają sprawiedliwy i trwały pokój, pokazując, że terror należy pokonać wszędzie i przez cały czas" - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Norwegowie przekażą kolejne myśliwce F-16

Obecny na szczycie premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w środę, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć samolotów bojowych F-16, których dostawa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. - Zdolność Ukrainy do obrony przed atakami z powietrza jest absolutnie kluczowa w walce obronnej przeciwko Rosji - oświadczył Store, cytowany w komunikacie rządu.

Jak zauważają norweskie media, dzięki tej darowiźnie Ukraina będzie posiadać łącznie 79 samolotów F-16 (sześć z Norwegii, 19 z Danii, 24 z Holandii oraz 30 z Belgii).

Premier Store zapowiedział przekazanie samolotów F-16 Ukrainie już w sierpniu 2023 podczas swojej wizyty w Kijowie, dotychczas jednak nie była znana ani liczba, ani termin dostawy maszyn.

Norwegia zakończyła użytkowanie swoich samolotów F-16 w 2021 roku, gdy otrzymała dostawę od USA nowocześniejszego modelu F-35. 32 myśliwce F-16 zostały sprzedane Rumunii, pozostałe miały trafić do celów szkoleniowych do USA, ale ostatecznie zdecydowano przekazać je Ukrainie.

Pakiet pomocy dla Ukraińców

Na szczycie w Waszyngtonie przywódcy podjęli decyzję o przekazaniu Kijowowi pakietu wsparcia o wartości co najmniej 40 miliardów euro. - To nie sprawi, że NATO stanie się stroną konfliktu, ale pomoże Ukrainie w podtrzymaniu swego prawa do samoobrony - zapewnił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak wyjaśniał, chodzi o zapewnienie Ukrainie siły zarówno do obrony, jak i - w dłuższej perspektywie - do odstraszania Rosji. - Zgodziliśmy się, że 40 miliardów euro jest minimalnym progiem w ciągu przyszłego roku. Porozumieliśmy się co do zapewnienia zrównoważonego wsparcia dla Ukrainy, by mogła zwyciężyć - mówił sekretarz generalny Sojuszu.

Jens Stoltenberg dodał, że teraz to NATO jako całość, a nie Stany Zjednoczone będą odpowiadać za kwestię dostaw pomocy na Ukrainę. - Przejmiemy koordynację i zaopatrzenie większości międzynarodowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa na rzecz Ukrainy. Dowództwem pokieruje trzygwiazdkowy generał, a 700-osobowy personel będzie pracować w centrali w Niemczech i w hubach na wschodzie NATO, aby zapewnić pomoc Ukrainie - przekazał szef Sojuszu.

Ponadto w deklaracji szczytu NATO napisano, że droga Ukrainy do Sojuszu jest "nieodwracalna". 

IAR/whitehouse.gov/dad

Były szef MON Janusz Onyszkiewicz dla Ukrinformu: Rosja powinna uświadomić sobie, że nie wygra wojny

10.07.2024 14:40
Rosyjska operacja w obwodzie charkowskim nie powiodła się, co jest sukcesem Ukrainy, a linia frontu przypomina obecnie sytuację znaną z I wojny światowej; Rosja powinna uświadomić sobie, że nie wygra tego konfliktu - ocenił w środę były minister obrony RP Janusz Onyszkiewicz w rozmowie z agencją Ukrinform.

Projekt Tarcza Wschód może stać się międzynarodowym programem

10.07.2024 16:56
Projekt Tarcza Wschód ma szansę stać się programem międzynarodowym. Rozmowy z partnerami z Unii Europejskiej w tej sprawie prowadzi obecnie kierownictwo resortu obrony - poinformował wiceszef MON Cezary Tomczyk w trakcie konferencji w Sztabie Generalnym poświęconej działaniom dotyczącym realizacji Tarczy Wschód.

Litwa przeprowadzi jesienią ogólnokrajowe ćwiczenia ewakuacji mieszkańców

11.07.2024 09:56
Litwa przeprowadzi jesienią ogólnokrajowe ćwiczenia ewakuacji mieszkańców. W najbliższym czasie władze tego kraju planują też uruchomić w Wilnie dodatkowe syreny ostrzegawcze.