Redakcja Polska

„Les Échos”: przed końcem roku nowy traktat o współpracy polsko-francuskiej

13.09.2024 15:32
Dokument ma zostać podpisany przed końcem roku. Obserwatorzy mówią o kolejnej oznace zbliżenia na linii Paryż-Warszawa i rosnącej roli Polski w Europie
Audio
  • „Les Échos” : przed końcem roku nowy traktat o współpracy polsko-francuskiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneesfera/shutterstock

Francuski dziennik „Les Échos” informuje o postępach w pracach nad nowym traktatem o współpracy między Polską a Francją. Dokument ma zostać podpisany przed końcem roku. Obserwatorzy mówią o kolejnej oznace zbliżenia na linii Paryż-Warszawa i rosnącej roli Polski w Europie.

Dokładna data podpisania traktatu nie jest jeszcze znana. „Les Echos” twierdzi, że dojdzie do tego tuż przed polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia. Dokument ma zostać podpisany w Nancy, we wschodniej Francji - symbolicznym miejscu dla relacji polsko-francuskich. Miasto było pod rządami króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, który po wygnaniu z kraju został księciem Lotaryngii. Najpiękniejszy plac Nancy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nosi jego imię. 

Nowy polsko-francuski traktat ma dotyczyć przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, polityki migracyjnej, transportu, energii i sportu. W „Les Échos” czytamy, że Francuzi liczą szczególnie na rozwinięcie współpracy w sektorze obrony. „Polska jest wprawdzie bardzo atlantycka, ale jest wrażliwa na koncepcję europejskiej suwerenności promowaną przez Francję” - mówi anonimowy dyplomata cytowany przez gazetę.
Negocjacje mają też dotyczyć oferty francuskiego koncernu EDF dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Do tej pory Warszawa zdecydowała się na współpracę z firmami z Korei i Stanów Zjednoczonych.

IAR/ks

Polska z Francją, Niemcami i Włochami chcą stworzyć rakietę manewrującą

11.07.2024 17:43
Polska, Francja, Niemcy i Włochy chcą stworzyć rakietę manewrującą. Ministrowie obrony czterech krajów podpisali list intencyjny w tej sprawie na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie. Chodzi o rakietę o zasięgu przekraczającym 500 kilometrów, by wypełnić lukę w europejskich arsenałach, która powstała w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.

Wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie: Polska coraz ważniejszym elementem NATO

13.07.2024 18:46
Szczyt NATO w Waszyngtonie dowiódł rosnącej roli Polski w architekturze bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, uważa historyk i politolog Antonio Jose Telo z Akademii Wojskowej w Lizbonie. Przestrzegł on przed narastającą destabilizacją sceny politycznej w krajach UE.