Redakcja Polska

Były szef NATO w "FT": Europa musi pokazać Trumpowi, że nie jest dla niego ciężarem

09.11.2024 11:53
Jeżeli Europa weźmie na siebie większą odpowiedzialność za obronność, to amerykański prezydent-elekt Donald Trump doceni wartość Sojuszu Transatlantyckiego - pisze w sobotę na łamach "Financial Times" były szef NATO Jens Stoltenberg.
Były szef NATO ostrzega
Były szef NATO ostrzegaFoto: nato.int

"Powrót Trumpa budzi obawy wielu, że USA (…) pozostawią Europę samą w obliczu wyzwań, dotyczących bezpieczeństwa (…). Jednak ostatecznie to, czy one zrealizują się, może zależeć bardziej od nas niż od samego Trumpa" - ocenia Stoltenberg.

Były szef NATO przypomina, że podobne obawy budziło objęcie prezydentury przez Trumpa w 2017 r. "Na początku Trump widział Sojusz bardziej jako ciężar niż jako coś wartościowego. O ile ostatecznie zrozumiał płynące z niego korzyści, o tyle w jednej sprawie miał rację: Europa rzeczywiście pozwoliła na osłabienie swych sił (…), za co później poniosła wysokie koszty” - podkreślił.

Wprawdzie – jak ocenia – od tego czasu Europejczycy stali się lepszymi sojusznikami, ale sytuacja bezpieczeństwa dramatycznie się pogorszyła. "W 2014 r. sojusznicy NATO zgodzili się, że do 2024 r. będą przeznaczać 2 proc. PKB na obronność. (…) Jednak cel z 2014 r. po prostu nie odpowiada realiom w 2024 r. To powinna być dolna, a nie górna granica. Przywódcy europejscy wiedzą, że muszą zrobić więcej. Jeśli Europa dotrzyma swej umowy, jestem pewien, że nowa administracja USA dotrzyma swojej" - podkreśla.

Zobowiązania USA wobec Europy

Według Stoltenberga tak jak USA powinny dotrzymać swych zobowiązań wobec Europy, tak Europa powinna wspierać Stany Zjednoczone w obronie swych interesów w innych miejscach na świecie. Jak zauważa, priorytetem dla Waszyngtonu jest obecnie region Indo-Pacyfiku. Dlatego - argumentuje - europejscy sojusznicy powinni właśnie tam pokazać swoją przydatność jako sojusznik Stanów

Były szef NATO kończy komentarz obserwacją, że przywiązanie do partnerstwa transatlantyckiego ma w USA charakter ponadpartyjny. "Dlatego musimy zrobić swoje, żeby zapewnić, że to się nie zmieni. Musimy zainwestować więcej w obronność i wziąć na barki większą odpowiedzialność. W ten sposób możemy przypomnieć nowej administracji, że nie jesteśmy ciężarem. (…) Powrót Trumpa mobilizuje nas, abyśmy pokazali, że jesteśmy prawdziwymi partnerami, a nie pasażerami na gapę" - podsumował. 

IAR/PAP/dad

Donald Trump wraca do Gabinetu Owalnego, Europa szykuje się na nowe przywództwo w USA

08.11.2024 17:30
W tym wydaniu: reakcje Polski i Unii Europejskiej na wybór Amerykanów, szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej i UE w Budapeszcie oraz oświadczenie przywódców trójkąta Weimarskiego w sprawie naruszeń wyborczych w Gruzji

Niemieckie partie szykują się na wcześniejsze wybory

08.11.2024 17:04
Otwartość na rozmowy o terminie głosowania wotum zaufania dla jego rządu zadeklarował Olaf Scholz. Kanclerz Niemiec proponował wcześniej styczeń, ale poza nim i jego partią panuje zgoda, że powinno stać się to wcześniej. Rywale, a nawet partnerzy już szykują się do wyborów, które prawdopodobnie odbędą się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Szef unijnej dyplomacji w Kijowie. "Wsparcie Ukrainy to mój priorytet"

09.11.2024 10:21
Wysoki komisarz UE do spraw zagranicznych Josep Borrell jest w Kijowie. To jego piąta wizyta w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji, oraz jak podkreślił w serwisie X, ostatnia jako szefa unijnej dyplomacji.