Redakcja Polska

Premier Donald Tusk: czeka nas trudny czas, a Polska jest w szczególnym miejscu

09.11.2024 13:33
Czeka nas bardzo trudny czas; a Polska jest w szczególnym miejscu, dlatego ważne, żebyśmy zachowywali spokój, dobrze definiowali swoje interesy - powiedział premier Donald Tusk podczas sobotniej konferencji prasowej.
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej w KPRM w Warszawie
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej w KPRM w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Nie ulega wątpliwości, że ten nowy krajobraz polityczny to poważne wyzwanie dla wszystkich - mówił Tusk, nawiązując do tematów omawianych podczas unijnego szczytu w Budapeszcie. Premier wskazał także na możliwe scenariusze, w tym porozumienie Rosji z nową administracją Stanów Zjednoczonych, co "może wydarzyć się nie w dniach, ale w najbliższych miesiącach".

Premier zapowiedział intensywną współpracę z sojusznikami w obliczu tych geopolitycznych zmian. - W najbliższych dniach będziemy koordynować współpracę z państwami, które mają bardzo podobny pogląd na sytuację geopolityczną - informował Tusk, dodając, że oczekiwane są wizyty przywódców takich krajów jak Francja i Wielka Brytania w Polsce, a także jego własne podróże, m.in. do Londynu i Sztokholmu. Spotkania te mają na celu umocnienie sojuszy w trudnym okresie. - Wszystko w kontekście nowych wyzwań, jakie stanęły przed naszą ojczyzną, całym regionem, Unią Europejską i wspólnotą Zachodu - podkreślił premier.

Zmiana polityki USA

Premier odniósł się również do potencjalnego wpływu zmieniającej się polityki Stanów Zjednoczonych na stabilność w regionie. Jak wskazał Tusk, "wszyscy zdają sobie sprawę, że czeka nas bardzo trudny czas," a Polska, choć nie znajduje się "w oku tego potencjalnego cyklonu", to jest "w bardzo trudnym miejscu". Premier podkreślił, że zachowanie spokoju i precyzyjne określanie interesów Polski są teraz kluczowe, dodając, że musimy "odczytywać intencje zarówno największych graczy, jak i prezydenta Ukrainy".

W odniesieniu do potencjalnej misji pokojowej, o której spekulują media amerykańskie, premier zauważył, że nie ma jeszcze żadnych "formalnych propozycji ani ofert". Zwrócił jednak uwagę na obawy związane z ewentualnym zmniejszeniem zaangażowania USA w regionie. - Bardzo bym chciał, by w żadnym z tych wariantów Polska nie była sama - podkreślił, dodając, że nie zamierza eskalować polskiego zaangażowania w wojnę, lecz uważa za fundamentalne zagwarantowanie bezpieczeństwa Ukrainie. - Nikt nie chce w żadnym wypadku osłabienia Ukrainy czy wręcz jej kapitulacji, byłoby to fundamentalne zagrożenie dla Polski i dla polskich interesów -  zaznaczył Tusk.


IAR/PAP/PRdZ/dad

Donald Trump ogłasza zwycięstwo w wyborach prezydenckich

06.11.2024 09:10
Donald Trump ogłosił, że wygrał wybory prezydenckie. Kandydat Republikanów wygrał w stanie Pensylwanii, w kluczowym stanie wahającym się, co daje mu 19 głosów elektorskich - podała Associated Press. Tym samym według obliczeń agencji Trump ma 267 głosów elektorskich i brakuje mu zaledwie trzech do pokonania Kamali Harris.

Szef unijnej dyplomacji w Kijowie. "Wsparcie Ukrainy to mój priorytet"

09.11.2024 10:21
Wysoki komisarz UE do spraw zagranicznych Josep Borrell jest w Kijowie. To jego piąta wizyta w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji, oraz jak podkreślił w serwisie X, ostatnia jako szefa unijnej dyplomacji.

Były szef NATO w "FT": Europa musi pokazać Trumpowi, że nie jest dla niego ciężarem

09.11.2024 11:53
Jeżeli Europa weźmie na siebie większą odpowiedzialność za obronność, to amerykański prezydent-elekt Donald Trump doceni wartość Sojuszu Transatlantyckiego - pisze w sobotę na łamach "Financial Times" były szef NATO Jens Stoltenberg.