Redakcja Polska

Kontrowersyjne nominacje Donalda Trumpa

15.11.2024 18:00
Kandydatura Donalda Trumpa na prokuratora generalnego USA może zostać odrzucona przez Senat. Amerykański prezydent elekt wskazał na to stanowisko kongresmana z Florydy Matta Gaetza. Nad kandydatura tą ciążą jednak podejrzenia o seks z udziałem nieletnich.
Donald Trump jeszcze nie rozpoczął prezydentury, a już wzbudza kontrowersje
Donald Trump jeszcze nie rozpoczął prezydentury, a już wzbudza kontrowersje Foto: PAP/EPA/ALLISON ROBBERT / POOL

Choć Republikanie w przyszłym roku będą mieć większość 53 miejsc w stuosobowej izbie wyższej Kongresu, Matta Gaetza czeka trudna droga do zatwierdzania na stanowisko prokuratora generalnego. Senatorowie obu partii mówią, że chcą zapoznać się z wynikami długotrwałego dochodzenia Komisji Etyki Izby Reprezentantów, które koncentruje się na tym, czy Gaetz dopuścił się niedozwolonych czynów seksualnych i zażywania narkotyków.


Posłuchaj
00:49 13316694_1.mp3 Kandydatura Donalda Trumpa na prokuratora generalnego USA może zostać odrzucona przez Senat. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 


Gaetz zaprzecza zarzutom, ale wczoraj złożył mandat kongresmana by uniemożliwić opublikowanie raportu. Rzeczniczka Trumpa Karoline Leavitt broni wyboru Gaetza. - Donald Trump wysunął fantastycznych kandydatów na stanowiska a 42-letni Gaetz jest jednym z nich - powiedziała. 

Według nieoficjalnych informacji kilkunastu republikańskich senatorów sprzeciwia się nominacji.

Kolejne kontrowersyjne postaci

Duże kontrowersje w Stanach Zjednoczonych wywołała również zapowiedź Donalda Trumpa nominowania Roberta F. Kennedy'ego juniora na szefa departamentu zdrowia. Demokraci ostrzegają, że powtarzane przez niego teorie spiskowe oraz sprzeciw wobec szczepionek narazi na szwank zdrowie Amerykanów.


Posłuchaj
00:40 13316624_1.mp3 Duże kontrowersje w Stanach Zjednoczonych wywołała zapowiedź Donalda Trumpa nominowania Roberta F. Kennedy'ego juniora na szefa departamentu zdrowia. Demokraci ostrzegają, że powtarzane przez niego teorie spiskowe oraz sprzeciw wobec szczepionek narazi na szwank zdrowie Amerykanów. Z Waszyngtonu Marek Walkuski (IAR)

 

Kennedy junior poparł w kampanii wyborczej Donalda Trumpa, który obiecał mu w zamian stanowisko rządowe. - Pozwolę mu pójść na całość, jeśli chodzi o zdrowie, żywność i leki - zapowiedział.

W czwartek Trump ogłosił, że Kenendy pokieruje resortem zdrowia. Jeśli jego kandydatura zostanie zatwierdzona, będzie miał pełną kontrolę nad departamentem zatrudniającym 80 000 pracowników oraz agencjami regulującymi rynek żywności i leków. Wielu ekspertów ds. zdrowia publicznego oraz Demokratów zbulwersował wybór Kennedy'ego. - To jest człowiek, który uważa, że nie ma dowodów na skuteczność szczepionek. To jest człowiek, który mówi, że fluor w wodzie powoduje, że ludzie zmieniają płeć albo stają się homoseksualistami - mówił kongresman z Kalifornii Robert Garcia.


Senator Patty Murray powiedziała, że wybór Kennedy'ego jest "katastrofalny" i "nie mógł być bardziej niebezpieczny".


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: USA Donald Trump polityka

Polska w najlepszej trójce ze wzrostem gospodarczym - wynika z prognoz KE

15.11.2024 11:43
Polska w najlepszej trójce w Unii pod względem wzrostu gospodarczego. Tak wynika z jesiennych prognoz Komisji Europejskiej.

Donald Trump: wojna Rosji z Ukrainą musi się zakończyć

15.11.2024 12:27
Donald Trump, prezydent elekt Stanów Zjednoczonych, podkreślił konieczność zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez America First Policy Institute w Mar-a-Lago na Florydzie, Trump wyraził swoje stanowisko wobec trwającego konfliktu, który wciąż pochłania wiele ofiar.

Szef NATO w Warszawie, rozmowy Sikorski - Borrell o Ukrainie oraz zespół do spraw polityki zagranicznej Donalda Trumpa

15.11.2024 17:30
W tym wydaniu: Mark Rutte rozmawiał z polskim prezydentem, premierem i szefami MON i MSZ, współpraca polsko-unijna i pomoc dla Kijowa oraz Marc Rubio szefem amerykańskiej dyplomacji