Redakcja Polska

Polska w najlepszej trójce ze wzrostem gospodarczym - wynika z prognoz KE

15.11.2024 11:43
Polska w najlepszej trójce w Unii pod względem wzrostu gospodarczego. Tak wynika z jesiennych prognoz Komisji Europejskiej.
Warszawa
WarszawaFoto: Shutterstock/TTstudio

Bruksela podwyższyła przewidywania na ten rok w porównaniu z majowym zestawieniem. Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3,0 procent. To poprawa o 0,2 punktu procentowego. Lepiej w tym roku od Polski będzie sobie radzić Malta ze wzrostem PKB na poziomie 5 procent, oraz Chorwacja i Cypr - 3,6 procent. W przyszłym roku i za dwa lata Polska utrzyma trzecie miejsce na podium.

Po odbiciu się w tym roku, w przyszłym polska gospodarka będzie rosła jeszcze szybciej - napisali unijni eksperci. W przyszłym roku wzrost PKB Polski wyniesie 3,6 procent. Konsumpcja prywatna ma być głównym motorem wzrostu, wspierana przez szybko rosnące płace, zwiększone wydatki rządowe na wsparcie dla rodzin, poprawę nastrojów konsumentów i malejącą presję inflacyjną. Warto zauważyć, że w tym roku aż pięć krajów będzie się zmagać z recesją, w tym między innymi Niemcy.

Wyższy deficyt finansowy

Jeśli chodzi o inne wskaźniki, to wyższy od prognozowanego w maju będzie w Polsce deficyt finansów publicznych do czego przyczynią się zwiększone wydatki na obronność. Wzrośnie on do 5,8 procent PKB i będzie jednym z najwyższych w Unii po Rumunii i Francji. W przyszłym roku spodziewana jest nieznaczna obniżka o 0,2 punktu procentowego, a za dwa lata deficyt ma być na poziomie 5,3 procent PKB.

Jeśli chodzi o inflację, to w porównaniu z majowymi przewidywaniami będzie ona niższa. Komisja prognozowała, że w tym roku wyniesie 4,3 procent. Teraz mówi, że będzie to 3,8 procent, ale nadal będzie jedną z wyższych w Unii, po Rumunii, Belgii i Chorwacji. W przyszłym roku inflacja w Polsce wzrośnie o prawie jeden punkt procentowy.

IAR/dad

Komentarze z Polski: Mark Rutte w Warszawie oraz spotkanie z Czesławem Okińczycem, prezesem Radia znad Wilii

14.11.2024 17:30
W tym wydaniu o wizycie w Polsce Marka Rutte, sekretarza generalnego NATO, który spotkał się między innymi z polskim premierem i prezydentem, o konferencji w Senacie „Czy Stany Zjednoczone potrzebują Europy?” i o szczycie klimatycznym COP29 w Baku. Gościem programu jest natomiast prezes Radia znad Wilii Czesław Okińczyc, sygnatariusz aktu niepodległości Litwy, uczestnik konferencji poświęconej Polakom na Litwie, która odbyła się w Warszawie. Zapraszamy do słuchania!

Kolejne bezzałogowce FlyEye trafią do polskiego wojska

15.11.2024 09:01
Kolejne trzynaście zestawów bezzałogowców FlyEye trafi do polskiej armii. Umowę w tej sprawie podpisze dziś o 10.00 wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polskie Radio - fundusz na dozbrajanie Ukrainy zablokowany, w tym 0,5 mld euro dla Polski

15.11.2024 09:14
Brak porozumienia wśród unijnych krajów na odblokowanie funduszu dozbrajającego Ukrainę. Polska czeka prawie rok na wypłatę pół miliarda euro w ramach zwrotu kosztów za przekazaną broń. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że kompromisowa propozycja obejścia weta Węgier nie uzyskała do tej pory akceptacji, choć nadzieję na porozumienie w najbliższy poniedziałek miał szef unijnej dyplomacji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia jako pierwsza informowała o propozycji przełamania impasu.