Redakcja Polska

Komisja Helsińska przy Kongresie USA: nowy rząd Gruzji jest "de facto nielegalny"

30.11.2024 12:00
Nowy rząd Gruzji powstał wbrew konstytucji kraju i jest de facto nielegalny – oświadczyła działająca przy Kongresie USA Komisja Helsińska. Jej członkowie zaapelowali do Departamentu Stanu USA o podjęcie działań w celu ukarania osób naruszających prawa Gruzinów.
Gruzińska opozycja nie uznaje wyników wyborów
Gruzińska opozycja nie uznaje wyników wyborówPAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Republikański kongresmen Joe Wilson i demokratyczny kongresmen Steve Cohen - odpowiednio przewodniczący i członek Komisji - w wydanym w piątek oświadczeniu wyrazili solidarność z narodem gruzińskim, który "pokojowo protestuje, aby ocalić demokrację i europejską przyszłość (kraju) w obliczu brutalnych represji rządowych".

W ich ocenie zebrano wiarygodne i wystarczające dowody, które wskazują, że rządząca partia Gruzińskie Marzenie dokonała manipulacji podczas wyborów parlamentarnych w 29 października, aby utrzymać się u władzy. Partia ta rządzi nieprzerwanie od 2012 r.

"Na początku tego tygodnia Gruzińskie Marzenie powołało nowy rząd mimo całkowitego bojkotu opozycji i bez poparcia prezydentki, wbrew konstytucji Gruzji. Rząd ten jest zatem de facto nielegalny" – podkreślono.

Przedstawiciele Komisji Helsińskiej wezwali gruzińskich polityków do wspierania obywateli swego kraju w walce o przywrócenie demokracji i wolności. Zaapelowali do resortu dyplomacji USA, by "podjął kroki w celu ukarania osób odpowiedzialnych za naruszenie prawa Gruzinów do pokojowego protestowania i wybierania swoich liderów".

30 października Komisja Europejska poinformowała o zawieszeniu procesu akcesyjnego z Gruzją i zapowiedziała, że nie zaleci przywrócenia go, jeśli władze w Tbilisi nie zaczną przestrzegać unijnych wartości, w tym nie wyjaśnią nieprawidłowości podczas październikowych wyborów parlamentarnych. W czwartek premier Irali Kobachidze oznajmił, że Gruzja sama zawiesza do 2028 r. rozmowy o członkostwie.

W reakcji na tę decyzję w czwartek i piątek tysiące osób wyszły na ulice Tbilisi. Protesty odbyły się również w innych miastach. W stolicy siły porządkowe użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrantów; tylko w nocy z piątku na sobotę zatrzymano tam 107 osób.

Komisja Helsińska (formalnie Komisja ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) jest działającym przy Kongresie ciałem złożonym z polityków obu izb oraz administracji USA, zajmującym się kwestiami bezpieczeństwa, praw człowieka i demokracji w Europie oraz współpracy w ramach OBWE.

PAP/ho

Szef MI6: Jeśli Putin zwasalizuje Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

29.11.2024 18:16
Szef brytyjskiego wywiadu MI6, Richard Moore, ostrzegł w piątek w Paryżu, że zwycięstwo Władimira Putina na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa Europy i świata.

Kurs rubla przekroczył psychologiczną granicę. Kremlowskie boty bagatelizują spadek

29.11.2024 19:22
Od czasu gwałtownego spadku wartości rubla, kremlowskie boty rozpoczęły szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. Jak informuje portal Moscow Times, od 25 listopada powiązane z rządem rosyjskim konta zamieściły już około 600 komentarzy, przekonując użytkowników, że zmiany kursu walut nie wpływają na codzienne życie Rosjan.

Sky News: Zełenski zgadza się na czasową rezygnację z okupowanych ziem w zamian za wejście do NATO

30.11.2024 08:30
Wołodymyr Zełenski sugeruje, że w zamian za członkostwo Kijowa w NATO jest gotowy na porozumienie z Rosją, nawet jeśli Moskwa nie odda od razu zajętych ukraińskich terenów - podała w piątek Sky News. Stacja podkreśliła, że jest to pierwszy wywiad, w którym ukraiński prezydent mówił o czasowej rezygnacji z ziem kontrolowanych obecnie przez Rosję.