Redakcja Polska

Szef MI6: Jeśli Putin zwasalizuje Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

29.11.2024 18:16
Szef brytyjskiego wywiadu MI6, Richard Moore, ostrzegł w piątek w Paryżu, że zwycięstwo Władimira Putina na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa Europy i świata.
Sytuacja ukraińskich wojsk jest skomplikowana, czego nie poprawiają braki w amunicji
Sytuacja ukraińskich wojsk jest skomplikowana, czego nie poprawiają braki w amunicjifacebook.com/zelenskyy.official

- Jeśli przywódca Rosji Władimir Putin zwasalizuje Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej, a wówczas bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, Francji, Europy, bezpieczeństwo transatlantyckie byłoby zagrożone- podkreślił Moore podczas spotkania w ambasadzie brytyjskiej w Paryżu, w towarzystwie szefa francuskiego wywiadu DGSE Nicolasa Lernera.

Moore ujawnił, że wywiady zachodnie odkryły niedawno kampanię sabotażową Rosji na terenie Europy, którą określił jako "zdumiewająco nieostrożną". - Putin i jego akolici uciekają się do gróźb nuklearnych, by straszyć tym, jakie są konsekwencje pomagania Ukrainie - zaznaczył szef MI6.

Jednocześnie przypomniał, że koszt wsparcia Ukrainy jest wysoki, ale cena zaniechania pomocy byłaby znacznie większa. - Jeśli Putin odniesie sukces, Chiny zastanowią się, jakie ma to implikacje, Korea Północna zostanie ośmielona, a Iran stanie się jeszcze bardziej niebezpieczny - ostrzegł Moore.

Wspólna odpowiedzialność wywiadów

Szef MI6 podkreślił, że zarówno brytyjski, jak i francuski wywiad odgrywają kluczową rolę w ocenie zagrożeń ze strony Rosji. - Nie mamy cienia wątpliwości, że nasi ukraińscy przyjaciele chcą odnieść zwycięstwo - powiedział, podkreślając znaczenie wspólnej strategii wobec rosyjskiej agresji.

Zdaniem analityków, wystąpienie Moora miało na celu zmobilizowanie europejskich sojuszników Ukrainy oraz przekonanie sceptyków do dalszego wsparcia Kijowa. Jego słowa były również skierowane do osób w przyszłej administracji USA, które mogą być mniej skłonne do kontynuowania pomocy.

Moore odniósł się także do współpracy transatlantyckiej. - Współpracowałem z powodzeniem z pierwszą administracją Trumpa (…) i oczekuję z satysfakcją na to, że będę to robił ponownie - powiedział.

Szef MI6 wskazał również na zagrożenie związane z irańskimi ambicjami nuklearnymi i działalnością wspieranych przez Teheran ugrupowań zbrojnych na Bliskim Wschodzie. - Ambicje nuklearne Iranu pozostają zagrożeniem dla wszystkich - zaznaczył.

Rosyjskie akcje dywersyjne

Moore przypomniał, że rosyjskie służby intensyfikują kampanię sabotażową w Europie, która obejmuje działania takie jak cyberataki czy podpalenia.

W ostatnich tygodniach wywiad NATO oraz kraje europejskie wskazały na rosnącą liczbę rosyjskich działań dywersyjnych, mających na celu wywieranie presji na Zachód i zniechęcenie go do dalszego wspierania Ukrainy.

W ocenie szefa MI6, tylko wspólne działania sojuszników mogą skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom i zapewnić bezpieczeństwo zarówno Ukrainie, jak i całemu regionowi transatlantyckiemu.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

"Le Monde": Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim. Tworzy blok przeciw Rosji

29.11.2024 14:24
Francuski dziennik "Le Monde" zwraca uwagę na ważny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w forum państw nordyckich i bałtyckich NB8, co wskazuje na zmieniającą się strategię Warszawy w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Decyzja o współpracy w tym formacie to nie tylko symboliczne otwarcie na nowe sojusze, ale również konkretny krok ku budowie silniejszego bloku bezpieczeństwa w regionie.

Dezinformacja płynie także spoza Rosji. Kto i jak próbuje wpływać na naszą przestrzeń informacyjną

29.11.2024 16:31
Publiczna debata poświęcona dezinformacji w polskiej przestrzeni medialnej zwykle koncentruje się na próbach wpływu ze strony Rosji, ale eksperci zwracają uwagę na intensywne zabiegi w tym celu, jakich dokonuje strona białoruska. Wpływ na polskie media cyfrowe próbują mieć także Chiny. Z naszymi ekspertami podsumowujemy przykłady obecnych zagrożeń, których powinniśmy być świadomi korzystając z sieci.

Polsko-szwedzkie partnerstwo, szanse na pokój na Bliskim Wschodzie oraz dystansowanie się Gruzji od Unii Europejskiej

29.11.2024 17:06
W tym wydaniu: sojusz państw nordyckich i bałtyckich, zawieszenie broni na froncie libańskim oraz odłożenie przez rząd w Tibilisi integracji z Unią Europejską.