Premier Donald Tusk podkreślił, że nowe partnerstwo to fundament budowy wspólnego, solidarnego bloku, którego celem jest przeciwstawienie się największym współczesnym wyzwaniom, w tym rosyjskiej agresji. - Nic o Ukrainie bez Ukrainy. Będziemy wspólnie wspierać Ukrainę w jej walce z agresją rosyjską, a także w przyszłości w odbudowie kraju po napaści rosyjskiej. To jest niezwykle solidny blok. Szwecja, Polska, ale także uczestnicy wczorajszego spotkania. To dla Europy będzie bardzo ważny sygnał, że jesteśmy w tej kwestii jak jeden organizm - powiedział Donald Tusk.
Szwedzki premier Ulf Kristersson zaznaczył, że priorytetem obu państw jest kontynuacja wsparcia Ukrainy oraz przeciwdziałanie rosyjskiej agresji. - Musimy zwiększyć naszą konkurencyjność, ograniczyć nielegalną migrację, wzmocnić możliwości wojskowe i przemysł obronny, oczywiście wspierać Ukrainę i przeciwdziałać rosnącej agresji ze strony Rosji - mówił.
00:52 13340631_1.mp3 Premierzy Polski i Szwecji podpisali nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie. Materiał Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Bałtyku
W kontekście regionalnym premier Tusk zwrócił uwagę na znaczenie Morza Bałtyckiego w systemie bezpieczeństwa Europy. – Będziemy dyskutować o ewentualnej formie Baltic Sea Policing. Dziękuję już dziś za pełne zrozumienie potrzeby kontrolowania sytuacji na Bałtyku i zapewnienia bezpieczeństwa. Bałtyk odgrywa kluczową rolę w systemie bezpieczeństwa całej Europy i świata zachodniego – podkreślił.
Wsparcie Ukrainy jako wspólny cel
Zarówno Polska, jak i Szwecja są zdeterminowane, by kontynuować wsparcie dla Ukrainy. Premier Tusk wskazał, że nie można pozwolić, by rosyjskie groźby zastraszyły społeczność międzynarodową. - Gdyby Ukraina miała się przestraszyć gróźb, już dawno mielibyśmy wojska rosyjskie na granicy Polski czy Finlandii. Przykład Ukrainy powinien być dla nas wszystkich bardzo znaczący. Przegrywa ten, kto się boi, dlatego będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie tego potrzebowała - mówił premier.
Gospodarka i współpraca biznesowa
Partnerstwo obejmuje także zacieśnienie współpracy gospodarczej. W planach jest organizacja polsko-szwedzkiego szczytu biznesowego, który odbędzie się w przyszłym roku w Szwecji, a następnie w Polsce. "Szczyt skupi się w szczególności na wspieraniu ukraińskich firm i omówieniu współpracy w zakresie innowacji" - zapowiedziano w komunikacie.
Wspólna przyszłość w Europie i NATO
Podczas szczytu premier Tusk podkreślił, że kraje formatu NB8 mówią jednym głosem w kluczowych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa. - Pierwszy raz mamy do czynienia z tak solidnym, solidarnym blokiem państw, które w najtrudniejszych sprawach - a taką niewątpliwie jest wojna Rosji z Ukrainą - myślą dokładnie w ten sam sposób - zaznaczył.
Zacieśnione relacje między Polską a Szwecją są nie tylko gestem politycznym, ale także praktycznym krokiem na rzecz wzmacniania stabilności i rozwoju w regionie, wspierając jednocześnie Ukrainę w jej walce o suwerenność i odbudowę.
IAR/PAP/dad