Redakcja Polska

"Le Monde": Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim. Tworzy blok przeciw Rosji

29.11.2024 14:24
Francuski dziennik "Le Monde" zwraca uwagę na ważny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w forum państw nordyckich i bałtyckich NB8, co wskazuje na zmieniającą się strategię Warszawy w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Decyzja o współpracy w tym formacie to nie tylko symboliczne otwarcie na nowe sojusze, ale również konkretny krok ku budowie silniejszego bloku bezpieczeństwa w regionie.
Premier RP Donald Tusk (3L), premier Danii Mette Frederiksen (3P), premier Norwegii Jonas Gahr Store (2L), premier Finlandii Petteri Orpo (2P), premier Estonii Kristen Michal (P), minister spraw zagranicznych Łotwy Baiba Braze (L) oraz premier Szwecji Ulf Kristersson (C) na spotkaniu w Harpsund w Szwecji.
Premier RP Donald Tusk (3L), premier Danii Mette Frederiksen (3P), premier Norwegii Jonas Gahr Store (2L), premier Finlandii Petteri Orpo (2P), premier Estonii Kristen Michal (P), minister spraw zagranicznych Łotwy Baiba Braze (L) oraz premier Szwecji Ulf Kristersson (C) na spotkaniu w Harpsund w Szwecji.Foto: PAP/Leszek Szymański

Polska przez lata opierała swoją regionalną współpracę na formatach takich jak Grupa Wyszehradzka czy Trójkąt Weimarski, które skupiały się na relacjach z sąsiadami z Europy Środkowej oraz dużymi państwami zachodnimi, takimi jak Niemcy i Francja. Udział w forum NB8 to jednak nowe podejście – koalicja nordycko-bałtycka bardziej odpowiada obecnym priorytetom polskiego rządu, w szczególności w kwestiach bezpieczeństwa i obrony.

Francuski dziennik nazywa to wydarzenie "małą rewolucją" dla polskiej dyplomacji. "Le Monde" zauważa, że kraje nordyckie i bałtyckie bez zastrzeżeń podzielają stanowisko Polski w sprawach związanych z Rosją oraz wspieraniem Ukrainy, co czyni z nich naturalnych sojuszników Warszawy.

Cele nowej koalicji

Spotkanie liderów NB8 w szwedzkim Harpsund przebiegło pod znakiem zdecydowanego wsparcia dla Ukrainy i podkreślenia wagi współpracy transatlantyckiej. Uczestnicy forum wyrazili również solidarność wobec zagrożeń ze strony Rosji, co znajduje odzwierciedlenie w tytule "Le Monde": "Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim, by tworzyć blok przeciwko Rosji".

Polska ma ambicję, by włączyć do tej koalicji także inne państwa, takie jak Wielka Brytania czy Rumunia, co mogłoby rozszerzyć zakres współpracy i zwiększyć jej znaczenie na arenie międzynarodowej.

Potencjał i ograniczenia współpracy wojskowej

Eksperci, tacy jak Matti Pesu z Fińskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zwracają uwagę na potencjał współpracy między dziewięcioma krajami NB8 w ramach NATO. Kraje te mają podobną wizję odstraszania Rosji i mogą razem rozwijać wspólne inicjatywy.

Jednak, jak podkreśla Pesu, istnieją także ograniczenia. Polska i państwa bałtyckie są powiązane z dowództwem NATO w Brunssum (Holandia), podczas gdy kraje nordyckie podlegają dowództwu w Norfolk (USA). Te strukturalne różnice mogą utrudniać rozwój głębszej integracji militarnej.

Polska w NB8 – co dalej?

Udział Polski w forum NB8 to wyraz zmieniającej się dynamiki w polityce zagranicznej i regionalnej Europy Środkowo-Wschodniej. W obliczu agresywnej polityki Rosji oraz trwającej wojny w Ukrainie, współpraca z krajami, które podzielają bezkompromisowe podejście wobec Moskwy, staje się dla Polski priorytetem.

Choć rozwój pełnej integracji militarnej w ramach NB8 może napotkać przeszkody, forum to stanowi platformę do wymiany doświadczeń i koordynacji działań na rzecz bezpieczeństwa regionu. Polska, jako nowy uczestnik tej grupy, ma szansę nie tylko skonsolidować regionalne sojusze, ale również wzmocnić swoją pozycję jako lidera w Europie Środkowo-Wschodniej.

W nowej strategii Warszawy widać wyraźnie, że przyszłość regionu będzie budowana na sojuszach opartych na wspólnych wartościach i celach, z kluczowym akcentem na odstraszanie Rosji i wsparcie Ukrainy.


PAP/dad

Brutalne stłumienie protestów w Gruzji. Antyrządowe demonstracje i wezwania do obrony narodowej

29.11.2024 10:08
W stolicy Gruzji, Tbilisi, policja brutalnie stłumiła antyrządowe protesty, które trwały przez całą noc. Demonstracje wybuchły w odpowiedzi na decyzję rządu o zawieszeniu negocjacji z Unią Europejską do 2028 roku. Tłum, w tym prezydentka Salome Zurabiszwili, zebrał się przed gmachem parlamentu, by wyrazić swój sprzeciw wobec tego kroku.

Polsko-szwedzkie partnerstwo strategiczne: Sojusz na rzecz bezpieczeństwa, gospodarki i wsparcia Ukrainy

29.11.2024 11:09
Polska i Szwecja zacieśniają współpracę w kluczowych obszarach poprzez podpisanie nowego porozumienia o strategicznym partnerstwie. Premierzy Donald Tusk i Ulf Kristersson ogłosili je podczas szczytu Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) w Harpsund w Szwecji. Nowa umowa podkreśla wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa regionalnego, wsparcia Ukrainy oraz rozwoju gospodarki i innowacji.