Redakcja Polska

Polsko-szwedzkie partnerstwo, szanse na pokój na Bliskim Wschodzie oraz dystansowanie się Gruzji od Unii Europejskiej

29.11.2024 17:06
W tym wydaniu: sojusz państw nordyckich i bałtyckich, zawieszenie broni na froncie libańskim oraz odłożenie przez rząd w Tibilisi integracji z Unią Europejską.
Audio
Spotkanie przywódców krajów nordyckich i bałtyckich w Harpsund.
Spotkanie przywódców krajów nordyckich i bałtyckich w Harpsund.PAP/EPA/HENRIK MONTGOMERY / TT

Premierzy Polski i Szwecji podpisali nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie

Współpraca będzie dotyczyć między innymi obrony, bezpieczeństwa, wspierania Ukrainy, rozwoju gospodarki oraz walki z nielegalną migracją. Szef polskiego rządu był z dwudniową wizytą w Szwecji.

Pierwszego dnia wziął udział w szczycie państw nordyckich i bałtyckich, drugiego - rozmawiał w „cztery oczy” z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem

Wspólne działanie państw bałtyckich ma przewagę nad osamotnioną Rosją - mówił Marcin Fronia z Polskiej Akademii Nauk, ekspert do spraw państw Morza Bałtyckiego. W Szwecji odbywa się spotkanie premierów państw nordyckich i bałtyckich z udziałem premiera Donalda Tuska. Podkreślił, że państwa bałtyckie będą wspólnie przeciwstawiać się zagrożeniom, w tym ze strony Rosji. 

Premier Donald Tusk zapowiedział też rozmowy o utworzeniu morskiej wersji Air Policing. Głównym tematem rozmów jest bezpieczeństwo rejonu Morza Bałtyckiego, dalsze wsparcie dla Ukrainy oraz relacje ze Stanami Zjednoczonymi po zmianie władzy.

Izrael osłabił Hezbollah, ale go nie pokonał

- tak o sytuacji obu stron, które zawarły rozejm mówi ekspert do spraw Bliskiego Wschodu Marcin Krzyżanowski.

Orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego powiedział Polskiemu Radiu, że zawieszenie broni  popiera wspierający Hezbollah Iran. Dzieje się tak dlatego, że mimo przewagi Izraela, szyiccy bojownicy mogą w pewnym sensie ogłosić swój sukces.

W ostatnich miesiącach w wyniku izraelskich ataków zginęło wielu kluczowych członków Hezbollahu - na czele z jego szefem Hassanem Nasrallahem czy najwyższym dowódcą wojskowym Ibrahimem Aqilem.

W ocenie Marcina Krzyżanowskiego, mimo zapowiedzi odchodzącej administracji prezydenta USA Joe Bidena, o jakikolwiek progres w Strefie Gazy będzie trudno. 

Orientalista z Uniwersytetu Jagiellońskiego dodał, że otwartą kwestią pozostaje taktyka administracji Donalda Trumpa. Może to być albo danie Izraelowi zielonego światła do zaprowadzenia porządku w Gazie na własną rękę, albo jednoznaczny sygnał wstrzymania walk.

Weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a libańskim Hezbollahem. Porozumienie ma zakończyć wojnę, która zmusiła dziesiątki tysięcy ludzi w Izraelu i setki tysięcy w Libanie do opuszczenia swoich domów.

Gruzja zawiesza proces integracji z Unią Europejską

Tak wynika z oświadczenia premiera Irakliego Kobachidze. Polityk stwierdził, że Tbilisi nie będzie otwierać negocjacji z Brukselą do 2028 roku i w tym okresie rezygnuje z wykorzystywania unijnych grantów. Opozycja nazwała taką decyzję „zdradą”.

Gruzińska opozycja zapowiada na dziś kolejny protest antyrządowy. Minionej nocy policja brutalnie rozpędziła wielotysięczną demonstrację. Gruzini protestują przeciwko decyzji rządu wstrzymującej do 2028 roku negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. Opozycja zarzuca rządowi działanie w interesie Moskwy. 

Przeciwko decyzji władz wypowiedzieli się gruzińscy dyplomaci. Czterdziestu z nich podpisało się pod listem otwartym w tej sprawie. Gruziński ambasador w Bułgarii Otar Berdzeniszwili podał się do dymisji. Jeden z liderów opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego, były minister obrony Gruzji Dmitrij Szaszkin mówi dość ostro o działaniach rządzącej partii Gruzińskie Marzenie i świadomie zniekształca jej nazwę. "Dzieje się to, o czym mówimy od roku. Rosyjskie Marzenie na czele z oligarchą Bidziną Iwaniszwilim robi wszystko, żeby Gruzja stała się gubernią Federacji Rosyjskiej. Oni nie potrzebują Unii Europejskiej, oni nie potrzebują Europy. Oni chcą kraść pieniądze, grabić kraj i wysługiwać się Rosji" - stwierdził w rozmowie z kanałem Freedom.

Protesty antyrządowe w obronie europejskiej integracji Gruzji poparły dwa tbiliskie uniwersytety. Władze uczelni zawiesiły zajęcia. Wcześniej dwóch hierarchów Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego zaapelowało do patriarchy Eliasza II, aby wsparł opozycję.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.


"Le Monde": Polska zwraca się ku krajom nordyckim i bałtyckim. Tworzy blok przeciw Rosji

29.11.2024 14:24
Francuski dziennik "Le Monde" zwraca uwagę na ważny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w forum państw nordyckich i bałtyckich NB8, co wskazuje na zmieniającą się strategię Warszawy w obliczu zagrożeń ze strony Rosji. Decyzja o współpracy w tym formacie to nie tylko symboliczne otwarcie na nowe sojusze, ale również konkretny krok ku budowie silniejszego bloku bezpieczeństwa w regionie.

Szef MI6: Jeśli Putin zwasalizuje Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

29.11.2024 18:16
Szef brytyjskiego wywiadu MI6, Richard Moore, ostrzegł w piątek w Paryżu, że zwycięstwo Władimira Putina na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa Europy i świata.