Redakcja Polska

NATO obserwuje rozwój sytuacji w Korei Południowej

04.12.2024 09:40
Sekretarz generalny NATO oświadczył, że Sojusz Północnoatlantycki obserwuje sytuację w Korei Południowej. Wczoraj prezydent Jun Suk Jol wprowadził tam stan wojenny, północnokoreańska opozycja złożyła wniosek o jego impeachment. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte zapewnił, że relacje Sojuszu z Koreą Południową są "żelazne".
Lider opozycji Lee Jae-myung (w środku) ogłasza swoje stanowisko w Zgromadzeniu Narodowym wkrótce po przyjęciu rezolucji wzywającej prezydenta do wycofania stanu wojennego. Seul, 3 grudnia 2024 r.
Lider opozycji Lee Jae-myung (w środku) ogłasza swoje stanowisko w Zgromadzeniu Narodowym wkrótce po przyjęciu rezolucji wzywającej prezydenta do wycofania stanu wojennego. Seul, 3 grudnia 2024 r. PAP/EPA/YONHAP

Wczoraj północnokoreański prezydent ogłosił wprowadzenie stanu wojennego i wyprowadził wojsko do ochrony parlamentu. Przed budynkiem pojawiły się tłumy Koreańczyków. Po kilku godzinach prezydent zapowiedział, że zniesie stan wojenny i wycofa wojsko. Opozycja uważa, że to nie wystarczy, bo jego postępowanie nosi znamiona próby zamachu stanu. Żąda też wyjaśnienia przyczyn wprowadzenia stanu wojennego i wyciągnięcia konsekwencji.

Prezydent Korei Południowej utrzymuje, że wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione i zgodne z prawem. Zaprzeczył, by siły specjalne uniemożliwiły dotarcie posłom do parlamentu.

Wczoraj, wprowadzając stan wojenny, Jun Suk Jol w przemówieniu transmitowanym przez południowokoreańskie stacje telewizyjne powiedział, że ma on chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej. Mówił, że opozycja w Korei Południowej paraliżuje działania państwa i sprzyja "komunistycznym siłom" Korei Północnej.

W odpowiedzi na decyzję prezydenta do budynku Zgromadzenia Narodowego obleganego przez wojsko przedostało się 190 parlamentarzystów, którzy jednogłośnie odrzucili wprowadzenie stanu wojennego. Do głosowania doszło w dramatycznych warunkach. Budynek parlamentu szturmowały wówczas specjalne jednostki południowokoreańskiej armii.


IAR/reuter/dad

Pierwszy lot polskiego myśliwca F-35A Husarz. Nowy rozdział w historii lotnictwa wojskowego

03.12.2024 12:09
Kolejny krok ku modernizacji polskich sił powietrznych. W poniedziałek w Teksasie odbył się pierwszy lot testowy nowoczesnego myśliwca F-35A, który został wyprodukowany dla naszego kraju. Samolot o numerze AZ-02, nazwany "Husarz", wystartował z bazy w Fort Worth i po ponad godzinie udanego lotu powrócił na ziemię.

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

03.12.2024 14:22
46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.